Päevatoimetaja:
Heidi Ruul
Saada vihje

GALERII «Kui tahate tunda rõõmu, tulge Keila-Joa lossi, kui kurbust, jääge koju.»

Aleksandr Vassiljev
Aleksandr Vassiljev Foto: Raul Mäe

Maailmakuulus moeajaloolane Aleksandr Vassiljev tõi Eestisse värvika näituse, mis on pühendatud Itaalia moele. Kaunid eksponaadid panevad südame tuksuma ja pea pööritama nagu klaas prosecco’t. «Näituse eesmärk on teha õnnelikuks,» ütles maestro ise.

Näitus «Fortunyst Versaceni. 100 aastat Itaalia moodi» avati Keila-Joa lossis 1. novembril. Limon käis moe haruldasi pärleid vaatamas päev enne näituse ametlikku avamist ja vestles ka maestro Aleksandr Vassiljeviga.

Näitusel esitletakse esimest korda Aleksandr Vassiljevi erakollektsiooni väärtuslikke esemeid – Itaalia disainerite sajandi jooksul loodud meistriteoseid, kelle hulgas on näiteks Mariano Fortuny, õed Fontanad, Elsa Schiaparelli, Emilio Pucci, Gianni Versace, Roberto Cavalli, Domenico Dolce ja Stefano Gabanna, Valentino Garavani.

«Eksponaadid hämmastavad oma säravate värvide ja positiivsusega,» ütles Vassiljev. «Olen kindel, et seda näitust saadab siin fenomenaalne edu. Eestis ei ole alalist moemuuseumi, kuid inimesi tõmbab stiil. Eestlased reisivad palju Euroopas ning ka Aasias ja Ameerikas. Nad tahavad kaunilt riietuda, silma paista. Ma arvan, et see ekskursioon moe- ja stiiliajalukku jätab jälje kõigi inimeste südamesse, kes tulevad näitusele ja vaatavad neid kingi, peakatteid, käekotte, ehteid, juveele, parfüümipudeleid...»

Vassiljev märkis, et enamasti tullakse kõigile Keila-Joa lossi näitustele üleslööduna. «Inimestele on see võimalus minna välja ning Keila-Joa praegune suund on esteetika ja ilu. Ja just sellepärast nad siia tulevad. Ja meie näituse eesmärk on teha õnnelikuks. Meil on väga hea meel, et saame lisada värvi sügispäevadele, mil päike paistab vähem ja inimestel on palju muresid.»

«Fortunyst Versaceni. 100 aastat Itaalia moodi» täidab külastajaid ennekõike elurõõmuga. «Kõigile eluprobleemidele on kaks filosoofilist lahendust: ela või kannata, ja iga inimene peab valima, millele ta pühenduda tahab,» ütles Vassiljev. «Kui tahate tunda rõõmu, tulge meie juurde Keila-Joa lossi, kui kurbust, jääge koju.»

Näitusel esitletavad eksponaadid on auväärses eas, kuid tänu Aleksandr Vassiljevi fondile on need suurepäraselt säilinud. Maestro sõnul on selle taga professionaalide vaevarikas töö.

«Meie Leedus asuv sihtasutus talletab umbes pool miljonit näidist. Me ei hävita neid, me ei kisu neid laiali. Me ei lase isegi pilte teha, kuigi naised tahaksid eksponaate kandes pilti teha ja ennast imetleda,» rääkis Vassiljev naeratades ja lisas siis tõsiselt: «Neid esemeid on väga raske puhastada, peaaegu võimatu, pesemisest ma ei hakka rääkimagi. Aleksandr Vassiljevi fondis töötab kaksteist restauraatorit, kes iga päev midagi uuendavad. Ja kui me neid näitusi ei teeks, ei saaks me neid asju nii suures mahus säilitada.»

Vassiljevi sõnul ei saa paarikümne aasta pärast osa eksponaate enam näha. «Paljud inimesed mõtlevad, et näevad seda kümne aasta pärast, ja nad ei mõista, et võib-olla ei näe; eksponaadid tuhmuvad, vananevad.»

Itaalia moe arengulugu

Keila-Joal avati 1. novembril eksklusiivne näitus «Fortunyst Versaceni. 100 aastat Itaalia moodi». Näitusel saab Eesti publik esimest korda imetleda kollektsionäär Aleksandr Vassiljevi kogu hinnalisi eksponaate – Itaalia disainerite sajandi jooksul loodud meistriteoseid.

20. sajandiks oli Itaalia auga välja teeninud stiilseima riigi tiitli ning praegu peetakse Milanot Pariisi, Londoni ja New Yorgi kõrval üheks maailma moepealinnaks. Näitus annab ülevaate Itaalia moe arenguloost 20. sajandil ja 21. sajandi alguses.

Näitus on avatud Keila-Joa lossis 27. aprillini.

Tagasi üles