Päevatoimetaja:
Heidi Ruul
Saada vihje

KAS NÕUSTUD? Nendel teemadel ei tohiks vanemad laste ees rääkida

Copy
Artikli foto
Foto: Shutterstock

Lapsed tajuvad ja märkavad rohkem, kui täiskasvanud arvata oskavad. Ja mitte ainult seda, mida neile öeldakse, vaid ka kõike, mida nad enda ümber kuulevad – isegi siis, kui tundub, et nad ei pööra tähelepanu. See paneb mõtlema: kas on teemasid, mida tuleks laste kuuldes vältida? Ja teisalt, kas on teemasid, mida täiskasvanud väldivad, kuid mis võiksid lastele tegelikult kasuks tulla?

Kliiniline psühholoog Laura Markham ütles väljaandele Huffington Post, et see ei sõltu niivõrd teemast, kuivõrd sellest, kuidas seda rääkida. «Näiteks pole mõistlik arutada lapse kuuldes rahamuresid, sest need tekitavad temas asjatut ärevust. Küll aga on täiesti sobilik selgitada, miks tänavu uut autot ei osteta või kallile reisile ei minda,» ütles ta.

Allpool on ekspertide nõuandeid teemade kohta, mida laste kuuldes vältida ning millest võib olla hoopis kasulik rääkida.

Teemad, millest täiskasvanud ei peaks laste ees rääkima

Inimeste kehad

Paari- ja pereterapeut Brianne Billups Hughes märkis, et kui täiskasvanud räägivad enda või teiste kehadest halvasti, võtavad lapsed need negatiivsed sõnumid omaks. «Lapsed on nagu käsnad – nad imavad kõik endasse,» selgitas Hughes. Ka positiivsena näivad kommentaarid kehakaalu või välimuse kohta võivad lastes tekitada liigset muret oma keha pärast.

Kriitilised märkused lapse teise vanema või hooldaja kohta

Kui rääkida lapse kuuldes teisest vanemast halvasti, tekitab see lapses segadust ja hirmu, et ta peab valima poole või lahendama täiskasvanute probleeme. Sellised kommentaarid kahjustavad lapse suhet teise vanemaga ja õõnestavad turvatunnet.

Laste võrdlemine

Laste võrdlemine tekitab konkurentsi ja hõõrumisi.

Rahaprobleemid

«Lastel ei ole kognitiivsed võimed piisavalt arenenud, et täiskasvanute rahamuredest täpselt aru saada,» ütles lastepsühholoog Ann-Louise Lockhart. Laps võib järeldada, et pere kaotab kodu või ei suuda hädavajalikku osta, kui täiskasvanud räägivad rahalisest kitsikusest. Kui eelarve on tõesti piiratud, võiks lapsele selgitada lihtsalt ja rahulikult, et pere püüab rahaga targalt ümber käia.

Alkoholi või narkootikume ülistavad kommentaarid

Kui lapsed kuulevad täiskasvanuid rääkimas alkoholist või narkootikumidest kui millestki glamuursest või ohutust, võib neil tekkida ebaterve suhtumine.

Teemad, mida täiskasvanud võiksid laste kuuldes arutada

Eluterved erimeelsused

Vanemad ei pea alati konflikte lahendama suletud uste taga. Lastele on kasulik näha, kuidas vanemad lahendavad lahkarvamusi lugupidavalt – see näitab, et armastus ja austus ei kao ka erimeelsuste korral.

Ausad emotsioonid

Paljud täiskasvanud väldivad oma tunnete näitamist laste ees, kuid tervislik emotsioonide väljendamine aitab lastel õppida oma tundeid paremini mõistma ja reguleerima. Lastele on kasulik teada, et kõik emotsioonid on normaalsed ja ajutised ning et ka täiskasvanud töötlevad oma tundeid.

Enda vead

Täiskasvanud ei pea kartma tunnistada oma eksimusi laste ees. Vigadest rääkimine õpetab lastele vastutust ja näitab, et vigu saab võtta kui võimalust õppida.

Raha üldiselt

Rahateemat ei pea vältima, kuid tuleb arvestada lapse vanust ja kui palju ta aru saab. Eelarved, säästmine ja mõistlikud kulutused õpetavad lapsi rahaga tulevikus hästi ringi käima.

Seks ja keha muutused

Vanemad võivad karta nendel teemadel vestelda, ent eakohane lähenemine õpetab lapsi suhtuma oma kehasse ja suhetesse lugupidavalt. Nii saavad lapsed teada, et nende keha on nende oma ja nad ei saa ka valeinformatsiooni.

Tagasi üles