Päevatoimetaja:
Heidi Ruul

TÕDE NAHA TERVISEST Ekspert lükkab ümber eestlannade seas levinud vead igapäevases nahahooduses

Tõhus koorija ei pea sisaldama suuri terakesi - vastupidi, need võivad loodetud kasu asemel pigem kahju tekitada
Tõhus koorija ei pea sisaldama suuri terakesi - vastupidi, need võivad loodetud kasu asemel pigem kahju tekitada Foto: Shutterstock

TikTokis liigub  palju väärtuslikke nippe, aga mitte kõiki neid ei tasu uisapäisa proovima tõtata. Näiteks näohooldusnippide trende vaadates on seal mitu sellist, mis võivad kasu asemel õrnale nahale hoopis kahju teha. 

Kas jääkuubikuga näo hõõrumine tagab värske jume ja klaari naha? Kas näokoorija on seda tõhusam, mida suuremad ja teravamad terakesed sinna naha lihvimiseks sisse on pandud? 

Nõu annab ja selgitab Babor Eesti juht ja nahahoolduse ekspert Evelin Ainomäe. 

Väide: näo hõõrumine jääkuubikutega tagab värske noorusliku jume ja toniseerib nahka 

Jääkuubikutel on värskendav toime, kuid otse ära neid oma nahale pane
Jääkuubikutel on värskendav toime, kuid otse ära neid oma nahale pane Foto: Shutterstock

Ainomäe ei laida seda nippi maha, kuid soovitab olla ettevaatlik ja mõningaid reegleid järgida. «Jääkuubikutel on nahka jahutav ja ergutav efekt ja on teada, et külmaga saab turseid leevendada. Seega kui hommikul on silmaalused turses, siis jääkuubikud aitavad turset alandada küll. Kindlasti tuleks jää aga nahale panna läbi räti – mitte otse näole, kuna muidu võib tekkida nahal hoopis külmakahjustus. Samuti mõjub jahe temperatuur nahale ergutavalt – see elavdab ainevahetust ja vereringet. Ka teatud nahahooldustooteid, näiteks silmaseerumeid või kreeme võiks eriti suvisel ajal hoida külmikus et lisada tootele värskendavat mõju. Seega võiksid jääkuubikud ja külmaprotseduurid olla kindlasti osa elustiilist või ilurutiinist, aga ainult jääkuubikule lootma jääda pole mõtet.»  

Väide: mitsellaarvett pole vaja maha loputada ja sellest absoluutselt piisab näonaha puhastamiseks

Siinkohal on ekspert resoluutsem ja lükkab selle väite ümber. Ka on tema sõnul see eksiarvamus üsna sage ning selle müüdi järgijaid tuleb kosmeetikutel nende igapäevatöös üsna sageli ette. «Minu arusaam mitsellaarveest on see, et see on mõeldud eelkõige meigi eemaldamiseks ning ma võrdleksin seda seebiveega. Et nahale tõhus puhastus tagada, võiks siiski kasutada igapäevases nahahoolduses nahapuhastuseks ette nähtud toodet (näiteks puhastusvahtu või piima jne). Peale naha puhastust on väga tõhus ja meeldiv eemaldada mustuse jäägid toonikuga, mis mõjub nahale tasakaalustavalt ja ka värskendavalt. Lisaks võiks kord nädalas nahka ka koorida. Ka kosmeetikute ja teiste nahahoolduse spetsialistidega suheldes on olnud kommentaare, et kliendid, kes näo puhastamiseks vaid mitsellaarvett kasutavad, nende nahad ei ole puhtad muudest jääkainetest ja vajavad kosmeetikakabinetis tugevamat pühendumist naha puhastusele.»

Väide: mida teralisem koorija, seda tõhusam see on

Vale! Evelin kinnitab, et see müüt kuulub ajaloo kardinate taha ja tänase kosmeetikatööstuse efektiivsete toodete juures pole ühtegi põhjust näole kraapides haiget teha. Koorijaid on tänapäeval väga mitmesuguseid: suurema ja väiksema teraga, suhkru ja soolaga, ensüümidega ja pulbrilisi. Samuti kasutatakse naha koorimiseks happeid. Koorijat valides tuleks lähtuda nii nahatüübist, kui aastaajast ja kindlasti on eelistused kasutaja enda maitse küsimus.  

«Kindlasti ei saa öelda, et mida suuremad terad on koorijas, seda tõhusam ta on. Suured ja tugevad terad annavad kindalasti tugeva mehhaanilise nahka kooriva efekti, kuid sedasorti robustne naha töötlemine sobib vaid väga tugevale ja paksukoelisele nahale. Õrna, tundlikku nahka võib suureteraline koorija hoopis vigastada ja ärritada. Samuti ei tohi teralisi koorijaid mingil juhul kasutada juhul. kui nahk on põletikus või esineb akne. Kui nahal on põletikukolded, siis suureteraline koorija vigastab nahka veelgi ning tekitab põletikukoldeid juurde. Nahal esinevaid halbu baktereid laiali levitades on tulemuseks veelgi enam ärritunud, kahjustatud ja täielikult tasakaalust väljas naha kaitsekiht. Mis tähendab seda, et nahk ei suuda oma «ihukaitsja rolli» üldse täita ning naha kaitsevõime nõrgeneb veelgi.»

Põletikus naha koorimise soovi korral soovitab Babori tegevjuht kõigepealt põletik maha võtta ja nahka rahustada ning alles siis seda koorijaga töödelda. Ja sellisele ärritunud nagale soovitab ta hoopis eriti õrna tekstuuriga koorivaid maske ja pulberkoorijaid, milles tuntavaid terakesi üldse ei ole. 

Kui põletikus nahka koorida tahad, tuleb esmalt võtta maha põletik ja rahustada nahka. Alles siis saab teda koorida. Ning sellisele nahale soovitaks siis hoopis õrnatekstuurilisi koorivaid maske ja ka pulberkoorijaid, millel ei ole üldse terakesi tunda. Babor valikust soovitab ekspert Enzyme Cleanser koorivat pulbrit, mis veega kokkupuutel moodustab sügavpuhastava ja õrnalt kooriva vahu. Ensüümkoorijad on väga tõhusad ja mõnusad naha puhtuse hoidjad – nad on naha suhtes õrnatoimelised ja ohutud, samas teevad oma tööd põhjalikult. Veega kokkupuutel ensüümid aktiveeruvad ning piltlikult öeldes hakkavad sööma ja lagundama naha pinnale kogunenud surnud naharakke ja muid jääkaineid.

«Kui küsida minult, milliseid nahakoorijaid pean kõige tõhusamaks, siis vastaksin ,et happekoorijaid ja ensüümkoorijaid. Esimesi aga tuleb teha väga kontrollitult ja hea spetsialisti juures. Happekoorijaga liialdamine võib viia hoopis ülikuiva ja ülitundliku nahani. Samuti ei tohiks happekoorijaid teha päikselisel perioodil, kuna happekoorija muudab naha päikse suhtes väga tundlikuks – võib tekkida nii päiksepõletus kui pigemendilaigud.»

Väide: akne jaoks on tõhus relv tõrvaseebiga pesemine 

Siinkohal tõstab spetsialist käed ja tunnistab, et kuigi on üle kahekümne aasta erinevate nahaprobleemide ja hooldustoodetega kokku puutunud, ei ole tal tõrvaseebiga kogemusi ette tulnud. 

«Kuna minu nahk ei ole ka kunagi akne all kannatanud ei saa ma antud artikli jaoks viia läbi ka testi omal nahal. On teada, et teatud rahvameditsiini vahendid on toimivad. Ja tõrval on antimikroobne toime, seega võib ta tõesti võtta maha põletiku ning kuna tõrvaseep on ka niisutava toimega, ei kuivata ta liialt nahka,» arutleb Ainomäe. Ta toob välja, et suurim viga, mida akne ja rasuse naha puhul on tehakse, on kui seda hakatakse erinevate vahenditega kuivatama.

«Tõrvaseep kui niisutav ja antimikroobne samaaegselt - see võiks aknet leevendada küll. Kas see on parim vahend? Raske öelda. Usun, et kui leida endale usaldusväärne nahahoolduse proffessionaal, siis leiad tema abil just oma nahale parimad hooldustooted ilma tänapäeva tohutus valikus liigselt pead murdmata.» 

Väide: kreemid ja seerumid on mõttetud, õli on näole piisav ja parim 

Evelini pikaaegse kogemuse kohaselt jagunevad tarbijad kaheks: need, kes armastavad õlisid ja need, kes vihkavad.

«Minu soovitused õli suhtes on järgnevad: õli molekul on suurem kui kreemil või emulsioonil, seega toimib see naha nahal veelgi pindmisemalt kui kreem. Seega kui soovime teatud toimeaineid veidi nahapinnast sügavamale imendada, siis kreemi molekul teeb seda tõhusamalt. Samas väga kuiva nahaga inimeste nahk vajabki ka enam toitmist ja taastamist naha pinnal.»

Kreem või õli? Ainomäe sõnul on mõlemil nahahoolduses oma koht ja üks ei pea välistama teist.
Kreem või õli? Ainomäe sõnul on mõlemil nahahoolduses oma koht ja üks ei pea välistama teist. Foto: Shutterstock

Neile, kes soovivad oma nahka enam lipiidide ehk õlidega toita, jagab Ainomäe oma ilunippi: selleks, et koostis paremini imenduks, lisan sobilikku õli oma näo- või kehakreemile. Nii on toime sügavam ja ka naha pindmine kiht ei jää nii rasvane. «Eriti talvel ja suurte külmakraadidega, kui vajab nahk lisakaitset ehk hellitavalt öeldes talvekasukat, soovitan õues viibides kanda nahale rohkem õlisid sisaldavaid kreeme. Või lisada kreemile juurde näoõli.»

End paadunud nahahoolduse fänniks nimetav Evelin ütleb kokkuvõtvalt, et ei kreemid ega õlid kumbki pole mõttetud. «Kreem on minule sama oluline igapäeva osa kui hambapasta hambapesu juures. Õli ei ole samuti mõttetu, kuid soovitan teda miksida muu nahahooldusega – seerumite, kreemidega.»

Tagasi üles