R, 9.12.2022
VÕIGAS SALAELU ⟩ Taani rikkaim ärimees lubas alaealistele tüdrukutele luksust ja raha, kuid...
Taani telesaates arutletakse Simon Spiesi kurikuulsat minevikku. Foto: Kuvatõmmis Youtube'i videost
Naine
Taani rikkaim ärimees lubas alaealistele tüdrukutele luksust ja raha, kuid...
Facebook Messenger Twitter Whatsapp
Comments

Taanlane Simon Spies oli suurärimees ja ülipopulaarne meelelahutustegelane. Teda teatakse ka selle poolest, et ta kuritarvitas noori tüdrukuid. 

Multimiljonär Simon Spies (1921–1984) oli imetletud mees, kes lõi oma tohutu varanduse praktiliselt eimillestki. Ärimagnaadil oli aga ka tume ja varjatud pool, mis ei talu päevavalgust. Taani ringhäälingufirma Danmarks Radio kolmeosalises dokumentaalsarjas «Spies og morgenbolledamerne» kirjeldatakse, et mees oli seksuaalsuhetes alaealiste tüdrukutega.

Dokumentaalfilmis võtavad sõna tema asutatud reisifirma Spies Rejseri endised töötajad, kes väidavad, et Spies kuritarvitas oma ettevõttes töötanud noori tüdrukuid. Selleks värbas Spies tööle madala sissetulekuga peredest pärit 15–18-aastaseid neide, kes unistasid paremast elust. Spies sosistas neile kõrva lubadusi imelistest reisisihtkohtadest ja luksuslikust elust, kuid tegelikkuses ootas tüdrukuid ees midagi kohutavat.

Töö Spies Rejseris ei olnud kaugeltki see, mis lubatud. Väidetavalt survestas Spies alaealisi tüdrukuid endaga seksima ja pakkus neile selle eest raha. Tüdrukud olid ärimehest majanduslikult sõltuvad ja täielikult tema meelevallas, kirjutab is.fi.

Spiesi endine sekretär Sussie Sheikh ütles Taani ringhäälingule antud intervjuus, et mehe tõmme noorte naiste vastu oli teada. Sheikh teadis, et Spiesil on mitu naissõpra, kuid tegelik tõde selgus alles siis, kui ta mehe juurde sekretärina tööle asus.

Sheikh tunnistas, et polnud varem aru saanud, et tüdrukud on alaealised. «See oli jahmatav, kui noored nad olid. Paljud olid koolist välja langenud,» ütles naine. Tüdrukud olid väga haavatavad ja seetõttu kerge saak. 

Tüdrukutel olid erinevad rollid

Osa tüdrukuid hoolitses Spiesi eest ööpäev läbi, koristas ja tegi talle süüa. Mõned seksisid temaga ja osalesid orgiates. Tüdrukud olid tema võidu sümbolid, kirjeldab dokumentaalfilm.

«Kui tüdrukud said vanemaks ja ei olnud enam vormis, vahetati nad uute vastu välja,» ütleb Spies Rejseri endine töötaja.

Dokumentaalfilmis väidetakse, et kui tüdrukud ei allunud mehe tahtmistele, siis Spies peksis neid. Endised töötajad väidavad, et Spies katsetas, mida tüdrukud on nõus raha eest tegema.

Spiesi «haaremi» üks naistest Charlotte Nielsen ütleb dokumentaalfilmis, et mees nautis sadistlikke mänge. Nielsen ütleb, et oli tunnistajaks juhtumile, kus Spies maksis tüdrukule raha, et tema käsi murda.

«Tüdruk nõustus sellega, et Simon murrab ta käe. Simon oli sadist, kes kompis piire,» räägib Nielsen dokumentaalfilmis.

