N, 8.06.2023
VÄRSKE VERI ⟩ Eesti moetaeva tulevikutähed
Riideid ei pea olema palju, aga nende mõju olgu suur! FOTO: Toivo Freeman Pilt Foto: Toivo Freeman Pilt
Kristina Herodes
, ajakirjanik
Facebook Twitter
Comments

Mis on Tallinn Fashion Weeki põnevaim ja oodatuim osa? Loomulikult uued tulijad. Sel aastal on värsket verd iseäranis palju. Kes nad on?

On moeloojaid, kes elu esimese kollektsiooni lavalaudadele möllama saadavad. On kümneaastase kogemusega tegijaid, kes lihtsalt Tallinn Fashion Weeki (TFW) raames veel siiani üles astunud pole. Kuid kindel on see, et TFW laval saab enamasti alguse pikk ja särav moekarjäär. Postimees tegi tuleviku talentidega lähemat tutvust.

Küsisime:

Kuidas te Tallinn Fashion Weekile jõudsite?

Millega laval publikut rabate?

Mille poolest on teie looming eriline?

Foto: Tallinn Fashion Week

Toivo Freeman Pilt

Multikunstnikust mässaja sai tuntuks enam-vähem samal ajal, kui oma esimesed tagid rahva sekka saatis – need on liiga pöörased, et pilgurahe alt pääseda. Disainer ise on täpselt oma loomingu vapikujund, kes teostab end moes, muusikas, mixed media arts’i maaližanris ja tõenäoliselt veel miljonil muul rindel, kui see vaid pähe peaks tulema.

«Kust tuli idee Fashion Weekile minna? Kristina käest! Ise sa soovitasid. Saatsin oma asjade fotod ja ideed peakorraldaja Anu Kikasele ja juba järgmine päev tuli vastus: «Ma ei näe ühtegi põhjust, miks sa ei peaks saama

TFW-l osaleda.» Siis läks mu peas see masinavärk käima.»

Toivo Freeman Pilt on eeskätt tuntud täiesti pööraste tagide poolest, millest igat on üksainus eksemplar. FOTO:
Toivo Freeman Pilt on eeskätt tuntud täiesti pööraste tagide poolest, millest igat on üksainus eksemplar. FOTO: Foto: Toivo Freeman Pilt

Midagi rahulikku Freemanilt loomulikult oodata ei tasu. Värvi-, prindi-, üllatuse- ja energiaplahvatus, kõike hästi palju, aga tähenduse ja sisendusjõuga. Tema ambitsioon pole grammigi väiksem kui tuua TFW lavale kõige pöörasema laenguga etendus. Esiteks muidugi tema käsitsi loodud unikaaltagid, aga samuti püksid, pusad, aksessuaarid.

«Mulle on väga tähtis ka see, kes mu asju kannavad. Nõrga karakteriga see ei tööta – siis on tagi tühi. Tugev isiksus peab sees olema. Ja mulle ei meeldi, et modellid peavad olema pikad ja peenikesed, ei! Olgu inimesed nagu meie, igas mõõdus. Kuna mina ise olen üleni täis tätoveeritud, siis tätoveeritud kodanikuna ma väljendan oma austust selle kunstiliigi vastu ja panen lavale kõik tätoveeritud modellid. Naised on ülivinged karakterid, mehed elukutselised sõdurid.»

Mässajast multitalent Toivo Freeman Pilt, kes väljendab end ka moe keeles. FOTO:
Mässajast multitalent Toivo Freeman Pilt, kes väljendab end ka moe keeles. FOTO: Foto: Toivo Freeman Pilt

Freeman naerab, et enda peal hakkabki ruum otsa lõppema, polegi muud valikut kui end moekunstis välja elada. Sõdurid kutsus ta seepärast, et oli ise varem elukutseline sõjaväelane. «Meesmodell peab olema mehelik – sirge rühi ja selge silmavaatega. Las saavad natukene loomingulisust oma ellu. Ega nad kõhelnud, vaid ütlesid mulle kohe: «Teeme ära! Sõdur ju ei karda.»

Modellid leidis mees otse tänavalt – nägi ägedat tüüpi, astus ligi ja kutsus stuudiosse. «Tavaliselt korra ehmatab ära, aga edasi saame jutule,» räägib Freeman. «Kui ausalt räägid, siis toimib. Korra mõtlesin küll, et see tulge-pildistama-jutt kõlab nagu pervo-onu, aga keegi pole kartma löönud.»

TFW on Freemani jaoks nagu suur kunstiprojekt, kus ta mõtleb palju ja tegutseb sööstudena. Disainib asju, saapaid, kleite, samal ajal kerib peas lavastus ja detailid lähevad paika. «Eufooria, mis viimaks möllama hakkab, oskan ajastada lavale.»

