Päevatoimetaja:
Heidi Ruul
Saada vihje

NÄPUNÄITED Niimoodi käid iga päev samal kellaajal tualetis

Copy
Artikli foto
Foto: Shutterstock

Kas käid kempsus nii, kuis jumal juhatab või kindlal kellaajal? Paljud inimesed eelistavad iga päev samal ajal potile minna, sest nii nad saavad oma päeva planeerida ja kasutada näiteks kaubanduskeskuse tualeti asemel turvalist kodu oma.

Gastroenteroloogi Peyton Berookimi sõnul tunnevad paljud inimesed looduse kutset hommikul, sest keha sisemine kell mõjutab ka soolestikku, mistõttu on hommikuti jämesool aktiivsem. «Kui kibeled tualetti alles pärastlõunal või õhtul, on selle põhjuseks sinu rutiin,» selgitas Berookim. «Kui inimene ärkab, sööb ja liigub kindlatel kellaaegadel, harjub keha selle rütmiga ning sünkroonib roojamise sellega.»

«Soolestiku tööd mõjutab ka keskkond. Paljud inimesed tunnevad end hommikul kodus mugavalt, mistap on keha valmis ülejääkidest vabanema,» lisas gastroenteroloog Siamak Tabib. Mõned inimesed väidavad suisa, et väljaspool kodu nad kakahäda ei tunnegi.

Samuti tahavad paljud number kahele minna pärast sööki. «Söömise ajal stimuleerib aju jämesoolt kokku tõmbuma, et valmistada seedekulglat ette uut toitu vastu võtma,» selgitas Tabib Huffington Postis.

Kas saab treenida ennast kindlal kellaajal potil käima?

Gastroenteroloogide sõnul saab keha roojamise aega reguleerida, kuid selleks on vaja järjepidevust ja harjutamist.

«Kui soovid puhkuse ajal vetsurutiini kohandada, kuid kodus naasta oma tavapärase rutiini juurde, on see lubatud,» selgitas Berookim. Siiski hoiatas ta, et sagedased muutused roojarütmis panevad kõhu kinni ja häirivad seedimist. Kui soovid oma ihuhädade õiendamise aega nihutada, võivad need näpunäited aidata:

Liigu tasapisi oma eesmärgi poole. Planeeri oma päeva nii, et jõuaksid soovitud tualetiajale lähemale. Ignoreeri tungi, mis tekib väljaspool sinu seatud ajaraamistikku – see aitab kehal uue rutiiniga kohaneda.

Võta kiudaineid lisaks. Enne soovitud tualetiaja saabumist võta psülliumi toidulisandit, mis aitab väljaheidet liigutada. Jälgi oma keha reaktsioone ning kohanda toidulisandi võtmist, et viia kakahäda soovitud kellaajale.

Joo rohkelt vedelikku. Kiudainerikka toitumise korral on oluline juua piisavalt vett, et seedetrakt ei ummistuks

Käi tualetis pärast sööki. Planeeri asjatoimetus umbes 20–30 minutit pärast sööki, kuna see aitab kaasa jämesoole kokkutõmbumisele. Võid ka kohvi juua, sest see ergutab seedesüsteemi.

Ära istu potil kaua. Kui tulemust ei ole, siis tõuse püsti, liigu ringi ja proovi mõne aja pärast uuesti. Liiga kaua potil istudes ohustavad sind hemorroidid ja muud terviseprobleemid.

Lõpuks on aga soovituslik mitte liiga rangelt oma keha treenida. Kui häda tuleb, ära hoia end tagasi, isegi kui pole kodus – tähtis on kuulata oma keha vajadusi.

Tagasi üles