Pärast keemiaravi sai Kairi vähiga võitlemiseks veel kiiritusravi, kokku 25 korda. «Septembri teises pooles oli suur lõikus, mille käigus eemaldati kasvaja ja paigaldati stoomikott, et sool saaks paraneda. Lõikus läks hästi ja juba kuuendal päeval pärast operatsiooni lubati mind koju taastuma. Novembris läksin jälle tööle. Detsembris oli mul teine operatsioon, et eemaldada stoomikott ja vaadata, kas sool hakkab uuesti tööle,» kirjeldas Kairi. Kokku aasta aega kestnud katsumused lõppesid jõuludeks, mil Kairi loeti tervenenuks ning lubati haiglast koju.
Soolevähk kulgeb sageli ilma sümptomiteta
Kairi raviarst, Põhja-Eesti regionaalhaigla üldkirurg dr Indrek Seire sõnul ei ole Kairi juhtum sugugi ainus, kus noor ja pealtnäha terve inimene soolevähki haigestub. «Soolevähi puhul ei päde kahjuks väide, et kui pole sümptomeid, siis pole ka haigust. Kui soolevähk põhjustab juba sümptome, siis ei pruugi kasvaja olla enam varases staadiumis. Sellisel juhul on haiguse ravi aga pikem, kulukam ja ka täielik paranemine ei pruugi olla nii tõenäoline,» selgitas dr Seire.
Jämesoolevähi riiklikule tasuta sõeluuringutele kutsutakse Eestis iga kahe aasta tagant 60–68-aastaseid mehi ja naisi. «Sõeluuringud on igati tänuväärsed ning aitavad kindlasti kaasa vähijuhtumite avastamisele. Samas on Eesti sõeluuringute vanuselävi haiguse varajaseks avastamiseks liiga kõrge,» ütles arst.
Dr Seire hinnangul on oluline tõsta inimeste teadlikkust sellest, et neil endal on võimalik kontrolli tulla ka varem ning nad ei pea tingimata ootama sõeluuringu kutset või sümptomite ilmnemist. «Kõige lihtsam, kättesaadavam ja kiirem võimalus jämesoolevähi kontrollimiseks on peitveretest, mida saab teha kodust lahkumata. Tegemist on sama analüüsiga, mida tehakse sõeluuringus ning see on perearsti või SYNLABi kaudu kättesaadav kõigile soovijatele.»