R, 9.12.2022

KARM VÕITLUS ⟩ Üksikema raske igapäevaelu: mu mees ei tule kunagi koju

Marju Rõmmel
, naine.postimees.ee tegevtoimetaja
Üksikema raske igapäevaelu: mu mees ei tule kunagi koju
Facebook Messenger Twitter Whatsapp
Comments
Pilt on illustratiivne.
Pilt on illustratiivne. Foto: Shutterstock

Soome teatrjuht Anna-Elina Lyytikäinen elab oma pojaga kahekesi ja kirjeldab üksikvanema igapäevaelu kui karmi võitlust. 

Näitleja ja lavastajana tuntud Anna-Elina oli emaks saades 40-aastane. Pärast pisipoja sündi jäi ta üsna varsti oma lapsega kahekesi, kirjutab Me Naiset.

Loomulikult mõtles ta, et tema pere on kuulikindel ja ei lagune laiali, kuid kõik läks teisiti. «Kui elu keeruliseks läks, oli laps minu jaoks kõige tähtsam. Mul oli kindel usk, et saame pojaga kahekesi kenasti hakkama,» räägib naine.

Anna-Elina oli juba ammu last soovinud – selleks tuli tal läbida viljatusravi. Ta arvab, et kuigi viljatusest räägitakse tänapäeval rohkem, on see teema oma tundlikkuse tõttu mingil määral siiski veel tabu. 

«Lastetuse kogemus on nii valus ja isiklik asi, et jätab püsiva jälje ja jääb alatiseks osaks minust,» avaldab naine valusa tõe. 

Tänaseks on tema poeg 11-aastane koolipoiss. Väiksemana aitasid poissi hoida vanavanemad ja lapsehoidjad. «Ühel hetkel tundus, et kogu mu raha läks lapsehoidjatele,» ütleb ta.

«Üksikvanemlus on meeletult raske töö ja ma võtan mütsi maha iga üksikvanema ees. Olen alati tahtnud Tarja Halonenilt [endine Soome president] küsida, kuidas tal õnnestus oma nõudlikku karjääri ja üksikvanemaks olemist korraldada,» muheleb soomlanna.

Anna-Elina meenutab olukorda, kui poeg käis sügisvaheajal paaril päevaks teatris kaasas ja joonistas terve päeva kontoris. «Mõtlesin, et aasta ema auhind kuulub jälle mulle. Õnneks ei paista poissi need olukorrad nii palju häirivat kui mind,» ütleb ta.

«Mõnikord kurdab sõbranna, kui raske tal lastega on ja ta ei saa isegi jooksma minna, kuni abikaasa töölt koju jõudnud. Siis mõtlen oma peas, et mul polegi meest, kes koju tuleks,» lausub Anna-Elina.

Soomlanna nendib aga, et ta siiski naudib iseseisvat elu, mida ta saab ise korraldada. See on ka põhjus, miks ta pole oma olukorra osas suurt midagi ette võtnud.

Märksõnad
Tagasi üles