R, 9.12.2022

TASUB TEADA ⟩ Naiste seas levinud harjumus võib lõppeda osalise pimedusega

Oma loo räägib Laura
Naine
Naiste seas levinud harjumus võib lõppeda osalise pimedusega
Facebook Messenger Twitter Whatsapp
Comments
Laura Hawkins.
Laura Hawkins. Foto: Courtesy Laura Hawkins / SWNS / Scanpix

Noor naine jäi pärast silma bakteriaalse infektsiooni saamist osaliselt pimedaks ja vajab nüüd sarvkesta siirdamist. Arstid peavad süüdlaseks harjumust, mis on levinud paljude naiste seas. 

24-aastane Laura Hawkins oli 2020. aastal Austraalias reisil, kui ta ühel hommikul ärgates ei suutnud oma paremat silma avada. «Mul oli kõige piinavam valu üldse. See oli nii halb,» ütles Ühendkuningriigist pärit naine ja lisas: «Ma teadsin kohe, et midagi on valesti.»

Hawkins oli kandnud kontaktläätsi ilma suuremate probleemideta peaaegu kümme aastat. Tal oli olnud varasemalt küll silmapõletikku, kuid mitte midagi tõsist. 

«Ma ei saanud oma silma füüsiliselt avada. Isegi õrn valgus tekitas põletavat valu,» kirjeldas ta. Kui selgus, et ta ka ei näe selle silmaga, muutus ta väga ärevaks. 

Laura Hawkins enne juhtunut.
Laura Hawkins enne juhtunut. Foto: Courtesy Laura Hawkins / SWNS / Scanpix

Hawkinsi sõber viis ta kiirabisse, kus arstid teatasid, et naisel on silmas infektsioon, mis on tekitanud tema sarvkestale suure haavandi. Arstid ütlesid, et kui nad kiiresti ei tegutse, siis jääb ta sellest silmast pimedaks. Kokku veetis Hawkins haiglas nädal aega. 

«Arstid arvasid, et ma kas kriimustasin silma läätsesid välja võttes või oli kontaktlääts ise saastunud,» rääkis Hawkins, kellel oli sarnaselt paljudele teistele naistele, halb harjumus oma kontaktläätsede karpi meigikotis hoida. 

Hawkins pidi pärast juhtunut kandma silmaklappi.
Hawkins pidi pärast juhtunut kandma silmaklappi. Foto: Courtesy Laura Hawkins / SWNS

Naisel on nüüd paremal silmal püsiv arm, mistõttu suunati ta enam kui kaks aastat pärast juhtunut sarvkesta siirdamisele. «Arstid ütlesid kohe alguses, et oodake aasta ja vaadake, kas nägemine on parem. Kui ei, siis on võimalik teha selline operatsioon,» selgitas ta.

«Minu nägemine pole taastunud. Ma ei näe selle silmaga hästi, eriti kui on öö ja eredad tuled,» tunnistas naine New York Postile. 

Läätsede paigaldamisel ja eemaldamisel on hügieen ülioluline. Sama oluline on ka koht, kus neid hoitakse, sest need võivad kergesti oma ümbrusest baktereid koguda, mis omakorda võivad põhjustada silmade punetust, ärritust või isegi infektsiooni. Meigikott on bakteritele suurepärane kasvulava.

Märksõnad
Tagasi üles