N, 8.12.2022

UUS REKORD ⟩ 30 aastat tagasi külmutatud embrüotest sündisid terved kaksikud

Naine
30 aastat tagasi külmutatud embrüotest sündisid terved kaksikud
Facebook Messenger Twitter Whatsapp
Comments
Maailma vanimatest embrüotest sündinud kaksikud on täies tervise juures.
Maailma vanimatest embrüotest sündinud kaksikud on täies tervise juures. Foto: NATIONAL EMBRYO DONATION CENTER / HANDOUT HANDOUT/EPA/Scanpix

Paar nädalat tagasi sündinud kaksikud Lydia ja Timothy Ridgeway püstitasid uue rekordi, sündides vanimatest embrüotest. Kaksikute embrüod olid ligi 30 aastat vanad.

Värsked vanemad Philip ja Rachel Ridgeway, kellel oli juba neli last, rääkisid ajalehele The Post, et nad tundsid kutsumust saada rohkem lapsi. Siiski ei osanud nad oodata, et püstitavad rekordi. «Meile meeldis mõte, et päästame lõksus olevaid elusid,» ütles 35-aastane Philip.

Paar valis Tennessee osariigis Knoxville'is asuvast mittetulundusühingust National Embryo Donation Center (NEDC) vanimad saadaolevad embrüod. «Me teadsime põhiteavet geneetiliste vanemate kohta, nagu pikkus ja kaal, kuid see polnud põhiline, mille järgi embrüod valisime,» ütles 34-aastane Rachel. 

Kaksikud sündisid 31. oktoobril 2022.
Kaksikud sündisid 31. oktoobril 2022. Foto: NATIONAL EMBRYO DONATION CENTER / HANDOUT HANDOUT / Scanpix

Neid huvitas hoopis, kui kaua embrüod juba «seisnud» on. Ridgewayd teadsid ka, et bioloogiline isa lõi embrüod koos munarakudoonoriga ja külmutas need 22. aprillil 1992. Kahjuks suri mees enne, kui ta oma heateo vilju näha sai.

Seejärel annetati embrüod kristlikule organisatsioonile NEDC, mis annab embrüod lapsi saada soovivatele paaridele. 

Embrüoid säilitatakse kontrollitud tingimustes vedelas lämmastikus. Külmutamise üks eeliseid on see, et külmutatud embrüoid on hiljem võimalik kasutada siirdamiseks, ilma et oleks vaja korrata munasarjade stimulatsiooni, munarakkude kogumise ja viljastamise protseduure. Külmsäilitamine ei mõjuta embrüo kvaliteeti.

Mõned inimesed, sealhulgas evangeelsed kristlased, nagu Ridgeway perekond, on seisukohal, et embrüod on elusolendid. «Kui me selle protsessi ette võtsime, tahtsime leida embrüod, mis jäid tähelepanuta või olid kõige soovimatumad,» ütles Rachel. Seda protsessi nimetatakse mõnikord ka embrüo adopteerimiseks.

Pisikesed kaksikud Lydia ja Timothy oma vanematega.
Pisikesed kaksikud Lydia ja Timothy oma vanematega. Foto: NATIONAL EMBRYO DONATION CENTER / HANDOUT HANDOUT / Scanpix

Kuigi paaril oli juba neli last – Naomi, 8; Joshua, 6; Eliora, 3; ja Miriam, kes saab detsembris kaheaastaseks – otsustasid nad siiski veel lapsi saada. «Mul oli neli last, kellel polnud raseduse ajal probleeme, nii et ma arvasin, et «embrüo adopteerimine» on meie jaoks suurepärane võimalus,» ütles Rachel.

«Sel hetkel me ei mõelnud traditsioonilisele lapsendamisele,» täiendas Philip. Mehe sõnul on külmutatud embrüod samuti inimesed, kes kõik vajavad isa ja ema.

Paari valitud komplekt sisaldas tegelikult viit embrüot, mis sulatati 28. veebruaril 2022 – peaaegu 30 aastat pärast esmakordset külmutamist. Kolm embrüod elasid selle protsessi üle ja siirdati Racheli emakasse, mille tulemuseks oli kaksikrasedus.

Kliiniku Southeastern Fertility direktor dr John David Gordon ütles, et see juhtum peaks andma inimestele lootust.

Märksõnad
Tagasi üles