R, 22.09.2023

PIIRITU ARMASTUS ⟩ Milliste takistustega tuleb arvestada, kui su kallim pole eestlane?

, advokaat
Facebook
Comments
Armastus on piiritu!
Armastus on piiritu! Foto: Shutterstock

Armastus ei küsi aega, ruumi ega rahvust. Üha enam leiavad ka eestlased armastuse reisilt või välismaa tutvumisportaalist. Armastus on imeline! 

Piiriülesed suhted pole ammu enam haruldus ja paljud inimesed leiavad tänapäeval enda kaaslaseks just mõne välisriigi kodaniku. Lisaks tavaliselt suhtes lahendatavatele küsimustele peavad need inimesed leidma vastused küsimustele, mida on vaja selleks, et ühes riigis koos elada, kas, kus ja kuidas abielu vormistada või mis saab siis, kui eri riikidest vanemad otsustavad lahku minna. Vastused nendele küsimustele ei pruugi olla nii lihtsad, kui võiks loota.

Kas, kus ja millal abielluda?

Kui suhtes on eri riikide kodanikud, tekib enamasti esimesena arutelu selle üle, kus hakatakse koos elama. Kuigi abiellumise kohustust ei ole, võimaldab abiellumine eri riikidest kodanikel tihtilugu lihtsamalt ja kiiremalt välismaalasest abikaasale elamisluba taotleda. Kuid ka sellisel juhul võib see protsess aastaid aega võtta. Näiteks võib tuua Ameerika Ühendriigid, kuhu niisama elama minemiseks elamisloa taotlemine on pea võimatu missioon, ning abikaasale elamisloa taotlemine võib seal aastaid aega võtta. Eestis kestab sama protsess üldjuhul üksnes kuid.

Tähelepanu tuleks pöörata ka asjaolule, et tingimused, kes ja millal võivad abielluda ehk abielu sõlmimise eeldused erinevad riigiti. Erinev on näiteks see, kui vanalt võib isik abielu sõlmida või millised dokumendid peab välismaalasest abielluja esitama. Eestis abielu sõlmida sooviv välismaalane peab näiteks esitama oma koduriigis välja antud abieluvõimetõendi ehk teisisõnu näitama, et tema elukohariigi õiguse järgi ei ole Eestis abielu sõlmimiseks takistusi.

Samuti tuleks paaridel läbi arutada, kuidas näevad nad ette enda suhte rahalist poolt, seda olenemata sellest, kas on plaanis abielluda või kas abiellujad on eri riikide kodanikud või mitte. Mõistlik oleks sõlmida abieluvaraleping, mis sätestab täpselt, mis vara kellelegi kuulub või hakkab kuuluma, kuidas ühisvaraga tehinguid võib teha ning kas või kuidas toimub kulutuste hüvitamine. Abieluvaralepingu sõlmimisel tuleks kindlaks teha, et abikaasaga uude riiki kolides loetakse sõlmitud abieluvaralepingut ka selles riigis kehtivaks.

Kokkvõttes tuleks paaridel esmalt läbi arutada, millised on nende koos elamise võimalused ning kas ühes või teises riigis on võimalik mõistliku aja jooksul kokku elama asuda, samuti, kuidas nad näevad ette suhte rahaasju.

Mis saab siis, kui Ameerika unelm muutub õudusunenäoks?

Kui vaadata statistikat, siis ligi pooled abieludest Eestis lõppevad lahutusega. Aga nagu ka abielu sõlmimisel tuleb lahtumisel esmalt kindlaks teha, kas esinevad abielu lahutamise eeldused. Euroopa Liidus saab lahutada riigis, kus mõlemad abikaasad elavad või viimati koos elasid. Samuti riigis, kus teine abikaasa elab, või riigis, kus teie elate, eeldusel et olete selle riigi kodanik. Seega oleneb avalduse esitamise koht suuresti kodakondsusest ja elukohast, mitte sellest, kus abielu sõlmiti. Lisaks võib siseriiklikul tasandil olla määratud, mis põhjusel võib lahutust taotleda: selleks võib olla näiteks vägivald, kooselu lõppemine või petmine. Ühes Euroopa Liidu liikmesriigis vormistatud abielulahutust tunnustatakse teistes liikmesriikides automaatselt – midagi muud selleks teha ei ole vaja.

Eestis saab abielu lahutada nii perekonnaseisuametis, notari juures kui ka kohtus. Kusjuures mitte kõik riigid ei ole seda teed läinud, et võimaldada inimestel asjad lihtsalt ja kiirelt juriidiliselt korda ajada. Näiteks saab USAs lahutada üldjuhul üksnes kohtu kaudu, isegi kui pooltel on abielu lahutamise ja vara jagamise kokkulepe. See aga maksab raha ja võtab aega.

Facebook
Comments

Märksõnad

Tagasi üles