Noorte tüdrukute elu rikuti ära

Dokumentaalfilmis räägitakse ka lugu Heidist, kes oli üks Spiesi noortest naissõpradest. Noorema õe Anika Barkani sõnul elas Heidi elas 15. eluaastast kuni 18. eluaastani Spiesi luksuslikus villas Villa Fjolles.

«Ta [Heidi] alustas tööd Spies Rejsaris 15-aastaselt. Ei läinud kaua, kui temast sai üks tüdrukutest Spiesi haaremist,» räägib Anika Barkan dokumentaalfilmis. Noorel õel polnud õrna aimugi, miks Heidi palju vanema mehega koos elab. Tüdrukute kodus ei räägitud sellest peaaegu üldse. «Ma teadsin, et Heidi elab koos Spiesiga, aga keegi ei öelnud mulle, mida ta seal tegi,» lisab Barkan.

Õde teab nüüd, et Heidist sai Spiesi palgaline kaaslane, tema seksiori. Ärimagnaat nõudis neiult seksi ning andis selle eest vastu raha ja kingitusi. Anika Barkan ütleb, et ta ei jõudnud kunagi oma emalt küsida, miks ta lasi oma noorel tütrel Spiesi juurde kolida.

Heidi saatus oli traagiline. Pärast seda, kui Heidi Spiesi abieluettepanekust keeldus, viskas ta tüdruku oma kodust välja. 18-aastane Heidi oli Spiesi juures narkosõltuvusse sattunud ning selleks, et narkootikume osta, tuli tal end tänaval müüma hakata. Heidi suri 25-aastaselt AIDS-i.

«Tema viimased aastad olid kohutavad. Oli jube näha, kuidas ta järk-järgult hääbus,» ütleb Barkan.

Simon Spiesi varjuküljed tulevad alles nüüd ilmsiks

Taani meediat on süüdistatud Spiesi avaliku maine ilustamises. Spies oli justkui Taani meedia lemmiklaps. Mehe ja tema noorte naiskaaslaste elu jälgiti ajakirjade lehekülgedel tähelepanelikult.

On ka neid, kes on Spiesi kaitseks avalikult välja astunud. Mõned tema endised naissõbrad on väärkohtlemise väited ümber lükanud, eitades, et Spies oleks kunagi olnud tüdrukute suhtes vägivaldne.

Ärimehe sõbrad on intervjuudes väitnud, et Spies ei hoidnud tüdrukuid kunagi vangistuses, neil oli vabadus lahkuda.

Dokumentaalfilmi tegemine oli pikk projekt. Selle raames vesteldi enam kui 200 inimesega, kes tundsid Spiesi, kes temaga koos töötasid ja pidutsesid. Eesmärk ei olnud mitte niivõrd Spiesi edust rääkida, vaid ka tema elustiili tagajärgedest teistele. 

Spiesi noortest naiskaaslastest oli räägitud aastakümneid, kuid alles nüüd teevad naised esimest korda oma hääle kuuldavaks.

Noor abikaasa sai kogu varanduse

Spies suri 1984. aastal, olles 62-aastane. Enne surma abiellus ta 20-aastase keskklassi ja hariduseta Janni Broderseniga, keda ta neli aastat omale naiseks veenda püüdis. 

Jannist sai oma abikaasa suure varanduse pärija ja firma uus juht. Taani meedia teatel ei olnud Janni Spies nõus dokumentaalfilmis sõna võtma.

Spies Rejser müüdi 1989. aastal Thomas Cooki kontsernile, mis läks 2019. aastal pankrotti.

Dokumentaalfilm ilmus Taanis augusti lõpus. Pärast avaldamist on Taanis käinud tuline debatt selle üle, millise pärandi Spies, keda peetakse omamoodi rahvuskangelaseks, tegelikult maha jättis.

Värvika inimesena tuntud mehe järgi pandi lausa tänavatele nimesid. Pärast väärkohtlemise süüdistuste ilmsikstulemist tahetakse tänavate nimed ümber muuta.

Märksõnad
Tagasi üles