KARDINATEST KUNST ⟩ Teisipäeval avatakse uus EKA eksperimentaalvormide moenäitus

Naine
Copy
Anjali Venkatasubramaniani looming.
Anjali Venkatasubramaniani looming. Foto: Riina Varol

Juba 27. veebruaril avaneb Viru keskuse aatriumis Eesti Kunstiakadeemia moe-, tekstiili- ja aksessuaaritudengite eksperimentaalvormide näitus «Kardinaalne». Moekunstnik Liisi Eesmaa ja visuaalkunstnik Flo Kasearu juhendamisel sündinud loomeprojekt tõstatab küsimuse kardinaalsete muutuste vajadusest materjalide taaskasutuses.

Läbi kaheksa aasta toimunud eksperimentaalvormide näituste missiooniks on kujunenud materjalijääkide õiglane, loominguline ja inspireeriv kasutamine disainis. Aina teravamalt püstituva probleemi tuules tuli sel korral autoritel dekonstrueerida enda jaoks kardinad ja luua neile uus identiteet.

Protsessi käigus äratasid EKA tudengid ellu 18 eksperimentaalset organismi, millest igaüks jutustab kardinaalselt eri lugu, kuid kõik toetavad sama eesmärki – teadvustada meid ümbritseva keskkonna olukorda ning leida võlu asjadest, mille «parim enne» on juba möödas. Algmaterjaliks olid seejuures Sunoreki ja Avaeksperdi tootmisest üle jäänud aknaribid, voldikkardinad ning rulood.

Pauline Ööpiku looming.
Pauline Ööpiku looming. Foto: Riina Varol

Lisaks visioonile ja suurele materjalihulgale käis protsessiga kaasas ka pöörane hulk tööd – näiteks neelas teos «Tants habemenugadel» 150 meetrit metallribi ja 419 kruvi ning «Dardin» nõudis 12 tundi üksnes materjali lihvimiseks. Selleaastasesse installatsiooni disaini on kaasatud ka EKA noored sisearhitektid, kes lisaks näituse kujundusele panustasid ka targa materjalikasutuse läbimõtlemisele. Näiteks on infotahvlid seejuures loodud käsitrükki kasutades, võimaldades elimineerida vinüülkleepsude kasutuse.

Moedisainer ja valminud vormide juhendaja Liisi Eesmaa sõnab: «Seekordse kursuse üks keerulisemaid küsimusi oli, kuidas panna suhteliselt tuim ja kandiline kardinajääk voolama, roomama ja lendama? Luua millestki nii tehislikust midagi orgaanilist ja dünaamilist? Läbi lõputute katsetuste ja puudulike unetundide ärkasid ellu pööraselt põnevad mutant-karakterid. See kursus oli tõeline seiklus ja äge oli olla sellise segase ekskursiooni üks juhte!»

«Mul oli see kord juhendada kardinaalselt super kamp! Eksperimentaalvorm õpetab lisaks kardina tagant väljamõtlemisele hindama ka oma kardinaalselt ägedate kursusekaaslaste olulisust, kes üksteist läbi loomeprotsessi julgustavad,» nentis aga kunstnik ja teine juhendaja Flo Kasearu.

Rose-Marie Riitsalu looming.
Rose-Marie Riitsalu looming. Foto: Riina Varol

Näitust võõrustab eksperimentaalvormide pikaajaline partner Viru keskus. Keskuse turunduse- ja kommunikatsioonijuhi Kristel Sooaru mõtestab partnerlust järgmiselt: «Teame kõik, et moe- ja tekstiilitööstuse keskkonna jalajälg on üks suuremaid, samas on hulgaliselt väljakutseid materjaliringluse tehnoloogiate ja laiemalt targa tarbimise puhul. Seetõttu on meil hea meel teha koostööd EKAga, kes suunab tudengeid läbi vormimängude mõtisklema oma tegevuse sisulise vastutuse peale ning samas suudab selle mõtteprotsessi vormistada visuaalselt huvitavaks lahenduseks. Kutsume kõiki seda ideede tulevärki nautima ning mõtisklema igaühe isikliku jalajälje ja vastutuse peale.»

Teosed on eksponeeritud ligi neljameetristel taaskasutatavatel kangapannoodel, mille autoriks on tunnustatud moefotograaf Riina Varol. See ekspositsioon annab külastajale võimaluse aktiivselt kaasa mõelda tarbimisühiskonna kriitilistele aspektidele, viies vaataja omamoodi võimaluste inspiratsioonirännakule.

Näituse «Kardinaalne» avamine toimub Viru keskuse aatriumis 27. veebruaril, kell 16.00 ning jääb avatuks 12. märtsini. Näituse külastamine on tasuta.

Näitusel näeb järgmiste kunstnike töid: Helina Raud, Jürgen Sinnep, Hanna Eliise Lahe, Angela Aavik, Meeli Kombe, Anjali Venkatasubramanian, Eleonor Tingas, Pauline Ööpik, Morgan Kinna, Karmel Kibena, Lilli Ann Linno, Anna Maria Teras, Hannabel Kaal, Ringo Roots, Rose-Marie Riitsalu, Vivian Vuks ja Epp Vislapuu.

Suure panuse andsid ka sisearhitektid Linda Marie Zimmer, Emily Marin, Simona Aleksandra Porta, Marcus Kask, Susann Vahe, Anni Kärmik, Caitlyn Kesa, Arnold Zagurski, Villem Reimann, Kairi Mändla, Christine Rõõm ja Nelelis Tasa.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles