R, 9.12.2022
Venemaal kasvab viha: miks te meie lapsed võtate?
Üles rivistunud resevväelased Venemaal Omskis. 26. september 2022. Foto: ALEXEY MALGAVKO / REUTERS / SCANPIX
Marju Rõmmel
, naine.postimees.ee tegevtoimetaja
Venemaal kasvab viha: miks te meie lapsed võtate?
Facebook Messenger Twitter Whatsapp
Comments 6

Peterburi sõjaväekomissariaatide ees käib 27. septembril vilgas sagimine. Mehed astuvad tasasel sammul hoonetesse ja naised ning emad jäävad õue tasasel häälel nutma. 

Kui Soome väljaande Ilta-Sanomat ajakirjanik sõjaväekomissariaatide ette jõudis, oli reaktsioon igal pool sama. Inimesed ei soovinud, et neid pildistatakse, samuti ei tahtnud keegi oma nime avaldada. Mõned ei olnud nõus sõnakestki rääkima, samas kui teised jagasid mõnda oma mõtet anonüümselt. All on kolme Peterburi naise ja nende saatjaskonna ütlused, mis on kirja pandud võimalikult autentselt, nii nagu need vestluse käigus öeldi.

65-aastane naine ja peres on veel kaks noort naist

Kolmest naisest koosnev seltskond seisab silmnähtavalt šokis sõjaväekomissariaadi ees. Kui nad saavad teada, et räägivad Soome ajakirjanikuga, algab tuline sõnavahetus.

«Miks sa Soomest siia tulid? Mis on teie eesmärk, kas teid on meelega siia saadetud? Kas teete päris ajakirjandust või väänate kõike?

Teame, et meedia väänab sõnad millekski täiesti erinevaks. Sellepärast ma televisiooni ei usu. Räägitakse seda, millist tõde vaja on.

Kui meestele öeldakse, et nad peavad minema, siis nad peavad minema. Kuid keegi ei tahaks saata oma mehi, lapsi, isasid ega vendi sellesse mõeldamatusse sõtta.

Me tahame lihtsalt rahu. Et päike paistaks, et alati oleks sinine taevas ja et kõik ärkaksid hommikul ja elaksid õnnelikult. Et kogu maailm hoiaks kokku ja neid pisaraid poleks,» vadistatakse kiiresti läbisegi.

«Mis riigi poolt sa oled?» küsitakse järsku ajakirjaniku käest. «Ma saan aru, et olete Soome poolel, aga kas olete Venemaa poolt või mis seisukoha te selles asjas võtate? Venemaa seda sõda ei alustanud, kuid Luganskit ja Donetskit on kaheksa aastat piinatud.

Putin on parim juht, parim president. Ta on tõeline juht. Kui palju aastaid on ta meid juba juhtinud. Kui poleks seda Zelenskõit, seda marionetti ja narkomaani, siis ei peaks Putin meie poegi meie riiki kaitsma saatma.

Kas sa toetad seda narkomaani? Kas olete näinud, kuidas ta välja näeb ja käitub? Ta on koomik ja kunstnik, Putin aga sõjaväelane.

Ja kui palju on maailmas olnud sõdu, millesse kõigisse Ameerika on alati oma nina toppinud?

Miks te tulete pika maa Soomest siia vaid selleks, et meie riiki vihata? Tea, et meie riik on parim ja meie president on parim. Kui te ei kirjuta mu sõnu õigesti või lõikate osa välja, võin teid kohtusse kaevata.»

55-aastane naine, mitmed lähisugulased ja väike laps

Sõjaväekomissariaadi ees seisab oma perekond, kuhu kuuluvad mitu põlvkonda mehi ja naisi ning üks pisike laps.

Kui nad kuulevad, et nad räägivad Soome ajakirjanikuga, jutustab grupi vanim naine lühidalt. Lausete vahele jäävad pikad pausid, sest ta peab pisaraid pühkima.

«Mu poeg tuli siia vabatahtlikuna ja pani end kirja. Kuid ta tegi seda meie teiste eest salaja. See tundub nii raske. Soovime lihtsalt, et saaksime kodus rahus elada.

