Me kõik teame suitsetamise ohtudest ja sellest, kuidas see võib keha mõjutada, kuid need mõjud võivad olla veelgi drastilisemad, kui esialgu arvati.
ŠOKEERIV AVASTUS ⟩ Suitsetamine mõjub kehale veelgi laastavamalt, kui seni arvatud (1)
Ameerika Kopsuliidu andmetel suurendab tubaka suitsetamine oluliselt kopsuvähi, insuldi, südameataki, kopsuhaiguste ja paljude teiste terviseprobleemide riski. Isegi kui vahetad sigaretid e-sigarettide vastu, võib see ikkagi sinu kehale märkimisväärseid kahjusid põhjustada.
Briti teadlased on hiljuti teinud avastuse, mida iga suitsetaja peaks teadma, vahendab Unilad.
Inglismaal 12.–19. sajandil maetud inimeste arheoloogilistel jäänustel põhinevas Leicesteri ülikooli uuringus avastati, et tubaka mõju kehale võib olla nähtav veel kaua pärast surma.
Kuigi ei ole täpselt teada, millal tubakas Lääne-Euroopasse jõudis, arvatakse, et see saabus Suurbritanniasse 1586. aastal maadeavastaja Sir Walter Raleigh'ga Virginiast, Ameerika Ühendriikide praeguselt territooriumilt – ligi 190 aastat enne Ameerika Ühendriikide loomist.
Teadlaste meeskond uuris 323 kortikaalset luud, mis on luude tihe välimine kiht, otsides neist tubakasuitsu molekulaarseid jälgi. Nende jäänuste hulgas tuvastasid teadlased 45 inimest, kes olid suitsetajad olnud.
Igal suitsetajal olid unikaalsed molekulaarsed tunnused, mis olid tuvastatavad isegi sajandeid hiljem ja mida mittesuitsetajatel ei olnud.
Ajakirjas Science Advances avaldatud uuringus kirjutati: «Tubaka tarbimine jätab inimese luudesse nii eristuva ainevahetusliku jälje, et selle kaudu on võimalik tuvastada tubaka kasutamine ka neil isikutel, kelle suitsetamisharjumustest pole muud teavet.»
Dr Sarah Inskip, üks uuringu kaasautor, lisas: «Meie uuring näitab olulisi erinevusi tubakat kasutanud ja mittesuitsetajate luude molekulaarsetes omadustes. See viitab sellele, et tubaka tarbimine mõjutab meie luustiku struktuuri.»
«Meie jätkuv uurimistöö püüab mõista, kuidas need erinevused tekivad, mis võib aidata selgitada, miks tubaka kasutamine on riskitegur teatud luu- ja hambahaiguste tekkimisel.»