R, 9.12.2022

HÄIRIVAD PILDID ⟩ Ukraina sõdur näitab, mis temast pärast sõjavangistust järele jäi

Marju Rõmmel
, naine.postimees.ee tegevtoimetaja
Ukraina sõdur näitab, mis temast pärast sõjavangistust järele jäi
Facebook Messenger Twitter Whatsapp
Comments 2
Mõhhailo Djanov terasetehases 10. mail 2022.
Mõhhailo Djanov terasetehases 10. mail 2022. Foto: Dmytro Orest Kozatskyi/Azov Special Forces Regiment of the Ukrainian National Guard Press Office via AP/Scanpix

Azovstali terasetehase kaitsja Mõhhailo Djanov on üks paljudest sõjavangidest, keda venelased piinasid. Ta jagas endast pilti, mis temast pärast kohutavaid läbielamisi alles jäänud on.

Kolmapäeval, 21. septembril vabastati vangide vahetuse käigus enam kui 200 inimest, kes kaitsesid Mariupolis asuvat Azovstali terasetehast. Suur osa vabaks pääsenud vangidest on tugevalt nälginud, kirjutab The Sun.

Ukraina sõdur enne sõda:

Suurt tähelepanu on pälvinud pilt 36. merejalaväebrigaadi 42-aastane sõdur Mõhhailo Djanovist, kes langes mais pärast mitu kuud kestnud Azovstali lahingut koos teiste tehasepiirkonna kaitsjatega venelaste kätte vangi.

Fotol näeb Djanov välja räsitud ja alakaaluline ning tema käsi on tugevasti moondunud. Pildi tegi fotograaf Dmõtro Kozatskõi, kes viibis koos vägedega terasetehases.

Djanovi õde Aljona Lavrushko ütles Ukrainska Pravda veebilehele, et vend sai lahingus haavata. Lavrushko sõnul olid venelased teda vangistuses šokeerivalt kohelnud.

Djanov oli lahingus käe murdnud ning tehase meditsiinipersonal aitas tal käe fikseerida. «Nad [venelased] tõmbasid roostes tangidega tema käe külge kinnitatud metalltoestuse ilma tuimestuseta lahti,» jagab õde piinarikkaid kannatusi, mis tema vennale osaks sai. 

Kannatustest hoolimata on Djanov õnnelik, et on vaba ja elus, kuid ta on raskes seisundis Kiievi sõjaväehaiglas ja vajab pikaajalist ravi. Õe sõnul ei ole venna käega kõik hästi. «Käest on neli sentimeetrit luud puudu,» selgitab ta.

Hooliv õde käivitas venna ravikulude katmiseks rahakogumise. Väidetavalt on Ukraina mehe jaoks juba umbes 165 000 eurot kogunenud.

Djanov on pereisa ja elukutseline muusik. Sotsiaalmeedias levib temast enne sõda tehtud foto, millel ta poseerib koos tütrega.

«Au Ukrainale! Suur palve kõigile sõpradele ja tuttavatele: ärge segage mind (ei kõnesid ega sõnumeid) ülejäänud nädala jooksul. Mul tuleb kõigepealt sellest pimedusest välja tulla. Pikk protsess. Suur tänu mõistva suhtumise eest,» kirjutas Djanov laupäeval oma Facebooki lehel.

Märksõnad
Tagasi üles