R, 9.12.2022

LOOMAAKTIVISTID TÄNAVAD ⟩ Charles keelas kõikides kuninglikes residentsides täielikult ühe toiduaine

Triin Palmipuu
, naine.postimees.ee ajakirjanik
Charles keelas kõikides kuninglikes residentsides täielikult ühe toiduaine
Facebook Messenger Twitter Whatsapp
Comments
Kuningas Charles III
Kuningas Charles III Foto: Shutterstock

Kogu maailma vaikivad pilgud on suunatud hiljuti Ühendkuningriigi troonile tõusnud kuningas Charles III poole, sest muuhulgas pakub suurt huvi, mis muudatusi ta kuningana ellu viib.

74-aastane kuningas Charles on loomaõigustega seotud probleemide tõttu keelanud kõigis kuninglikes elukohtades hanede nuummaksa ehk foie gras kasutamise. Monarh on seda delikatessi juba ammu hukka mõistnud ja ebaeetiliseks nimetanud ning ajal, kui ta polnud veel kuningas, oli tema kodus Clarence House'i kokkadel keeld seda kasutada. 

Sammu on kiitnud heaks loomaõiguslaste rühmitus «People for the Ethical Treatment of Animals» (PETA), kes ütles: «Juba Walesi printsina eemaldas kuningas Charles oma elukoha toitlustusest foie gras'd – põlastusväärse toote, mille jaoks parte ja hanesid barbaarselt nuumatakse. Nüüd on «PETA» saanud kinnituse, et Tema Majesteedi reeglistik laieneb Buckinghami paleele ja kõigile teistele kuninglikele residentsidele.»

Rühmitus oli kuninga seisukoha üle nii õnnelik, et saatsid talle tänutäheks hõrgutavat taimset pasteeti. 

Ei ole selge, kas kuninganna Elizabeth II-l oli nuummaksa küsimuses kindel seisukoht, kuid Petale laekunud kiri kinnitas, et keeld kehtib nüüd kogu kuninglikus majapidamises ja kõigis kuninglikes elukohtades, sealhulgas Balmoral, Sandringham, Windsori ja Hillsborough' lossid ning Buckinghami palee.

Lindude nuummaks on väga julmalt toodetud ja mitmed riigid on viimastel aastatel selle impordi täielikult keelanud. Endiselt on see siiski üks Prantsuse köögi kuulsamaid roogasid ning Prantsusmaa on ka ülekaalukalt suurim tootja ja tarbija. Nuummaks on väga kallis ning seetõttu pakutakse seda üldiselt vaid kõige uhkemates restoranides. 

Märksõnad
Tagasi üles