/nginx/o/2023/02/18/15145418t1h6f06.jpg)
Briti uus kuningas Charles III on enne oma kroonimistseremooniat 6. mail nagu suure perekonna pea tähtsa perekondliku sündmuse eel. Kuhu panna istuma oma noorem poeg koos naisega, et nad stseeni ei korraldaks? Mida panna selga oma abikaasale ja millisesse peolauda paigutada tema lapsed ja kuidas kutsuda peole naise eksmees?
Enne kui need küsimused vastuse saavad, tuleb kõigepealt ära otsustada veel pakilisemad asjad: millised briljandid tuleks aardekirstust välja võtta.
Viimati toimus Suurbritannias kuninglik n-ö ametissevannutamise tseremoonia 70 aastat tagasi, kui noor kuninganna Elizabeth II sai krooni pähe. Maailm on selle ajaga läbinud muutuseid kiiremini, kui inimkond nendega kohaneda suudaks.
Tundlikul ajastul tuleb arvestada, et keegi ei solvuks, ning sestap saigi Charlesi kroonimistseremoonia esimeseks mureks kuninga abikaasa Camilla kroon. Viimati sai kuninga abikaasadest krooni pähe kuninganna Elizabeth II ema aastal 1937.
/nginx/o/2023/02/18/15145422t1h6699.jpg)
Probleemiks kuninganna Elizabeth II ema kantud krooni puhul on briljant Kōh-i Nūr (pärsia keeles «valguse mägi»), mille britid tõid Indiast aastal 1849 kuninganna Victoriale. Enne seda oli 105,6-karaadine briljant liikunud ringi mööda eri impeeriume Aasias, maandudes siis India aladele. Kōh-i Nūrist tehti kuninganna Victoriale pross. Kuninganna on oma kirjades viidanud vastumeelsusele selle kandmisel.
Kui 1902 tõusis troonile Edward VII, valmistati tema abikaasale Alexandrale kroon, mis ehiti mainitud vääriskiviga. Briljant läks edasi kuninganna Mary valdusesse, kes lasi sellega oma krooni ehtida, ning seda eeskuju järgis kuninganna Elizabeth II ema.
/nginx/o/2023/02/18/15145421t1h63d9.jpg)
Briljant on põhjustanud aga omajagu pahameelt, sest pärast iseseisvumist on India nõudnud seda brittidelt tagasi, aga viimased jälle ei leia, et vääriskivi kuuluks Indiale. 1970. aastatel tuli Pakistan välja väitega, et briljant on hoopis nende aladelt, ning 2000. aastal väitis jällegi Taliban, et sellele on õigus Afganistanil. Igal juhul ei taheta selle vääriskiviga imperialistlikke haavu taasavada ning eesootaval kroonimisel ei kaunista kuulus briljant kuninga abikaasa Camilla pead.
Camilla kroonitakse Elizabeth II vanaema Mary krooniga, millest loomulikult ei puudu hiiglaslikud briljandid, mis on pärit kuninglikust kollektsioonist. Ühtlasi on see lähiajaloos esimene kord, kui monarhi abikaasa võtab krooni taaskasutusse.
/nginx/o/2023/02/18/15145420t1hea95.jpg)
Kroonid ja kuningannad
Spetsiaalselt trooniletõusmise tseremoonia jaoks eraldi krooni valmistamise idee autor oli kuninganna Charlotte aastal 1762.
Enne seda saadi läbi sama krooniga aastast 1685, kui troonile tõusis James II ning tema abikaasa Maryle oli vaja esinduslikud juveelid organiseerida. Kuningas polnud kitsi ning lasi oma naisele teha lausa kolm peaehet.
Üks selleks puhuks, kui kroonimisele sõidetakse. Teine kroonimiseks ning kolmas kirikust väljumiseks. Kirikust väljumise kroon jäi kasutusele veel kolme järgmise kuninganna, Mary II, Anne’i ja Caroline’i puhul.