Laupäeval, 1.04 kell 16.30 Toivo Freeman Pilt

Zack Marqués FOTO:
Zack Marqués FOTO: Foto: Hanna-Liis Vaasa

Zack Marqués

Zack Marqués on hullumeelselt värvijulge mees, kes juba ligi kuus aastat Eesti naiste riidekappides rokkinud. Just nii palju aastaid saab kaubamärgil maikuus täis. Veduriteks on kaks temperamentset loovhinge Mariann Lukka ja Sandra Mõõk.

«Olen ammu tahtnud TFW-l üles astuda, kuid pidevalt jään hiljaks registreerumisega,» räägib Mariann. «Sel korral aitas kaasa Mammu Couture’i disainer Maria Tammeorg. Tema osaleb iga kord ja kutsus mind ka – tule, teeme koos show! Ongi õige aeg Zack Marqués suurele moelavale tuua – ta on täitsa toredaks Eesti meheks kasvanud.»

Zack Marqués FOTO:
Zack Marqués FOTO: Foto: Hanna-Liis Vaasa

Zack Marquési kollektsioon on üsna hästi tuntud, seda on nähtud nii staaride seljas kui Estonian Fashion Festivali laval. Märgi karakteris mängivad rolli uljad värvid ja tugevad kontrastid, gammas on alati äratuntavad puhtad «otse värvipurgist» välja karanud toonid: fuksia, erkroheline, must ja valge. Lisaks plakatlikult uljad signatuurprindid.

«Zacki puhul ma näen, et ükski asi ei lähe moest ära,» teatab disainer. «Ei ole nii, et sel hooajal on moes ainult mõni konkreetne värv! Meie laseme lihtsalt fantaasial lennata, teeme nii värvilisi asju, nagu meile endale meeldivad, ja kavatseme laval korralikult lajatada. Sel korral on meil kasutusel ka narmad ja suled. Energiat tuleb palju!»

Zack Marqués FOTO:
Zack Marqués FOTO: Foto: Hanna-Liis Vaasa

Miks on naistekollektsioonil mehe nimi? Sest Zack Marqués pole mitte mõni leebe lontu, vaid ambitsioonikas alfa – tema eesmärk on olla täiuslik mees naise kapis. Selline «unistuste mees», kes ütleb alati: sa näed suurepärane välja! Käib sinuga koos läbi kõik kohvikud, baarid ja peod. Lubab sinul endal särada ja ei targuta. Selle taktikaga on Zack Marqués suutnud meelde jääda igal pool, kus sähvatab.

Reedel, 31.03 kell 19.30 Zack Marqués

Anastassija Balak FOTO:
Anastassija Balak FOTO: Foto: Alessio Migliardi

Anastassija Balak

Anastassija loob juba kümme aastat kandja mõõtude järgi luksuslikke päevitusriideid ja rannakleite, mille muudavad unikaalseks digitrükis originaalprindid, mis seovad terved sarjad ühtseks tervikuks.

«Oi, minu kliendid juba ammu küsivad ja ootavad, millal viin oma loomingu Tallinn Fashion Weeki lavale,» räägib disainer. «Ja sel kevadel see juhtub!»

TFW lavale tuleb suvine naiselik kollektsioon «Beauty of Nature» – suve trendivärvides on palju eksootikat, punast, oranži, vaarikatooni ja erinevaid siniseid. «Hästi palju lilli ja leopardi, rannariided ja suvised kerged kleidikesed. Tuleb väga naiselik kollektsioon, ma juba ootan nii väga, et seda laval näha! Minu eripära on see, et loon ise mustrid ning panen need kokku ideaalselt istuvate rannariietega. Mul on siin bikiinid, rannakleidid, seelikud, tuunikad ja kõik nad sobivad ideaalselt omavahel.»

Mustrite loomine vaimustab Anastassijat enim. «Ma armastan seda! Mul on aastate jooksul kogunenud suur galerii imekauneid motiive. Kõige rohkem inspireerib mind loodus, linnud, lilled, on ka stiliseeritud mustreid.» Materjal ja furnituur tuleb Itaaliast, ideed aga Eestist. «Minu trump on see, et valmistan kõik individuaalselt kandja mõõtude järgi. Väga paljudel naistel ei ole ju täiesti standardne kehakuju, aga rannariided on kaunid ainult siis, kui need ideaalselt istuvad. Lõiked peavad austama selle naise keha!»

Oomyo kollektsioon. FOTO:
Oomyo kollektsioon. FOTO: Foto: Aleksandr Korb

Oomyo

Oomyo mahe gamma, helge ja naturaalne märk kasvas välja joogariiete brändist. Tegemist on pereäriga, mida veavad Margo Laanvee ja Aleksandr Korb. Nagu kantavad kallistused, aga stiilipitseriga.

