Üle kolmandiku naiste tugikeskuse klientidest on pöördunud sinna tuttavate soovitusel ning neljandik vägivalda kogenud naistest on tugikeskuseni jõudnud sotsiaalkindlustusameti ohvriabi kriisitelefoni 116 006 kaudu.
Naiste tugi- ja teabekeskuse tegevjuht Pille Tsopp-Pagani sõnul ei saa vägivaldses olukorras kannatanud sageli ise oma olukorrast välja, mistõttu on äärmiselt oluline, et ohvri sõbrad või perekond märkaks, julgustaks rääkima ning tuletaks meelde, et vajadusel ollakse alati olemas. Seejärel soovitab tugikeskuse juhatuse liige hakata lähedast professionaalse abi juurde suunama.
«Meie soovitus on helistada ohvriabi kriisitelefonile 116 006, kus antakse häid juhiseid, kuidas kõige paremini aidata. Kui kriisiolukord on terav, kus vägivald on juhtumas või juhtunud – näiteks naabrite või sõbranna juures ning on aru saada, et olukord on ohtlik –, siis tuleb kohe helistada 112 ja paluda neil kohale minna. Ise sellisel puhul olukorda lahendama minna ja end ohtu seada ei ole mõistlik, samas on reageerimata jätmine halb otsus, mis võib ohustada vägivallas olijate elu,» rääkis Tsopp-Pagan.
Ohvrite põhiõigused
Euroopa Liidus on kuriteoohvritel kindlad õigused, nende seas näiteks:
Õigus mõista ja olla mõistetud: kogu suhtlus ohvritega peab olema lihtne ja neile arusaadav.
Õigus teabele: Ohvril on õigus saada teavet toetuse, hüvitise, taastava õiguse ja kaitse kohta. Neid teavitatakse, kuidas kuritegudest teatada ja kuidas saada õigusabi.
Õigus saada toetust: kõigil ohvritel on õigus tasuta ja konfidentsiaalsele ohvriabiteenustele.
Menetlusõigused: ohvritel on terve rida õigusi, nagu õigus olla ära kuulatud, õigus saada tasuta õigusabi, õigus teha otsus õigusrikkujalt hüvitise kohta.
Õigus kaitsele: ohvritel ja nende pereliikmetel on õigus olla kaitstud teisese ja korduva ohvriks langemise, hirmutamise ja kättemaksu eest. Kuriteoohvritel on õigus individuaalsele hinnangule.
Õigus kaitsele: ohvritel ja nende pereliikmetel on õigus olla kaitstud teisese ja korduva ohvriks langemise, hirmutamise ja kättemaksu eest. Kuriteoohvritel on õigus individuaalsele hinnangule.
Kogu info kuritegude, ohvrite õiguste ja tugiorganisatsioonide kohta Eestis on saadaval SIIN.