R, 9.12.2022

See fakt majapidamistööde kohta võib naise libiidot kordades tõsta

Triin Palmipuu
, naine.postimees.ee ajakirjanik
See fakt majapidamistööde kohta võib naise libiidot kordades tõsta
Facebook Messenger Twitter Whatsapp
Comments
Mees - võta nõudepesulapp või tolmuimeja ja vaata, mis juhtuda võib
Mees - võta nõudepesulapp või tolmuimeja ja vaata, mis juhtuda võib Foto: Shutterstock

Hiljutine Austraalias läbi viidud uuring julgustab paarisuhtes olevaid partnereid majapidamistöid omavahel võrdselt jagama.

Värske uuring kinnitab, et paari seksuaalelu on võimalik parandada, kui mõlemad osapooled võrdsustavad vastutuse kodutööde eest. Seega kui tundub, et kodutööd on kuhjunud peamiselt ühe partneri õlule, tuleks mõelda ebavõrdsuse tagajärgedele. 

Austraalia teadlased uurisid ligi 300 abielus naise vanuses 18–39 seksuaalelu ja kodutööde jaotust nende leibkondades. Selgus, et mida ühtlasemalt kodutööd jagunesid, seda rahulolevamad olid naised ja seda suuremad olid ka nende seksuaalsed ihad. Teadlaste sõnul lendavad kiresädemed enim siis, kui mehed võtavad suhtes kanda nii osa füüsilisest, kui emotsionaalsest koormast. Eneserahuldamise soovile kodutööde jagamine mõju ei avaldanud.  

Ajakirjas «The Journal of Sex Research» esitatud uurimus viidi läbi Austraalias, Swinburne'i tehnikaülikoolis. Tulemused viitavad sellele, et üks vastumeede naiste vähesele soovile oleks tegeleda töömahuga, mida naised peavad suhetes tegema, kirjutavad teadlased «The Conversationi» veebilehel. 

2019. aastal avaldatud uuringu kohaselt laskus perede kodune töökoormus peamiselt naiste õlule. Oma osa mängisid ka muud tegurid. Näiteks lastega peredes oli naiste töökoormus suurem. Lisaks, mida pikem oli suhe, seda ebavõrdsemaks see töökoormuse osas muutus ja seda naiste kahjuks. 

Mees, pese nõud ja vaata, mis saab 

Tulemuste praktikas rakendamiseks võiks proovida naiste kohustusi vähendada, et hinnata, kas ja kuidas see naiste seksiisule mõjub. Teadlased soovitavad artiklis meestel kasvõi kohe täna nõud ära pesta ja vaadata, mis juhtub. 

See pole sugugi ainus uuring, mis räägib kodutööde jagamise ja libiido omavahelisest seosest. 2016. aastal avaldatud Cornelli ülikooli uuring näitas, et paaridel, kes jagavad kodutöid võrdselt, on keskmisest aktiivsem seksuaalelu. Selgus, et võrdselt kodutöid tegevad paarid seksivad keskmiselt 6,8 korda kuus, samas kui suhetes, kus kodutööd langevad teise poole õlgadele, seksiti iga kuu vaid 2-4 korda.

Märksõnad
Tagasi üles