Ergma märkis, et riigikogus on praegu 20 naist ja 81 meest, samas kui pool europarlamendi Eesti mandaatidest on praegu naiste käes.
Küsitlused on Ergma sõnul näidanud, et eestlaste meelest on mehed paremad poliitilised liidrid kui naised. Eestis on naiste ja meeste osakaal samas 54 protsenti ja 46 protsenti.
Kõrgharidusega naisi on meil seejuures 17 protsenti meestest enam - Euroopa Liidu riikide võrdluses on Eesti nende kahe riigi hulgas, kus meeste osatähtsus kõrghariduses on kõige väiksem. Ja ometi kipuvad nii naised kui mehed arvama, et naised ei sobi esindama rahvast.
Ergma esitas küsimuse, miks peame poliitikat vaid meeste pärusmaaks, miks tahame, et juhiksid vähem haritud? Ühe asjaoluna tõi ta esile, et avalik kriitika on sageli suunatud mitte poliitikute tegude ja seisukohtade vastu, vaid nende isikute ja isikliku elu vastu. Naised on reeglina sellistele rünnetele vastuvõtlikumad ega kiirusta seetõttu poliitikukarjääri kasuks otsustama.
Riigikogu esimees kutsus üles vaatama asju laiema pilguga. Mitte üksnes asjaolu, et ÜRO, Euroopa Nõukogu ja Euroopa Liit on seadnud naiste esindatuse suurendamise poliitikas üheks kindlaks eesmärgiks, ei peaks tema arvates määrama meie otsuseid kaasata poliitikasse rohkem naisi.
«Ma ei poolda ka mingite sookvootide sisseviimist. Usun, et vajame poliitikas rohkem koostööd, enam oma rahva tuleviku kui isikliku egoga arvestamist, ja selleks on tublid naispoliitikud meestest suutelisemad,» märkis Ergma.