«Aimu annab sellest soolise võrdõiguslikkuse monitooring 2009, kus 24 protsenti küsitletutest vastas, et nende töökohas on emadel raske tulla tagasi tööle pärast lapsehoolduspuhkust ning isade kohta esitatud küsimuse puhul vastas nii 25 protsenti vastanutest,» viitas Sepper. Monitooring ei anna küll teavet, milles see raskus seisneb, kuid voliniku hinnangul on sellist ebaõiglust tunnistanute osakaal kõrge.
«Tänu soolise palgalõhe uuringule 2010 teame, et erinevalt meestest naised nii-öelda kaotavad laste tõttu oma palgas. Uuringu läbiviijad arvutasid välja, et lastega naised teenivad keskmiselt 1,2 protsenti vähem iga lapse kohta kui lastetud naised. Meeste puhul ei ole erinevus statistiliselt oluline.»
Perega inimene pole kehvem töötaja
Sepper rõhutas, et kui naine või mees pannakse ebasoodsamasse olukorda üksnes seetõttu, et tal on lapsed või täita perekondlikud kohustused, on see seaduse silmis sooline diskrimineerimine.
«Minu sõnum tööandjatele on järgmine: töötaja lapsehoolduspuhkusel viibimine ei tee töötajast kehvemat või kvalifikatsiooni kaotanud töötajat, keda peaks naasmise järel hakkama uuesti tööalaselt testima või kes peaks oma karjääri organisatsioonis otsast alustama, ennast tõestama jne. Lühike sisseelamisperiood või kerge täiendkoolitus, kui seda konkreetse inimese puhul on vaja, on piisav,» lausus Sepper.
Ta rõhutas, et inimese tahtlik pidurdamine või takistamine karjääriredelil vaid seetõttu, et ta on lapsevanem ja olnud lapsega kodus, ei ole lubatud.
«Samuti peab kohe, kui töötaja avaldab soovi naasta tööle, vaatama üle tema töötasu. Kui kollektiivis on tema äraoleku ajal tõstetud palku, peab ka äraolnud töötaja palka tõstma.»
«Töötajatel soovitan olla oma õigustest teadlik. Kui on kahtlusi või küsimusi, kindlasti helistada voliniku kantseleisse tel 62 69 259. Kantseleist saab õigusnõu ning samuti läheb juhtum kirja statistikasse, mis aitab anda ülevaate sellest, kui levinud on teatud probleemid Eesti ühiskonnas.»