R, 9.12.2022

RAHVAS MARUS ⟩ Soomes seoti lasteaialapsed tooli külge: kas selline asi on lubatud?

Naine
Soomes seoti lasteaialapsed tooli külge: kas selline asi on lubatud?
Facebook Messenger Twitter Whatsapp
Comments
Pilt on illustratiivne.
Pilt on illustratiivne. Foto: Shutterstock

Soomes Kajaani lasteaias leidis aset juhtum, kus alla kolmeaastased lapsed pandi traktidega tooli külge kinni. Pilte näinud inimesed on eelkõige segaduses aga ka raevunud.

Ühe Kajaani lastepäevakodu Facebooki lehel on kümneid pilte 0-3-aastaste põngerjate rühma hetkedest: sünnipäevade tähistamisest, meisterdamisest ja loomaaia külastusest.

Pilte lähemalt vaadates võib märgata, et peaaegu igal neist on lapsed rakmetega toolide külge aheldatud. Piltide põhjal on seda aastate jooksul erinevates olukordades korduvalt tehtud, vahendab Yle.

Ühel fotol puhuvad sünnipäeva tähistavad lapsed seebimulle. Lapsed on rakmetega toolide külge aheldatud. Kajaani laste kohtlemine on vaid üks näide Soome lasteaedade olukorrast. Oleme varem kirjutanud, kuidas Soome lasteasutustes napib tööjõudu, mistõttu püütakse seda korvata meeleheitlike meetmetega.

Kõnealune lasteaed põhjendab, et turvarakmeid kasutatakse laste turvalisuse tagamiseks ning lapsed on vaid lühikest aega kinni. Lasteasutus selgitab, et turvarakmete kandmine teatud olukordades on põhjendatud. Eksperdid sellega aga ei nõustu!

«Iga täiskasvanu võib ette kujutada, mis tunne on osaleda kinniseotuna ühisel peol. See ei ole humaanne kohtlemine. Vastupidi, see võib olla väga alandav või ängistav,» nendib Soome lastevolinik Elina Pekkarinen.

Pekkarineni sõnul ei ole lapse kinni hoidmine soovitav. Naise sõnul tuleb alati püüda leida muid võimalusi lapse turvalisuse tagamiseks. Muidugi on olukordi, nagu autoga liikumine või söögitoolis istumine, kus see on igati õigustatud.

Lastevolinik ütleb, et väga raske on seisukohta võtta, kui ei tea täpselt, mida tähendab lühike hetk ja kes seda defineerib. Kui selliseid meetmeid tõepoolest kasutatakse, peavad need olema erandlikud. «Tooli külge kinni panemine ei tohi kunagi tekitada lapsele ebamugavust, valu ega muud kahju,» märgib ta.

Põhja-Soome piirkondliku valitsusasutuse (AVI) hariduse peainspektor Jyri Ulvinen ütleb, et laste turvarakmetega toolile sidumist võib tõlgendada kui füüsilist piiramist ehk inimese vaba liikumise takistamist. Üldreeglina leiab Ulvinen, et kui lapse liikumine või tegevus on füüsiliselt piiratud, peab sellel olema selge põhjus.

Seadus ütleb, et lapsele peab olema tagatud tervislik, turvaline, arendav ja õppimist soodustav kasvukeskkond.

Vaata pilte SIIT.

Märksõnad
Tagasi üles