R, 9.12.2022

Olla või mitte olla Taani prints

Betty Ester-Väljaots
Olla või mitte olla Taani prints
Facebook Messenger Twitter Whatsapp
Comments
Prints Joachimi perekond kuninganna troonilolemise kuldjuubelil. Vasakult Nikolai, abikaasa Marie, Joachim, Athena, Henrik ja Felix.
Prints Joachimi perekond kuninganna troonilolemise kuldjuubelil. Vasakult Nikolai, abikaasa Marie, Joachim, Athena, Henrik ja Felix. Foto: RITZAU SCANPIX

Õukonnaelu pole kunagi lihtne olnud, teadis juba Hamlet. Pole seal Taani kuningakojas kergem kui tavalistel inimestel. Palavalt armastatud Taani kuninganna Margrethe II teatas, et võtab oma noorema poja lastelt ära printside ja printsesside tiitlid ning nüüdsest kutsutakse kolme printsi ja ühte printsessi kõrgeaususteks.

See saatus sai osaks Taani kuninganna noorima poja Joachimi lastele. Joachimil on esimesest abielust krahvinna Alexandraga kaks poega, Nikolai (23) ja Felix (20) ning teisest abielust printsess Mariega 13-aastane Henrik ja 10-aastane Athena. Joachim elab oma teise perega Pariisis, kus töötab kaitseatašeena Taani saatkonnas Prantsusmaal.

Taani kuninganna Margrethe oma vanimate lastelaste Felixi ja Nikolaiga.
Taani kuninganna Margrethe oma vanimate lastelaste Felixi ja Nikolaiga. Foto: Ritzau Scanpix

Printsi ja printsessi tiitlit kannavad Taanis seega ainult kroonprints Frederiki ja printsess Mary lapsed prints Christian (16) ja printsess Isabella (15) ning kaksikud prints Vincent (11) ja printsess Josephine (11).

Kerget intriigi lisab ka kuninganna ja tema noorima poja omavaheline suhete selgitamine meedia teel. «Oleme kõik väga kurvad. Mitte kunagi ei ole tore vaadata, kui su lapsed kannatavad. Nad on pandud olukorda, millest nad aru ei saa,» ütles Joachim ajalehele Ekstra Bladet.

«Mulle anti viis päeva aega, et lapsi teavitada. Mais esitleti mulle plaani, mis tähendas laias laastus, et kui lapsed saavad 25-aastaseks, võib see juhtuda,» võttis sõna ka Joachimi eksabikaasa, Frederiksborgi krahvinna Alexandra, kes on Nikolai ja Felixi ema. «Oleme selle otsuse pärast kõik segaduses. Lapsed ei saa aru, miks nende identiteet on neilt ära võetud,» ütles Alexandra kõneisiku kaudu.

Prints Joachimi perekond kuningapalee rõdul. 
Prints Joachimi perekond kuningapalee rõdul. Foto: Francis Joseph Dean

Üllatavat otsust kommenteeris meediale ka kuninganna Margrethe, kes väidetavalt ei suhelnud tiitlite eemaldamise asjus ei oma poja ega lastelastega. «See on teadmine, mis mul on olnud juba mõnda aega, ja minu arvates on laste tulevikule mõeldes nii parem. See on põhjus,» teatas 82-aastane Margrethe, kes on nüüd Euroopa vanim monarh.

Prints Felix koolilõpetamisel, kust edasi läks sõjaväkke, kuid loobus teenimisest modellinduse kasuks.

 
Prints Felix koolilõpetamisel, kust edasi läks sõjaväkke, kuid loobus teenimisest modellinduse kasuks.  Foto: Christophersen/ppe/sipa

Pärast Joachimi kurtmist esitas ametliku seisukoha ka Taani kuningapalee.

Printsid või mitte, igal juhul teevad Joachimi vanemad pojad Felix ja Nikolai edukat karjääri modellinduses, kus mõlemad noorsandid on ülimalt hinnatud. Nad on poseerinud ajakirjale Vogue ning astunud üles moesõudel Londonis ja Pariisis. Seega saavad noored mehed ka ilma tiitliteta elus hästi hakkama. Lihtsustatult tähendab kuninganna otsus ju seda, et maksumaksjal oleks võimalikult vähe suid toita. Igal juhul on teatav väärtus lihtrahva seast pärinemisel – pole eriti millestki ilma jääda.

Prints Felix on nõutud modell ja korduvalt esinenud maailma nõutumate poissmeeste nimekirjades.

 
Prints Felix on nõutud modell ja korduvalt esinenud maailma nõutumate poissmeeste nimekirjades.  Foto: Christophersen/ppe/sipa
Märksõnad
Tagasi üles