Tallinna Ülikoolis õpib ligi 7000 tudengit, kellest erivajadus on vähemalt 125-l. Need noored kinnitavad ühest suust, et koolielu on hästi korraldatud, kuid loenguvälistel ühisüritustel ei pööra korraldusmeeskond sageli tähelepanu sellele, et kõik õppurid saaksid osaleda.
Toimetusse pöördunud on kolm Tallinna Ülikooli kolmanda kursuse õppurit, kes soovivad jääda anonüümseks. Nad avavad teema murekohti ja esitavad ettepanekuid isiklike kogemuste pinnalt, et tulevastel erivajadusega tudengitel veidikene kergem oleks.
Tallinnna Ülikoolis õpib 9. oktoobri seisuga 125 erivajadusega tudengit. Tegelikkuses võib see number olla aga suurem, kuna tudengid ei ole kohustatud ülikoolile enda erivajadusest rääkima. Olgugi et erialalävendid on katsetega ületatud, tunneb osa neist, et jäävad ülikooli rahastatud ja üliõpilaskonna korraldatud ühisüritustest kõrvale, sest ligipääsetavusega pole arvestatud.
Korraldajal ühisüritusele asja polnud
Allikate sõnul on mõistetav, et üliõpilaskonnal puuduvad täielikud teadmised erivajadustega inimeste vajadustest. See on suuresti ka põhjus, miks üks õpilane end esimese õppeaasta sügisel halloween'i peo korraldustiimi pakkus. «Esimesel aastal olin üks halloween'i peo korraldajatest ja ütlesin, et võtan toimumispaiga otsimise enda peale. Olin üks aktiivsematest korraldajatest, aga järsku sain ühisvestlusesse teate, et peokoht on valitud,» ütles ta. Seega ei õnnestunud õppuril pingutustest hoolimata oma elu esimesest ülikoolipeost osa saada.
Samast ühisüritusest on ka teised toimetusega suhelnud erivajadustega tudengid hiljem ümarlaudadel ja kirja teel rääkinud, kuid tulutult. «Öeldi, et kahjuks oli nii, proovime järgmisel aastal paremini. Kuid siin me täna oleme,» lausus üks TLÜ tudengitest.
Probleem pole ainult ühes peos, mille korraldajad kõigele mõelda ei taibanud. Igal aastal toimub ülikoolis kevadball, mis on liikumispiirangutega tudengitele ligipääsu puudumise tõttu samuti külastamata jäänud. Üheskoos juhitakse tähelepanu sellele, et kunagi ei tea, millal ja miks keegi ratastooli jääb, ja korraldajatel tasuks mõelda, kas nad oma lähedastele sooviksid selliseid tingimusi, millega erivajadustega tudengid üritustel silmitsi seisavad.