Samm-sammult keskkonnasäästlike materjalide poole
Mitmed rõivatootjad on samuti astunud sammu keskkonnasäästlikkuse poole. Näiteks Prisma tarbekaupade kategooriagruppide juhi Merit Uusi sõnul on jaeketi eesmärgiks 2025. aasta lõpuks kasutada omabrändirõivastes ning imporditud riietes ja tekstiilides üksnes kestlikult toodetud puuvilla.
«Lapsevanemate seas on populaarsed tooted, mis on valmistatud orgaanilisest, ümbertöödeldud ja Fair Trade’i või Better Cottoni märgise all müüdavast puuvillast,» märgib Uus. Samuti pakuvad paljud poed võimalust oma vanad riided või ka katkised rõivad tuua tasuta taaskasutusse. Neid näiteid on mitmeid.
Viimastel aastatel on materjalide seas eriliselt tähelepanu äratanud meriino. Kuna tegu on kalli materjaliga, ongi seda taskukohane soetada teise ringi kauplustest või järelmüügist. Uus toob aga välja, et meriino on ka massidesse läinud. «Hea hinna-kvaliteedi suhtega meriinotooteid leiab nüüd kasvõi supermarketitest,» sõnab ta.
Nõuanded riiete elutsükli pikendamiseks
1. Sorteeri riided enne pesemist värvi ja materjali järgi, et vältida riiete rikkumist;
2. Riiete pesemisel ja triikimisel jälgi hooldussilti, et kangad kuluksid vähem ja värvid püsiksid erksamad. Vahel lõigatakse ebamugavust tekitav silt riideeseme küljest ära, kuid sildil olev õpetus tasub meelde jätta, et veetemperatuur ja pesuprogrammi intensiivsus oleks sobilik;
3. Vihmakindla töötlusega lasteriided tasuks loputada kergelt kraani all ja kui hooldussilt lubab masinpesu, siis panna masinasse vaid juhul, kui riided on tõesti mustad.
4. Keera riided enne pesemist pahupidi ja sulge kõik riietel olevad lukud, et rõivad ei saaks pesutrumlis kannatada;
5. Kasuta pesuvahendit teadlikult – liigse pesuaine lisamine võib takistada riiete korrektset puhastamist ehk kontrolli aegsasti pesuvahendi pakendil olevaid juhiseid. Lasteriiete puhul on mõistlik kasutada tundlikule nahale mõeldud pesuvahendeid.
6. Sorteeri garderoobi ja taga riietele hea õhuringlus – Looduslikud kiud (puuvill, lina ja vill) säilivad kenasti jahedates ja hästi ventileeritavates riidekappides, hoides ära hallituse teket ja kortse. Jäta aeg-ajalt riidekapi uksed lahti, et vältida niisket keskkonda. Rasked rõivad tuleks nende kuju säilitamiseks kokku voltida või riputada puidust riidepuudele.