Päevatoimetaja:
Heidi Ruul
Saada vihje

INTERVJUU Sandra Sillamaa lahutusest: see protsess käib siiamaani

Sandra Sillamaa
Sandra Sillamaa Foto: Mihkel Maripuu

Muusik ja arengutreener Sandra Sillamaa on naine, kelle tegemisi imetlevad paljud. Ning põhjusega! Naine on oma elu fookuseks seadnud iseenda vaimse heaolu ning teeb vastavasisulisi koolitusi ka teistele. 

Kuid see pole kaugeltki kõik! Rääkisime Sandraga tema lahutusest, tänasest igapäevast ning loomulikult ka tema rahanippidest.

Sinu lahutusest on juba üsna pikk aeg möödas. Kuidas sul tänasel päeval läheb?

Selline hooaja vahetus, sügis, aga kuidagi rahulik, väga teadlikult rahulik sügis. Nii et ma ütleks, et mul läheb hästi!

Ma ei ütleks, et sellest on üsna pikk aeg möödas. Võibolla väljastpoolt võib see tunduda, aga tegelikult on ju sellest alles natuke üle aasta möödas ja nagu ma olen öelnud ka: see on keeruline protsess! Vahet pole, kas minnakse teadlikult lahku, on see vastastikune kokkulepe — mis teeb selle keeruliseks, on see, et nii palju asju muutub ja meie ajule on ju kõik muutused rasked. Olles pikalt koos olnud, elad üksi. Laste jaotamine... See võtab aega, et selle kõigega harjuda ja ma arvan, et see protsess käib siiamaani.

Kes või mis sulle kõige suuremaks toeks oli?

Alguses kindlasti oli psühholoog. Ma käisin, et enda mõtteid ja tundeid kuidagi ventileerida ja tahtsin, et seda peegeldaks võõras inimene, sest ikkagi oma lähedased on ju nii seotud nende teemadega. Kindlasti ka sõbrad ikkagi, kes on minu tundidepikkuseid häälsõnumeid kuulanud. Kindlasti sõbrad!

Sa teed palju koolitusi ja oled Trad Attackis. Kuhu see põhirõhk tänasel päeval läheb? 

Tead, see käib hooajati. Suvel on põhirõhk kontsertidel ja ma suvel vist tegin ühe koolituse, mis tuli ootamatult, sest ma teadlikult ei võtnud vastu suveks, aga oli üks ootamatu ja ma päästsin hädast välja.

Aga sügisel, eriti oktoobris, on olnud päris palju koolitusi vaimse tervise teemal. Kõik ju mingil moel, kes vähem, kes rohkem, maadlevad sellega juba seetõttu, et on pimedam aeg – see mõjutab meid kõiki. 

Kas kogu see protsess on kuidagi mõjutanud ka sinu ja Jalmari töösuhteid? Kuidas Trad Attackiga praegu lood on?

Me teadlikult võtsime septembris pausi, sest meil sai kümme aastat ja me suvel lihtsalt kütsime ennast täiesti hulluks. Meil oli tõesti väga palju kontserte, nii et juba enne suve otsustasime, et teeme väikse puhkuse, et mõelda, mis me edasi teeme, sest kui sa oled kogu aeg selles samas rütmis — on väga raske mingit selgust luua. 

Tegelikult juba detsembris me tähistame edasi oma kümmet aastat, aitab küll sellest puhkamisest! Teeme koos ühe Kanada bändiga kaks kontserti Kultuurikatlas. Ootame seda väga, sest see bänd koosneb hästi lahedatest tüüpidest, kellega me oleme kohtunud üle maailma mitmetes kohtades. Nüüd on meil võimalus nad Eestisse tuua. See on üliäge!

Sel sügisel täitub Eesti suurimal rahatarkuse kogukonnal Kogumispäevik kaheksas tegutsemisaasta. Selle puhul toimus 30. oktoobri õhtul Erinevate Tubade Klubis vestlusõhtu, kus oma kogemusi rahatarkuse teekonnal jagasid muusik ja coach Sandra Sillamaa, vandeadvokaat Katrin Orav ning pikaaegsed grupi liikmed sisulooja Heelia Sillamaa ja blogija Eija Sõukand.

Esinejad andsid praktilisi nõuandeid pere rahaliste kokkulepete, lahkuminekute finantsküsimuste ja rahatarkuse teekonna alustamise kohta.

Vaata ka ürituse galeriid!

Sa räägid ka investeerimisest ja rahast. Millesse sina peamiselt investeerid?

Ütleme siinkohal nii, et ma ei lähe süvitsi investeerimisse, kuid suurim investeering praegu on ikka oma tervisesse, sest kui seda ei ole... Just nii füüsiline kui ka vaimne tervis — hästi palju panen sellele rõhku, et kui seda ei ole, siis on hästi raske üldse mõelda sellest, kuhu ma oma raha peaks investeerima või kuidas ma oma raha kasutan või mis on see põhjus, miks ma tahan investeerida.

Ma arvan, et see algab tööst endaga ja sealt edasi investeerimisse. Kuhu mina investeerin? Ma olen selline passiivne investor, juba kolmas aasta läheb. Mul on kasvukonto, ma investeerin indeksfondidesse praegu.

Milliseid nõuandeid annaksid alustavatele investoritele või nendele, kes tahavad raha koguma hakata?

Tehke, nagu mina alguses tegin! Kõigepealt vaata üle ikkagi tulud ja kulud, sest sel hetkel sain ma šoki. See oli vist neli aastat tagasi, kui mõtlesin, et panen siis kirja Excelisse ja nägin, kui palju meil läks toidu peale raha. No uskumatu! Ikkagi see tellimine ja poes käimine. Me ei mõelnud tol hektel läbi nädala menüüd. Peaaegu iga teine päev läksid poodi, sest midagi ei olnud. Siis ostad ju emotsiooni ajel midagi. See oli tohutu kulu, mis meil läks! Kulud ja tulud — sellest tuleks alustada. See tundub nii basic — ah, ei, ma ei viitsi — tahaks juba minna sinna aktsiatesse ja fondidesse. Vaata alustuseks üle, kus sa praegu oled, sest hästi raske on kuskile liikuda, kui sa ei saa aru, kus sa oled.

Rasketel perioodidel tuleb ennast toetada

Sandra Sillamaa rääkis möödunud kevadel saates «Ringvaade» oma elust ja loomulikult ei jäänud puutumata ka tema lahutus Jalmar Vabarnast. «Lapsed tunnetavad seda, mis vaib ja energia on, ja öeldakse, et mitte lahkuminek ei tee lapsi katki, vaid see, kuidas vanemad jäävad suhtlema.»

Pärimusmuusik Sandra Sillamaa rääkis «Ringvaates», et praegu asetab ta esmajoones iseenda esikohale. Naine on sügisest saadik end külmas vees karastamas käinud. «Mul oli nii stressirohke aeg. Mul oli igasuguseid koolitusi ning kogu see elumuutus. Siis ma sain aru, et see on hetk, mil ma ei mõtle mitte millegi peale. On hea, et aju sai puhkuse.»

Sandra annab koolitusi, kuidas enda elu paremaks muuta. Ta ei leia, et midagi peaks vastu tahtmist tegema. «Kõige olulisem on, kui meil on rasked ajad, et me oskaks ennast toetada.»

Muusiku sõnul on tal viie aastaga tekkinud «tööriistakast», ta teab nüüd, mida teha, kui tal on ärevus või kui tekib näiteks madalseis, vahendas Elu24.

Tagasi üles