R, 9.12.2022

ÜHISKOND EI HALASTA ⟩ Kataris on abieluvälisel rasedusel sünged tagajärjed

Naine
Kataris on abieluvälisel rasedusel sünged tagajärjed
Facebook Messenger Twitter Whatsapp
Comments
Pilt on illustratiivne.
Pilt on illustratiivne. Foto: Shutterstock

Jalgpalli MMi korraldajamaal Kataris kehtib seadus, mis keelab abieluvälised rasedused. Väljaspool abielu rasestumisi peetakse niivõrd sündsusetuks teoks, et see võib kaasa tuua kuni seitsmeaastase vangistuse.

Rootsi väljaande Aftonbladeti sõnul pole rahvusvaheliste inimõigusorganisatsioonide eksperdid kindlad, kuidas seaduserikkumise eest tegelikult karistatakse, kuid kohalikud teavad nii mõndagi rääkida.

«Niipea, kui vallalised naised rasestuvad, põgenevad nad riigist. Kuid kõik ei jõua põgeneda ja nad pistetakse mitmeks kuuks kuni aastateks vangi. Siis saadetakse nad puruvaesena riigist välja. Kõige hullem oli olukord pandeemia ajal, kui lennud tühistati. Just siis sattusid paljud inimesed trellide taha,» ütleb filipiinlasest ehitustööline Gabriel.

Näiteks 2020. aastal saadeti Katarist tagasi kodumaale 31 filipiinlannat. Põhjuseid, miks nad minema saadeti, pole teada. 

Dohas töötanud haiglaõde Angela kinnitab Gabrieli andmeid. Angela on töötanud haiglas rasedate naistega. Tema sõnul satuvad sagedamini probleemidesse just vaesemad ja kõige vähem haritud võõrtöölised.

«Naine, kes tuleb abieluvälise rasedusega haiglasse, saab ravi. Meie, haiglaõed, ei taha neile hinnanguid anda, kuid sellest hoolimata peame ikkagi politseile teatama, sest rasedus on seadusevastane. Näiteks kui nad veritsevad ja vajavad ravi, saavad nad küll abi, kuid seejärel viiakse nad otse vanglasse ja justkui haihtuvad. Me ei näe neid enam kunagi,» kommenteeris Angela Aftonbladetile.

«Laps sünnib haiglas, misjärel läheb imik koos emaga vangi. Kuulujuttude kohaselt läheb naine tavaliselt kolmeks aastaks vangi. Pärast karistust ta vabastatakse ja saadetakse koos oma lapsega koju,» jätkab ta.

Angela sõnul saab karistust vältida, kui pärast rasestumist kiiresti abielluda. Olukorra teeb keeruliseks asjaolu, et osa välismaalastest töötajaid on juba oma kodumaal abielus.

Õde ütleb, et ebaseadusliku viljastamise põhjustanud mehed põgenevad Katarist sageli kiiresti, veel enne kui naisel kõht ette tekib. Väidetavalt ei taha mehed seadusega pahuksisse sattuda. Angela sõnul selgitab Katari politsei isade isiku välja näiteks lapseootel emade telefone uurides.

Märksõnad
Tagasi üles