Hubased Eesti riided. Kui panna ühte ökomaterjalid, mugavus ja uljas disain, tuleb kokku just midagi sellist nagu Oomyo. Tegemist on esimese Eesti märgiga, mis nüüdseks juba kümme aastat püsinud. Kõik sünnib looduslähedaselt, käsitööna, vaikselt ja taimselt. Ideid ammutatakse Balil ja Indias, aga teostatakse need siiski Eestis. Kollektsiooni kuuluvad joogariiete kõrval ka vaba aja rõivad, couture osa, emmede sari, ehted ja aksessuaarid. Ühisnimetajateks loodus, etno­stiil ning mahedalt elurõõmsad toonid. Kokku tuleb viisteist komplekti.

Oomyo couture collection.
Oomyo couture collection. Foto: Aleksandr Korb

«Idee TFW-l osaleda sain sõbrannalt ja õnneks tuli positiivne vastus,» räägib Margo Laanvee. «Vahepeal oli fookus üldse ellu jääda. Ja laps sündis ka, praegu on ta juba kolmene. Nüüd ma tunnen, et on juba midagi näidata!»

Lavale tuleb hingeline kollektsioon, mis seob joogast alguse saanud maailmavaate ja loodusläheduse. «Materjal peab olema naturaalne ja kehal riiete sees hea olla. Värvide puhul on meil reegel: me ei kasuta musta värvi. Üldse! Musta saamiseks kasutatakse tihti mürgiseid naftajääke ning kahjulikke värve. Ja joogafilosoofias puudub selline toon – must. See ei ole inimestele hea.»

Oomyo couture collection. FOTO:
Oomyo couture collection. FOTO: Foto: Aleksandr Korb

Margo jõudis moedisaini juurde jooga kaudu – andis tunde, aga midagi polnud selga panna. Siis tuli mõte see ise luua. «Kohe nullist ise hakkasime tegema. Tänaseni saadab mind kavandades minu enda arusaam joogafilosoofiast ja põhiprintsiipidest. Jooga ei ole sport ega saa kunagi spordialaks. Ja riietus ei pea olema liiga keeruline – inimesel on vähem stressi, parem tuju ja parem olla, kui riiete sees on hea olla. Kui kogu tähelepanu kulub riiete sättimisele, siis ei jää meile mõtlemise ja tundmise ruumi.»

Laupäeval, 1.04 kell 18 Anastassija Balak ja Oomyo

Nora Isle FOTO:
Nora Isle FOTO: Foto: Nora Isle

Nora Isle

Glamuursete pükskostüümide ja üliefektsete kangastega tuntuks saanud Nora Isle’i hingeks on Mariann Saar. TFW-le läheb kaubamärk tähistama oma esimest sünnipäeva.

«Tallinn Fashion Weekil ma ei näita niivõrd kollektsiooni, kui tutvustan oma stiili. Lavale tuleb helgust ja valgust, mereäärseid meeleolusid.» Nora Isle’ist ilmus hiljuti pikem lugu Postimehes.

Gerli A. Chantelle FOTO:
Gerli A. Chantelle FOTO: Foto: Maksim Toome

Gerli A. Chantelle

Gerli A. Chantelle on luksuslikke rõivaid loonud ning ise etendusi korraldanud juba kümme aastat. «Korraldamine sobib mulle,» naeratab miniatuurne disainer ja ärijuht. «Aga kuna mind on kogu aeg Tallinn Fashion Weekile osalema kutsutud, siis otsustasin, et võiks teha sel aastal midagi teistmoodi, endal ka huvitav vaheldus.»

Gerli tunnistab, et armastab naiselikku luksust, graatsiat, seksikust ja ekstravagantsust. TFW lavale tuleb palju peent käsitööd, gammas annavad tooni valge ja kuld. «Tuleb kahte sorti minu loomingut,» kirjeldab disainer.

Gerli A. Chantelle FOTO:
Gerli A. Chantelle FOTO: Foto: Maksim Toome

«Üks on see Gerli, mida mu kandjad juba tunnevad – iga päev kantav naiselikkus. Teine on uus mina, kes on aasta jooksul tulnud. Seal ma väljendan piirideta oma tujusid ja teen just seda, mida ise kanda unistan! Seitse kilo klaaspärleid ühel kleidil, ma teen, mida tunnen, ja ei kujuta ette, kellele ma selle kõik maha müün!» Galaüritused, punane vaip, suured lavad – sinna need rõivad sobivad. Praktilise meelega autor ennast ei ahista, sest siiani on enda jaoks moodi luues sündinud just parimad ja populaarseimad rõivad.

Gerli A. Chantelle FOTO:
Gerli A. Chantelle FOTO: Foto: Gerli A. Chantelle

«Ma ütlen ausalt, ma närveerin TFW pärast isegi rohkem kui ise etendust tehes,» tunnistab Gerli. «Sest iga kord tahaks ju järjest paremini ja paremini teha, raamist välja murda ja publikut üllatada. Iseennast ka.»

Laupäeval, 1.04 kell 19.30 Gerli A. Chantelle ja Nora Isle by Mariann Saar

Gerli A. Chantelle FOTO:
Gerli A. Chantelle FOTO: Foto: Gerli A. Chantelle
Facebook Twitter
Comments

Märksõnad

Tagasi üles