R, 9.12.2022

KÜMNEKORDNE ERINEVUS ⟩ Ravimi võtmise asendist sõltub, kui kiiresti see mõjuma hakkab

Triin Palmipuu
, naine.postimees.ee ajakirjanik
Ravimi võtmise asendist sõltub, kui kiiresti see mõjuma hakkab
Facebook Messenger Twitter Whatsapp
Comments
Näiteks valuvaigisti puhul sooviks, et see võimalikult kiiresti mõjuma hakkaks
Näiteks valuvaigisti puhul sooviks, et see võimalikult kiiresti mõjuma hakkaks Foto: Shutterstock

Teie kehaasend mõjutab üllatavalt suurel määral seda, kui kiiresti ravimi toimeaine mõjuma hakkab. 

«Olime väga üllatunud, kui oluline oli see positsioon ravimi imendumisel,» ütleb professor Rajat Mittal Johns Hopkinsi ülikoolist. Mittal rääkis ülikooli pressiteates, et poleks ise arvanud, et kehaasend niivõrd suurt rolli võiks mängida. «Nüüd mõtlen sellele kindlasti iga kord enne rohu võtmist,» kinnitas ta. 

Johns Hopkinsi ülikoolis uuriti kehaasendi mõju ravimi toimeaine vabanemisel uue StomachSimi programmi abil. Paremal küljel lamades vabaneb toimeaine kehasse palju kiiremini, kui ravimit püsti seistes võttes. 

Selle uuringu kohaselt juhtub see eriti siis, kui ravimit võetakse paremal küljel lamades. Paremal küljel lamades vabaneb ravim kehasse palju kiiremini kui siis, kui ravimit võetaks seistes.

Kümnekordne erinevus 

Teadlased katsetasid ravimi võtmist ka kahes teises asendis. Nendest asenditest oli vasakul küljel lamamine halvim variant. Selili lamades rohtude võtmine oli halvimatest teine ​​asend.

Uuring näitas, et kui paremal küljel lamades manustamisel vabaneb ravim 10 minutiga, siis vasakul küljel lamades võib see võtta kuni 100 minutit. Seismisel kuluks lahustumiseks 23 minutit. Teadlaste sõnul võib tulemus olla eriti oluline patsientidele, kes peavad olema voodirežiimil.

Uuringu avaldas ajakiri «Physics of Fluids».

Märksõnad
Tagasi üles