Selles saates sukeldume staaride maailma - kuidas inimesed hulluvad ja oma iidolite nimel teineteisest üle trampides lausa ohtlikuks muutuvad. Miks see meiega juhtub? Mida see annab? Vastused on väga ootamatud.
Räägime ka kuidas kogeda ülivõimsaid elamusi ilma mõnuaineteta. Saade tõukub hiljutisest eredast elamusest - käisime Berliinis intervjueerimas kultusbändi Depeche Mode, kes tuleb 6.augustil 2023 Tallinna. Vahetud elamused saavad saates ka ülimalt ausalt edasi antud. Kristinka külaline on kultuuriajakirjanik Peeter Kormašov.
Iidolid - milleks?
Miks meil on iidoleid üldse tarvis? «Sellepärast, et kuna me oleme kõik oma jumalad maha löönud, siis kedagi me peame ikkagi kummardama, sest religiooni on maailmas vaja,» arvab Peeter. «Millessegi kõrgemasse on vaja uskuda. Sellest on ka uurimusi kirjutatud – popstaarid on uued jumalad.» Peeter tunnistab, et mingeid kõrgemaid jõude ta kindlasti ise usub, aga ei paneks nende juurde kindlaid kujusid ega nimesid. «Hing on looduses ja asjades, mitte kuskil kaugel kosmoses.»
Miks inimesed popstaaride peale hulluks lähevad? Sest fakt on see, et kui kultusbändi artist astub lavale, kaotavad inimesed kaine mõistuse. Riskantne värk.
«Kui sa lähed kontserdile, siis on sul täpselt sama tunne nagu siis, kui sa läheksid kusagile kirikusse või sünagoogi või mošeesse – sul on mingisugune jõud või iidol, kellegi poole palvetada.»
Kaif ilma meelemürkideta
Tunne, mida otsitakse, on ekstaas ja suurema ühtsuse tunne. Seda on võimalik muusikasündmusest tõepoolest saada ja ilma mingeid aineid kasutamata. «See tekib kontserdil, kui bänd tuleb peale ja hakkab mängima mingit lugu, mis käivitab sinus mingi ilusa mälestuse või armuloo,» kirjeldab Peeter. Ja Depeche Mode, mis on Eestis lausa kolm vägevat kontserti andnud ja muusikat loonud aastast 1980, sel moel ka päris kindlasti mõjub. Taaselustatavaid kirgi ja noorusmälestusi peitub tõenäoliselt enamikus meist.