PÖÖRANE ⟩ Hispaania naine püstitas maailmarekordi: 500 päeva üksinda maa all

Triin Palmipuu
, naine.postimees.ee ajakirjanik
Copy
Beatriz Flamini igapäevaelu maa all
Beatriz Flamini igapäevaelu maa all Foto: Reuters / Scanpix

Hispaaniast pärit ekstreemsportlane veetis 500 päeva 70 meetri sügavuses koopas ja ei soovinud eksperimendi lõpus veel väljagi tulla. 

Unikaalse katse viis läbi 50-aastane Beatriz Flamini. Tema meeskonna sõnul püstitas ta maailmarekordi pikima aja eest, mille inimene üksinda koopas veetis. Katse kulgu jälgisid hoolega teadlased, kirjutab Reuters.

Naine oli 48-aastane, kui ta 20. novembril 2021 koopasse laskus. Maa all jõudis ta üksinda tähistada kahte oma sünnipäeva. Ta alustas oma väljakutset enne Ukraina sõja puhkemist, Hispaania COVID-maski nõude lõppemist ja Suurbritannia kuninganna Elizabeth II surma.

Flamini ütles, et maa all veedetud aeg lendas väga kiiresti. «Kui nad mulle järele tulid, siis ma parasjagu magasin. Arvasin, et midagi on juhtunud. Mul jäi isegi raamat pooleli,» ütles ta.

Koopas tegeles naine kehaliste harjutustega, joonistas, kudus mütse ja luges raamatuid. Ta luges läbi 60 raamatut ja jõi 1000 liitrit vett. Hispaanlanna tunnistas, et mõnikord tuli ette raskeid hetki, eriti kui kärbsed koopas kimbutama hakkasid. Tema meeskond saatis talle koopasse toitu ja esmatarbeid, näiteks avokaadod, värsked munad ning puhtad särgid.

Tagasi maa peal
Tagasi maa peal Foto: EPA/Scanpix

«Ma ei rääkinud endaga kõval häälel, kuid pidasin sisemist dialoogi ja sain endaga hästi läbi,» naljatas ta. Naine rõhutas, et oma tunnetega tuleb olla kursis: kui kardad, on see normaalne, aga ära kunagi luba endale paanikasse sattuda.

Ta kinnitas, et kuigi tal oli võimalus paanikanuppu kasutada, ei tulnud tal kordagi soovi seda kasutada. 

Flamini ütles, et tema meeskond poleks tohtinud temaga mitte mingil juhul ühendust võtta, isegi kui keegi tema sugulastest oleks sel ajal surnud. 

Pärast koopast lahkumist ootas naist ees kohtumine sõpradega, maitsev õhtusöök ja kauaoodatud dušš. Ta kavatseb läbida arstliku läbivaatuse, et selgitada välja eksperimendi mõju tema füüsilisele ja vaimsele seisundile. Tulevikus kavatseb naine võtta käsile uued mägi- ja speleoloogilised projektid.

Flaminit hakkab uurima psühholoogide, teadlaste ja koolitajate meeskond, kes jälgivad tema füüsilist ja vaimset tervist. 

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles