E, 29.05.2023
VIDEO ⟩ Mammu Couture fantastiline etendus - näe seda, mida publik saalis ei näinud
Mammu Couture Foto: Taavi Sepp
Facebook Twitter
Comments
  • Mis toimub moelooja «nõiaköögis»?
  • Seeliku hind ületab miinimumpalga ja naised ostavad.
  • Moeproff avaldab saladuse, kuidas välimusega rabada.

Sel nädalal vallutab linna Tallinn Fashion Week. Kuid lisaks sellele, mida näeb publik saalis, on moenädalal väga palju põnevat, mis jääb kaadri taha. Mismoodi need üle mõistuse ilusad moevaatemängud lavale tuuakse? Mis toimub moedisaineri «nõiaköögis»? Postimees läks asja uurima Mammu Couture'i moemajja.

VAATA VIDEOT, näed ka seda, mida publik saalis ei näe!

Kevad õunapuuõites

Mida me sel moekevadel näeme? Kui nii mõnedki moeloojad on valla päästnud tõelise erksate toonide kogupaugu, siis Maria Tammeorg tunneb tõmmet ikka must-valgete kaunite kontrastide poole. Sekka õrna õunapuuõieroosat, kraadike kulda, mõni pehme pastelltoon. Tema stiilikeel on selge suunaga – pole edvistamist, mis naise odavaks muudaks, ja pole ka kandilist jäikust, mis teeks õrnemast soost miniversioonis mehe. Mammu teab, kuidas luua rõivaid, milles saavad kokku unikaalsus, õrnus ja sihikindlus.

Loe ka: VÄRSKE VERI | Eesti moetaeva tulevikutähed

«Kevade moelaval me näeme ühte väga enesekindlat naist,» toob disainer tähtsaimana esile hoopis kandja enda, mitte kantava kraami. «Sellele naisele ei meeldi paljud värvid, küll aga konkreetne must-valge. Konkreetsed jooned toovad enesekindluse hästi esile. Sel kevadel on tajuda ka natukene keskaja hõngu.»

Staarmodell ja sotsiaalmeediatäht Rebeka Võsu Mammu Couture fitting'ul: «Ma ei võta seda kleiti enam iialgi seljast ära!»
Staarmodell ja sotsiaalmeediatäht Rebeka Võsu Mammu Couture fitting'ul: «Ma ei võta seda kleiti enam iialgi seljast ära!» Foto: Taavi Sepp

Vahepeal saabunud staarmodell Rebeka Võsu proovib selga kaharat, pika slepi ja volangilise lõhikuga meistriteost. Kergest kangast luksuslik slepp hõljub kõndides kaunitari taga nagu filmis. «Ma ei võta seda enam iialgi seljast ära,» õhkab modell. «See on täiesti vapustav kleit!»

TFW PROGRAMM

Reede, 31. märts

18.00 Alexanderling, Loomus

19.30 Zack Marques, Mammu Couture

21.00 Siret Design, Brand NO.8

Laupäev, 1. aprill

16.30 Toivo Freeman Pilt, Donna Nordica

18.00 Anastassija Balak, Oomyo

19.30 Gerli A. Chantelle, Nora Isle by Mariann Saar

21.00 Ivo Nikkolo, Liina Stein

Vaht on tagasi

Mammu Couture võitis suure hulga südameid sellega, et julges ranges minimalismimeres olla ainus ülevoolavalt naiselik moemärk. Maria lopsakad, volangilised, lipsukeste ja satsikestega üle külvatud printsessikleidid on legendaarsed ja just see osa, mida publik kõige enam ootab. «Vaht on tagasi, satsid on tagasi, tikandid on täies hoos,» räägib Maria. «Kevadine õitsemise aeg on ka moelaval täiega kohal.»

Mammu Couture'i disainer Maria Tammeorg. Iga pärlike sel seelikul on ükshaaval käsitsi külge tikitud ja meistriteose valmimine nõuab kuu aega.
Mammu Couture'i disainer Maria Tammeorg. Iga pärlike sel seelikul on ükshaaval käsitsi külge tikitud ja meistriteose valmimine nõuab kuu aega. Foto: Taavi Sepp

Maria näitab meile lähemalt üht õhkkerget seelikut, mida katavad üleni peentest pärlitest tikitud lilled ja mummud. «Nagu oleks kangas, eks?» küsib disainer. «Aga ei ole! Iga pärl on ühekaupa tüllile tikitud! Mitte keegi ei usu, et sellist käsitööd keegi veel teeb, aga mina teen.» Teise seeliku alläärt palistab mustade luikede rivi, kõik samuti pärlitest sillerdavad ja käsitööna kangale seatud. Ning leidub ka Eestis kaunitare, kes säärast kunsti hinnata mõistavad ning ihaldavad, kuigi ühe seeliku hind ületab miinimumpalga. «Ühte seelikut tikib kuu aega ja kui sarnast moekunsti osta piiri tagant, oleks summa otsas kindlasti veel vähemalt üks null.»

Õunapuuõie originaalmuster särab Mammu Couture'i kevadkollektsiooni südames.
Õunapuuõie originaalmuster särab Mammu Couture'i kevadkollektsiooni südames. Foto: Taavi Sepp

Mammu Couture'i kevadkollektsiooni südames on õrnroosa õunapuuõie muster, mis on ühendatud peene must-valge rombimustriga. Signatuurprinti näeb nii kangale trükituna kui ka pärlitest tikituna õhkõrnal tüllil. «See õunapuuõis on pildistatud ühe Haapsalu memmekese aias,» jagab disainer mustri saamislugu. «Ma lasin selle motiivi akvarelliga üks-ühele järele maalida, isegi tolmukad!»

Esmakordselt Tallinn Fashion Weekil: Eesti staaride südamed võitis uus moemärk – mis see on?

Ootusärevus lumes

Milline meeleolu on praegu õhus? Disainerite seitsmes meel tabab sageli väga täpselt ette, millest inimesed unistavad ja mida nad tahavad. Maria sõnul see polegi nii keeruline: tema kuulab oma sisetunnet ja usub, et ka paljud teised naised igatsevad sedasama, mis ta ise.

«Kevadel tahaks uut, tahaks värskust,» kirjeldab moelooja. «Ma nii tahaks juba kingad jalga panna! Mitu hommikut panen lootusrikkalt kingad valmis, et nüüd ma nendega lähen... Ja siis löön kardina lahti – lumi! Meeleolu on ootusärev, millal see kevad ükskord jõuab ja ma võin välja võtta need uued bikiinid, mis ma olen terve talv omale kokku ostnud.» Kevadeootuse õrna hingevärinat aimub ka mitmeid asju lähemalt uurides. Palju õrnasid õisi läbipaistvatel pindadel.

Mammu Couture'i mustade luikedega tüllseelik ja naiselik puhvvarrukatega pullover.
Mammu Couture'i mustade luikedega tüllseelik ja naiselik puhvvarrukatega pullover. Foto: Taavi Sepp

Humaansem ja varasem

Iga Mammu Couture'i etendus toob midagi täiesti uut. Vahel on moemaja laienenud ning toonud sisse täiesti uue tooteliini, näiteks lisandusid mõne aja eest ülerõivad, rannarõivad ja spordikollektsioon. Sageli paitab silma ka mõne uue motiivi või tehnika kasutamine. Sel korral on aga suur muutus ka etenduse toimumise aeg: show ei tulegi lavale lõpurosina kohal, mis moemaratonile väärika punkti paneks. Suurejoonelised slepid ja rikkalik käsitöö sobinuks küll hästi sellele kohale, mida ihaldavad kõik osalevad disainerid, kuid Maria Tammeoru enda soov oli etenduse aeg tänavu varasemaks tuua.

«Minu show on keskmises plokis,» räägib ta. «Põhjus on selles, et minu kallis klientuur vananeb koos minuga. Ning paraku kell kümme õhtul moeetendust vaadata on paljudele juba liiga hiline. Jääd kohe mõtlema, et ei tea, kas lähen. Humaanne on toredaid asju varem teha, minu enda jaoks ka.» Varasema etenduse miinuseks on vaid see, et Mammu Couture'i etendusele omaseid suurejoonelisi trikke, kus lae alla lendavad õhupallid või laval plahvatavad konfetid, on sel korral keerulisem teha. Kuid moelooja lubab, et üllatusi saab publik siiski.

Palju õrnasid õisi läbipaistvatel pindadel. Kas tülli alla üldse pesu panna, sõltub juba kandja kuraasikusest.
Palju õrnasid õisi läbipaistvatel pindadel. Kas tülli alla üldse pesu panna, sõltub juba kandja kuraasikusest. Foto: Taavi Sepp

Rabava riietuse võti

Mida selga panna, kui sa tahad tõeliselt rabada? Moeasjatundja soovitus on ühene: «Enesekindlusega!» Kui seda napib, ei päästa ka parim kleit. Ka moeproff leiab, et sära tuleb ikka inimese enda sisemusest ja eneseusust, kaunid riided vaid raamivad seda.

Aga mis paneks hinge helisema neil, kellele minimalism tundub tuim ja igav ning kelle silmis oversized ning sooneutraalne mood näib kole? «On tekkinud selline koolkond nagu maksimalistid,» kirjeldab ta uut stiilikeelt. «Seal pannakse absoluutselt kõik selga! Puhvis seelikud, ilusad kleidid, uued prillid, rohkem meiki, suured kotid, pärlikeed...» Mammu Couture'i loomingus on palju kauneid naiselikke elemente: näiteks tillukesel taljes pulloveril on käsitööna tikitud tüllist varrukad, kaharal seelikul ohtralt kaunistusi. Kuid Maria Tammeorg ei näe end päris maksimalismi suunda sammumas – tema rõivastes on alati ka teatavat konkreetsust ja kehtestavust. See on justkui moelooming naisele, kes ei karda olla naiselik, kuid ei vaevu varjama ka tugevat karakterit.

VAATA VIDEOT, näed ka seda, mida publik saalis ei näe!

Mammu Couture'i looja ja disainer Maria Tammeorg oma moemajas.
Mammu Couture'i looja ja disainer Maria Tammeorg oma moemajas. Foto: Taavi Sepp

Tallinn Fashion Weeki ajakava ja piletid leiab siit!

Facebook Twitter
Comments

Märksõnad

Tagasi üles