Tihti minnakse alt sellega, et pisendatakse noore inimese tundeid ega süstita lapsesse usku, et ta saab oma asjadega hakkama. Kõige hullem, mida teha saab, on ironiseerida ja naerda tema plaanide üle.
- Negatiivsusesse takerdumine
Idee või tegevuse puhul nähakse positiivse asemel negatiivseid külgi ning keskendutakse nende arvustamisele ja kommenteerimisele.
- Oma elukogemuse kandmine lapsele
Levinud viga on see, et vanemad soovivad oma järeltulijatele nõu anda oma elukogemuse põhjal. Samas unustatakse, et kuigi väljakutsed võivad küll vahel olla universaalsed, siis iga inimene on unikaalne. Tuleb anda võimalus ise proovida ja katsetada.
Neli soovitust, kuidas toetada oma lapse enesekindlust ja tegutsemisvalmidust:
- Leia üles enda sisemine laps
Meenuta, milline sa ise lapsena olid: millest tundsid rõõmu, milliseid mänge mängisid. Lapsevanem ei pea olema paduigav ja korralik. Kui suudad endas sisemise mängiva lapse üles leida, siis suudab ka sinu laps maailmast huvituda ja ennast proovile panna. Loo talle keskkond, kus on ruumi mängimiseks, uudishimuks ja maailma avastamiseks.
- Näita ise eeskuju ja kaasa
Lapsed õpivad ellusuhtumist ja maailmataju vanema tegude ja hoiakute järgi. Näita eeskuju! Kui soovime, et meie lapsed oleks aktiivsed tegutsejad, siis peame ka ise olema julged ja hakkajad. Diivanil teleka ees pikutades ja käske jagades seda ei juhtu. Järeltulijad, olenemata vanusest, soovivad meie elus osaleda. Seetõttu on oluline neid kaasata igapäevastesse tegemistesse.