Õigeaegne haavahooldus väldib põletiku teket
Igas koduapteegis peaks kindlasti olema ka haavahooldusvahendid, sest õigeaegse haavahooldusega välditakse haava saastumist ja põletiku teket. «Aeg-ajalt tekib väiksemaid haavakesi ja marrastusi ning seega peab igasse esmaabikomplekti kuuluma antiseptikum, erineva suurusega plaastrid, sidemed ja haavatampoonid. Korralik haavahooldus on väga oluline, et vältida põletiku ja koledate armide teket,» nentis proviisor.
Haava ohtlikkus sõltub Sei hinnangul selle asukohast ja suurusest, samuti selle saastatusest. Kergemate, pindmiste haavade hooldusega saab inimene tavaliselt ise hakkama. «Enne haava puhastamist tuleb pesta käed sooja vee ja seebiga puhtaks. Haava saastumise vältimiseks tuleb seda regulaarselt antiseptikumiga puhastada. Haava loputamisega eemaldatakse võõrkehad, saaste ja osaliselt ka kahjustatud kude. Jaheda lahusega loputamine aitab peatada väiksemat verejooksu,» kirjeldas proviisor haavahoolduse etappe.
Sei lisas, et pärast puhastamist tuleb haav katta puhta plaastri või sidemega. Suuremate haavade puhul on ideaalne kasutada haava külge mitte kleepuvat sidet. Kui haavaside või plaaster on märjaks saanud või määrdunud, tuleb see asendada uuega. «Samuti väärivad äramainimist põletusejärgsed spreid ja salvid, mis aitavad põletuskoha valu leevendada ja nahal kiiremini taastuda,» ütles Südameapteegi proviisor.
Ta toonitas, et suurte, sügavate, võõrkehi sisaldavate või saastunud haavadega, sealhulgas loomade hammustustega, tuleb pöörduda arsti poole, kuna haavast alguse saanud nakkus võib kaasa tuua tõsiseid terviseprobleeme. «Proviisoriga tasub konsulteerida siis, kui pole kindel haavahoolduse vahendites, ravimite tüübis või koguses, samuti tasub küsida nõu erinevate ravimite koosmõju kohta,» lausus Sei.
Koduse apteegi meelespea:
Palavik ja valu: valu vaigistavad ja palavikku alandavad ravimid, nt ibuprofeen, paratsetamool.
Haavahooldus: antiseptikum, erineva suurusega plaastrid, sidemed ja haavatampoonid.
Kõhuprobleemid: söetabletid aitavad kergemate kõhuprobleemide (puhitus, lahtisus) korral; probiootikumid aitavad tasakaalustada soolestiku mikrofloorat.
Allergiaravimid: näiteks loratadiini, tsetirisiini, ebastiini tabletid. Allergilise nohu puhul ka meresoolalahus, millega allergeenid ninast välja loputada.
Külmetus: nohutabletid, köhasiirupid ja kurguspreid aitavad külmetus- ja viirushaiguste sümptomeid leevendada.