38-aastane Aliia Roza on praegu Ameerika Ühendriikides elav motivatsioonikõneleja, filantroop, telesaatejuht, produtsent, näitleja ja suunamudija. Ent ta on üles kasvanud Venemaal ja töötas aastaid eriagendina Vene luure heaks, kuni teda kiusati taga ja ta põgenes läänemaailma. Aliia avab venelaste mõttemaailma, räägib sõjaakadeemias õpetatud tehnikatest, hiljem spioonina töötamise ajast ning proovib lahti mõtestada Venemaa presidendi Vladimir Putini mentaliteeti.
Väljaandele The Sun antud intervjuus ütleb Aliia Roza, et diktaator Putini võimutuleku ja tema kurikuulsa «kangelase» kuvandi taga on just agendiks õppimise ajal akadeemias omandatud propagandistlikud manipuleerivad tehnikad. Need oskused arenesid aastakümneid nõukogudeaegse luure suletud maailmas, enne kui ta hakkas 2000. aastal kõigepealt Venemaal ja siis maailmaareenil nime tegema.
Kui Putin oli umbes 15-aastane, marssis ta KGB direktoraati sisse ja palus endale tööd, teadmata, et komitee ei aktsepteeri juhuslikke sisseastumisi ega avaldusi. Seepeale avastas mehehakatisest Putin, et tal on vaja sõjalist väljaõpet või kõrgharidust enne, kui spiooniagentuur üldse kaalub tema tööle võtmist.
«Sellest hetkest hakkasin valmistuma sisseastumiseks Leningradi ülikooli õigusteaduskonda,» meenutab Putin oma esimeses autobiograafias «Esimene inimene».
«Põhjus, miks ma paljastasin oma näo ja elan avalikku elu, on see, et see on minu ja mu poja kindlustus. Mida avalikum ma olen, seda rohkem saan olla vaba.»
Viimase ülikooliaasta jooksul pöördus Putini poole võõras mees, kes küsis, kas nad võiksid rääkida «potentsiaalsest karjäärist». See oli Putini lapsepõlveunistuse täitumine ning sellele järgnenud viis aastat spioonikoolitusi kujundasid tema isiksust tulevaseks karjääriks.
«Ta sai õpitud tehnikatest nii võimsaks... Ma tean ka neid tehnikaid. Kuid siis hakkas ta [Putin] seda moraalse kasu vastu kasutama,» rääkis Aliia.
Aliia lisab: «Pärast kommunismi pole midagi muutunud. Öeldakse, et külm sõda on lõppenud, kuid tegelikult see ikka veel käib. Ta manipuleerib kogu maailmaga, öeldes, et kui nad teda ei kuula, alustab ta tuumasõda. See on kõige lihtsam väljapressimine.»