R, 9.12.2022

Taani kuninganna Margrethe II vabandab lastelastelt tiitlite võtmise eest

Triin Palmipuu
, naine.postimees.ee ajakirjanik
Taani kuninganna Margrethe II vabandab lastelastelt tiitlite võtmise eest
Facebook Messenger Twitter Whatsapp
Comments
Taani kuninganna Margrethe II
Taani kuninganna Margrethe II Foto: Mads Claus Rasmussen/Ritzau Scanpix/AFP/Scanpix

Taani kuninganna Margrethe II kaotas neljalt oma lapselapselt kuninglikud tiitlid. Uudis tekitas perekonnas palju paksu pahandust ning avalikkuselt imestust. 

Taani kuninganna Margrethe vabandas eile õhtul oma perekonna ees raske otsuse eest neilt kuninglikud tiitlid ära võtta, kuid kinnitas, et see oli õige valik.

Viimastel päevadel on Taani kuningaikojas puhkenud kibe tüli, sest kui Margrethe (82) teatas kolmapäeval, et kaotab prints Nikolai (23), prints Felix (20), prints Henrik (13) ja printsess Athena (10) kuninglikud tiitlid.

Alates 1. jaanuarist 2023 saavad neist krahvid ja krahvinnad ning neid tuntakse pigem nende Ekstsellentside, kui Tema Kuningliku Kõrguse nime all.

Mõned päevad tagasi tunnistas prints Joachim, et tema suhe oma venna kroonprints Frederikuga on keeruline ja et ta pole oma emast, kuninganna Margrethe II-st, pärast seda, kui too võttis tema lastelt kuninglikud tiitlid, rohkem midagi kuulnud. 

Avalduses seisis: «Viimastel päevadel on minu otsusele prints Joachimi nelja lapse tiitlite edaspidiseks kasutamiseks olnud tugevaid reaktsioone. Minu otsus on tehtud juba kaua aega tagasi. Minu 50 troonil oldud aastaga on loomulik vaadata nii tagasi kui ka ettepoole.»

Eileõhtuses avalduses tunnistas monarh, et ta oli oma tegude mõju alahinnanud, kuid ütles, et see võtab kaua aega ja ta naudib oma emaks, vanaemaks ja vanavanaemaks olemist.

«Minu kohus ja soov on kuningannana tagada, et monarhia kujundaks end jätkuvalt ajaga kooskõlas. Mõnikord nõuab see raskete otsuste langetamist ja õiget hetke on alati raske leida.»

Kroonprints Joachimi sõnul pole ta otsusest teada saamisest alates kuningannaga suhelnud. Margrethe II rõhutab veel, et loodab perekonnalt andestust ja mõistmist, kuid oma otsusest ta enam ei tagane. 

Märksõnad
Tagasi üles