Joomine on norm, tunnistab Maiken. «Kui kõik joovad ja mina ei joo, siis olen justkui imelik. «Miks sa ei joo?» küsitakse. «Kas tervisega on midagi või oled rase?» Et lihtsalt niisama heast peast võib alkoholi mitte tahta, sellest eriti aru ei saada.»
Nüüd, mil Maiken enam kanget kraami ei tarbi, käib ta üldse vähem klubides. «Kainena purjus seltskonnas olla pole meeldiv, lihtsalt ei taha näha ega kuulda seda kontrollimatut mörisemist, justkui mingid elajad... Kui ise oled samasugune, ei pane seda tähele, siis on sinu jaoks kõik lõbus.»
Laps joob, kui laps tahab
Maiken ütleb, et ohtra alkoholiga peod hakkavad enamasti pihta 8.–9. klassi paiku, 14–16-aastaselt, ning just siis on õige aeg tõhusaks sekkumiseks ja probleemiennetuseks.
Lihtsameelne on loota, et alaealine alkoholi ligi ei pääse, kui kanget kraami on keelatud talle müüa. «See pole kunagi olnud mingi mure,» ütleb Maiken. «Oma kooliajast tean, et vahel sai alkoholi kätte lihtsamalt, vahel raskemalt, aga et jookide puudumise tõttu oleks mõni pidu jäänud pidamata – no seda ei juhtunud kunagi, mitte kunagi.»
Maksujõu taha ei jäävat samuti miski. «Nädalalõpu ühise pidutsemise siht silma ees, pannakse taskuraha aegsasti kõrvale. Ühel on vähem, teisel rohkem ning eks sellele vastavalt jagatakse ka ostetud alkohol, aga päris ilma ei istu keegi.»
Kui Maiken vahetusõpilasena aasta Hollandis oli, nägi ta, et mujal pole viinad-õlled igas toidupoes leiva ja piima kõrval käeulatuses. «Alkoholi järele tuleb minna eraldi kauplusesse ja see on juba väike pingutus, nõuab ettevõtmist. Aga meil lausa meelitatakse koos vorstiga ikka ka pudelit haarama. Vaatasin mõni aeg tagasi telekast kell 21 alanud filmi. Seitsmeminutise reklaamipausi ajal oli kuus alkoholireklaami! Üks pesupulber sinna vahele – ja jälle viinad. Ka mu enda 14-aastane vend ei maganud sel kellaajal veel...»
Maikeni seisukoht on, et noori tuleb alkoholist võimalikult eemal hoida, rääkimata sellest, et oleks aktsepteeritav kedagi suisa jooma ahvatleda.