TASUB TEADA Karusnaha ohtlik külg, mida paljud ei teadnud (3)

Naine
Copy
Väga paljud naised kannavad karusnahast tooteid.
Väga paljud naised kannavad karusnahast tooteid. Foto: Shutterstock

Üks argument, mida karusnaha pooldajad tihtipeale kasutavad, on arusaam, et tegemist olevat naturaalse, loodusliku ja keskkonnasõbraliku materjaliga. Ent tegelikult on tõde siit väga kaugel, kirjutab MTÜ Loomus.

Alustuseks võetakse karusnahk elusolendi seljast. See tähendab, et loomanaha loomulik biolagunemise protsess peatatakse, et tema nahast kasutamiskõlbulik materjal toota.

Pärast looma nülgimist tuleb karusnahka töödelda mitmesuguste kemikaalidega, et vältida karusnaha lagunemist. See tähendab mürgiste kemikaalide ja raskemetallide kasutamist. Karusnaha töötlemiseks kasutatavad kemikaalid kujutavad endast ohtu tooteid kandvate tarbijate ja karusnahatöötlemise ettevõtete töötajate tervisele ning ka loodusele mõjutades kaudselt meid kõiki.

Hiinas, Itaalias, Madalmaades ja Saksamaal asuvad sõltumatud laborid leidsid kaubamärkide D&G, Woolrich, Canada Goose ja Nickelson lasterõivaste karusnahksetes aksessuaarides kahjulikke mürkaineid, nagu formaldehüüd ja etoksülaadid, mis võivad põhjustada allergiat, vähki ja hormonaalset tasakaaluhäiret. Ühe toote puhul oli mürgiste ainete sisaldus lausa 250 korda kõrgem seadusega lubatud piirist. Amsterdami Vrije Ülikooli Keskkonnakeemia ja Toksikoloogia professori Dr Jacob de Boer sõnul nõuab Euroopas ja Hiinas leitud mürgiste ainete sisaldus beebiriietes ja karusnahast aksessuaarides rangete meetmete kehtestamist.

Formaldehüüd on kõikides peamistes mürgiste ainete nimekirjades, sealhulgas Ameerika Riikliku Toksikoloogiaprogrammi (NTP) ja Rahvusvahelise Vähiuuringute Agentuuri (IARC) nimekirjades, kus mõlemad nimetavad formaldehüüdi inimesele vähkitekitavaks. Karusnahas olevad toksilised ained imenduvad õhu või naha kaudu ja võivad jääda organismi rohkem kui kahekümneks aastaks, põhjustades kroonilisi tervisehädasid.

2016. aasta märtsis andis Euroopa Komisjon korralduse kõrvaldada karusnahaga kaunistatud lastejoped turult, kuna need sisaldasid suures koguses ohtlikke kemikaale, sh kroom VI sisaldus kapuutsi serva nahas oli liiga kõrge (mõõdetud väärtused kuni 37,3 mg/kg). Kroom VI on ülitundlik ja võib põhjustada allergilisi reaktsioone.

RAPEX-menetlus, Euroopa kiirhoiatussüsteem ohtlike toodete jaoks, anti välja pärast seda, kui testid näitasid kuueelemendilise kroomi ja formaldehüüdi toksilisi sisaldusi Blumarine Baby jakkide karusnahksetes kraedes. Kemikaalide sisaldus ületas REACH-määruses sätestatud maksimaalset lubatud doosi. Enamikul avastatud ohtlikest kemikaalidest ei ole karusnahatoodete jaoks konkreetseid seadusega sätestatud piirnorme.

Lisaks otsesele tervisemõjule soodustab karusnaha parkimine ja viimistlemine ka keskkonnareostust, kuna karusnahale kantakse lagunemise vältimiseks selliseid toksiine nagu formaldehüüd (seotud leukeemiaga), kroom (seotud vähiga) ja ammoniaak. Karusnahatöötlejatele määratakse sageli trahve mürgiste jäätmete keskkonda heitmise eest, näiteks USA keskkonnakaitseamet on varem trahvinud kuut karusnaha töötlemisettevõtet suure reostuse tekitamise ja selliste lahustite kasutamise eest, mis võivad põhjustada hingamisteede probleeme ja on loetletud võimalike kantserogeenidena.

80 organisatsiooni üle Euroopa kutsuvad üles toetama Euroopa kodanikualgatust «Karusnahavaba Euroopa» ehk «Fur Free Europe». Kampaania eesmärk ei ole ainult karusloomafarmide keelustamine Euroopa Liidus, vaid ka keelustada karusloomafarmidest pärit nahast tehtud toodete müük Euroopa Liidu turul.

Kui soovid, et sellised mürgised tooted meie turult kaoksid, anna oma toetusallkiri kampaanialehel et.furfreeeurope.eu. Kodanikualgatust toetab juba ligikaudu 1,2 miljonit Euroopa kodanikku.

Märksõnad

Tagasi üles