Kahju neist noortest meestest. Nad on lihtsalt tavalised inimesed, kes saadetakse sõtta. Kõik, mida ma soovin, on see, et see võimalikult kiiresti lõppeks.»

60-aastane naine ja umbes kolmekümnedates poeg

Kolmas oma mõtteid jagav naine on umbes 60-aastane ja ta on kohe-kohe oma poega sõjaväekomissariaati saatmas.

Poiss oli hiljuti saanud käsu ilmuda relvajõududesse. Sel ajal, kui poeg hoones oma saatust mõistatab, mõtiskleb naine Ukraina sõja üle.

«Ma ei saa aru, miks tuli seda sõda korraldada, kui olime üks riik ja elasime ühe ja sama perekonnana. Nii kahju, et inimesed surevad nüüd ilma põhjuseta. Ja kui paljud lapsed pärast seda kannatavad?

Minu poeg pole mingi võitleja, kuid nüüd tehakse temast tulistaja. Ta pole kaksteist aastat isegi relva käes hoidnud.

Ainult jumal teab, miks see aeg selline on. Ma saan aru, et mehed peavad oma riiki kaitsma, aga sõda ei säästa kedagi. Keegi ei taha sõda.

Ka Soome oli kunagi meiega üks. Miks ei võiks kõik lihtsalt koos olla, sest mõtle kui hea oli, kui inimesi ei püütud lahutada?

Esiteks oli pandeemia, kui palju inimesi see juba hauda viis. Ja nüüd on sõda, mida kellelgi poleks vaja. Kas vend peab venda tulistama? Ma ei tea, mis edasi saab. Kas see on maailmalõpp, nagu meile lubati?

Miski peale Jumala ei saa meid päästa. Saame ainult palvetada, et need tapatalgud lõppeks ja rahu saabuks.

Mu vend oli Nõukogude Liidu ajal Afganistani sõjas. Ta pääses sealt eluga, kuigi tema kaaslased surid sõna otseses mõttes tema käte vahel. Meie tädi õmbles mu venna aluspesule palvesildid. See oli aeg, mil kommunistid keelustasid palved ja ikoonid, kuid tädi lootis et aluspesu ju ometi ära võeta. Need palved päästsid ta.»

Vahepeal tuleb naise poeg hoonest välja ja teatab rõõmusõnumi: teda vähemalt praegu veel rindele ei saadeta. Poisil on nii hea meel, et ta oleks valmis isegi fotoga nõustuma, kuid ema ei luba.

Möödub umbes veerand tundi, kui ema ja poeg tänaval taas vastu jooksevad. Selgub, et naine tahab üle veenduda, et artikkel neile Venemaal probleeme ei tekitaks. Mees küsib ajakirjanilikult igaks juhuks numbri ning seejärel võtavad koos emaga ette kodutee.

Venemaal kasvab viha

Mobilisatsioon Venemaal on nädala jooksul kaasa toonud mitmeid proteste. Inimesed põgenevad riigist, toimuvad süütamised ja teada on ka üks tulistamisjuhtum. Turbulents on pannud mõned ametiasutused avalikult tunnistama kodanike muret mobilisatsiooniprobleemide pärast.

Kremli pressiesindaja Dmitri Peskov tunnistas esmaspäeval, et president Vladimir Putin on osalise mobilisatsiooni väljakuulutamisega suure vea teinud. Rindele saadetakse ka mehi, kellel puudub igasugune sõjaline kogemus. 

Teatud piirkondades on vastuseis mobilisatsioonile jõudnud juba raevu piirini, kus protestid on olnud tunduvalt suuremad kui näiteks Moskvas ja Peterburis. Eelkõige Dagestanist on alates nädalavahetusest sotsiaalmeedias levinud mitu videot, milles eriti just naised avalikult oma meelt avaldavad.

«Miks te meie lapsed võtate? Kes keda ründas? Venemaa tungis ju Ukrainasse,» karjus oma meest kaitsev naine politsei peale. 

Märksõnad
Tagasi üles