R, 9.12.2022

2-aastasel lapsel kahtlustati verevähki, kuid põhjus oli hoopis liigses lehmapiimas

Triin Palmipuu
, naine.postimees.ee ajakirjanik
2-aastasel lapsel kahtlustati verevähki, kuid põhjus oli hoopis liigses lehmapiimas
Facebook Messenger Twitter Whatsapp
Comments
Lehmapiima liigtarbimine ei ole kasulik
Lehmapiima liigtarbimine ei ole kasulik Foto: Shutterstock

2-aastane Johnny Donovan oli väga kahvatu, viril, väsinud ja jonnakam, kui teised temaealised lapsed. Tema hemoglobiinitase langes nii madalale, et lastearst kahtlustas leukeemiat. 

Uuringute tulemusega diagnoositi väikelapsel rauavaegusaneemia ja südamekahinad. Lapse ema Laura Donovan ei teadnud, et liigne lehmapiima joomine võib olla aneemia põhjustajaks. 

Poiss sai lehmapiima alates aastaseks saamist ning see maitses talle väga. Ema ei keelanud ega piiranud selle tarbimist ja kogus kasvad liitrini päevas, mis on nii pisikese lapse puhul äärmuslikult suur kogus. 

Millised sümptomid Johnnyt vaevasid? 

2-aastane mudilane oli rohkem väsinud, ärevam ja jonnihoogudele kalduvam, kui enamik temavanuseid väikelapsi. Ta oli ka väga kahvatu, mida tema ema seletas iseendale pimeda pilvise aastaaja ja Iiri päritoluga. Ema ei osanud lapse tervises midagi murettekitavat leida, kuni Johnny arst muret väljendas ning põhjalikud vereanalüüsid tegi.

Põhjalik veretest näitas, et Johnny hemoglobiinitase jäi vahemikku 4,5–5,6, mis on palju madalam, kui kaheaastase lapse puhul normaalne on (10,9–15). Arst kartis, et madal hemoglobiinitase viitab leukeemiale. Kuid tegelikult oli Johnnyl tõsine rauapuudus.

Lehmapiim takistab organismi võimet omastada rauda, ​​põhjustades kurnatust, kahvatut nahka, ärrituvust ja ärritatust, kiiret südametööd ja -puperdamist, halba söögiisu, hingamisraskusi ja peapööritust. Johnny rauavaegusaneemia oli juba nii tõsine, et tal olid tekkinud südamekahinad. Murest murtud ema kommenteeris Daily Mailile, et ta küll arvas, et laps joob liiga palju piima, aga ta ei pidanud seda millekski ohtlikuks. «Ta nõudis seda. Naersime abikaasaga, et see on poja jaoks nagu sõltuvus.» Naise sõnul oli suur piimaarmastaja ka tema vanem laps, kellel ei olnud suurel lehmapiima vaimustuse perioodil ühtegi murettekitavat kõrvalnähtu. «Arvasin, et nende organismid küsivad seda, mida neil vaja on,» seletas naine. 

Proua Donovanile oli üllatuseks, et liiga palju piima võib lapse tervisele halb olla. Ta uskus nagu enamik ameeriklasi, et piim teeb lapsed suureks ja tugevaks.

Ta ütles: «Johnny hematoloogi sõnul ei tea enamik vanemaid, et liiga palju piima võib olla tõsiseks terviseprobleemiks. Näeme oma lapsi iga päev, kuid harvad külalised, näiteks arst või sugulane, võivad märgata meie väikelastel murettekitavaid füüsilisi muutusi.»

Johnny paranes südamekahinast ja aneemiast pooleteise kuuga, mis hõlmas kahte vereülekannet ja toidulisanditega tervise turgutamist.

Märksõnad
Tagasi üles