:format(webp)/nginx/o/2022/10/25/14919959t1h2a3a.jpg)
Kas sul on olnud hirm, et sinu ülemus võib sind peatselt koondada või vallandada? Kas sinus kipitab tunne, et ülemus ei anna sulle pikas perspektiivis muud valikut, kui töölt lahkuda, võid olla «vaikselt vallandatud».
Augustis läbi viidud LinkedIni küsitlus määratles vaikset vallandamist kui juhtimisviisi, millel on oma kindlad tunnused. Töötaja ei saa mitme aasta jooksul palgatõusu ega ametikõrgendust, nende vastutust ei tõsteta ning arenemisvõimalused on peatatud.
Küsitluses osalenud enam kui 200 000 vastajast ütles väga suur osa, lausa 48 protsenti, et nad on kõrvalt näinud kolleegi vaikselt vallandamist.
Vaikse eemaldumise vastand
Vaikne lõpetamine on töötaja poolne vorm, kus ta teeb igapäevaselt ametialase miinimumi ning on avatud uutele töösuhetele, tihti ka otsib aktiivselt uusi võimalusi. Vaikselt vallandamist seevastu juhivad tööandjad: töötajat ei suunata enam üles vaid välja.
Ülemus võib saata nii peeneid kui ka selgeid signaale, et töötajal pole ettevõttes reaalset tulevikku ja tema parim valik oleks mujalt väljundit otsida. Loomulikult võib olla juhi otsus tulemuslikkusest sõltuv või on ta soovinud anda töötajale tagasisidet, kuid sellele pole soovitud reageerimist juhtunud.
1. Teie ülemus on vajalike vestluste jaoks kättesaamatu
Vaikse vallandamise üks punane lipp on see, kui sulle tundub, et ülemus väldib sinuga vestlusi. Muidugi võib juhtuda, et ta ongi hõivatud, kuid kui seda juhtub regulaarselt, on see märk. Vaikse vallandamise puhul on kokkusaamiste edasilükkamine või tühistamine tavaline. On siis selle põhjuseks asjaolu, et juht ei usu sinusse või midagi muud, see keskkond pole koht, kus saaksid karjääri teha ja areneda.
2. Boss määrab sinu soovitud võimalused kellelegi teisele
Veel üks vaikse vallandamise märk on see, kui ülemus usaldab sulle mõeldud projektid teistele meeskonnaliikmetele. Kas siin on põhjuseks süütu meelemuutus või tööandja poolne usaldamatus?
A lot of talk about “quiet quitting” but very little talk about “quiet firing” which is when you don’t give someone a raise in 5 years even though they keep doing everything you ask them to.
— Randy Miller (@randy_miller) August 17, 2022
Esimene samm olukorra lahendamiseks on probleemi kaardistamine. Kas sinu juhi käitumise muutus on tõesti tingitud sellest, et soovib sinust lahti saada? Või tõlgendad iga tema liigutust kui teekonda hukule?
3. Puuduvad selgitused, kui palgatõusu saavad kõik peale sinu
Isegi kui sinu juht on arenguvestlusel füüsiliselt kohal, lähevad sinu plaanid ja soovid justkui kurtidele kõrvadele. Kui ta ei oska sinus kasvuvõimalusi näha, on tema ülesanne seda sulle teada anda, mitte pimedusse siplema jätta.
4. Sulle pannakse ebamõistlik tulemuslikkuse parandamise plaan
Mõnikord on tulemuslikkuse parandamise plaanid töötajatele tõelised võimalused kasvada. Kui aga oled pädev ja nõudmine ei ole proportsionaalselt töö sisuga põhjendatud, on see tegelikult lihtsalt kood "ma tahan, et sa lahkuksid". Isegi siis, kui selgitad oma eesmärke ja plaane, ei pruugi tööandja olla oma tegeliku kavatsuse suhtes aus. Tõelise arengu asemel on eesmärk sind hoopis uksest välja tõugata.
5. Sinu töökoormus muutub ilma sinu kaasamiseta plaanidesse
Selge vihje, et töösuhet ei jätku enam pikaks ajaks on see, kui tööandja ootused muutuvad ilma sinupoolse panuseta ja ilma ametinimetuse või palga muutmiseta.