Inimestel, kes joovad suhkruvabasid karastusjooke regulaarselt ja sageli, on suurem tõenäosus haigestuda diabeeti ja südamehaigustesse. See seos tuvastati isegi pärast muude tervislike toitumis- ja elustiilifaktorite (näiteks kehalise aktiivsuse) arvesse võtmist, vahendab ScienceAlert.
2023. aastal teatas WHO oma aruannetes, et aspartaam – peamine magusaine, mida kasutatakse suhkruta karastusjookides – on suure tõenäosusega vähkitekitav. Aruandes märgiti, et praegu ei ole siiski piisavalt teaduslikke tõendeid, mis seda täielikult kinnitaksid. Rõhutati ka, et aspartaami on ohutu aeg-ajalt tarbida.
Kas suhkruvabad karastusjoogid aitavad kehakaalu kontrolli all hoida?
WHO tegi 2022. aastal süstemaatilise ülevaate (teadlased kammivad läbi kõik olemasolevad tõendid mingi kindla teema kohta) selle kohta, kas kunstlike magusainete tarbimine tuleb kehakaalu kontrolli all hoidmisel kasuks. Üldiselt viitasid vaadeldud uuringud sellele, et kunstlikke magusaineid kasutavad inimesed langetasid tõesti kaalu pisut rohkem.
Seevastu vaatlusuuringutes (kus sekkumist ei toimu ja osalejaid jälgitakse mingi kindla aja jooksul) leiti, et inimestel, kes tarbivad suures koguses kunstlikke magusaineid, on suurem risk kõrgemale kehamassiindeksile ja 76 protsenti suurem tõenäosus rasvuda.
Teisisõnu, kunstlikud magusained ei pruugi aidata pikaajalises perspektiivis kehakaalu kontrolli all hoida. Seega ei tohiks WHO soovituste järgi kunstlikke magusaineid tarbida kehakaalu kontrolli all hoidmiseks.
Mõõdukus on võti
Nagu paljude toitumisaspektide puhul, on mõõdukusel määrav tähtsus ka rääkides suhkruvabadest karastusjookidest. Aeg-ajalt suhkruvabade karastusjookide joomine tõenäoliselt su tervist ei kahjusta, kuid sagedane või liigne tarbimine võib pikemas perspektiivis suurendada terviseriske, vahendab ScienceAlert.
Parimad vedeliku tarbimise võimalused on tavaline vesi, maitsevesi, mullivesi, erinevad taimeteed või piim.