«Lähisuhtevägivalla üks olulisemaid omadusi on selle varjamine. Vägivalla sagedasemateks tunnusteks on muutused inimese käitumises – enne igati aktiivne ja rõõmsameelne inimene on muutunud vaiksemaks, ruttab igasuguseid ettekäändeid tuues kiiruga koju ja ei suhtle enam oma sõpradega,» selgitas MTÜ Tallinna Naiste Kriisikodu psühholoog Ülle Kalvik.
Lähisuhtevägivallavastase sotsiaalse programmi algatanud IKEA poolt läbiviidud uuringu andmetel kogevad Eesti elanikud enim emotsionaalset (79%) ja füüsilist (60%), majanduslikku (26%) ja seksuaalset (9%) vägivalda. Iga teine lähisuhtevägivalda kogenud inimene ei küsi abi, sest usub, et tegu on pere siseasjaga, millega tuleb ise hakkama saada.
«Tavaliselt tunneb inimene end süüdi, et on sellisesse suhtesse sattunud, ja arvab, et on elus läbi kukkunud. Kuna ohvril võib olla suur süütunne ning oma olukorrast väga raske rääkida, siis tuleks püüda rohkem kuulata ja näidata välja mõistmist ning kaastunnet,» sõnas Kalvik.
Oma lähedasele abi andmist tuleks psühholoogi sõnul alustada olukorrast rääkimisega, tehes seda taktitundeliselt ja kedagi solvamata. «Kui öelda vägivallatseja kohta halvasti, võib ohver hakata teda hoopis kaitsma. Julgusta oma lähedast ja ütle talle, et tema ei ole selles olukorras süüdi,» soovitas psühholoog.
Kui lähedane vägivalda koheselt ei tunnista, tuleks anda talle aega olukorra üle järele mõelda. Kui peres on ka lapsed, tuleks ka nende olukorrast rääkida, sest vahel hakkab ohver probleeme suhetes tunnistama just laste pärast. «Lähisuhtevägivalla pealtnägemisest tekkinud trauma võib mõjutada laste tulevast elu,» rõhutab Kalvik.