R, 9.12.2022

Sanna Marini Instagrami postitus on pälvinud erakordselt suurt rahvusvahelist tähelepanu

Triin Palmipuu
, naine.postimees.ee ajakirjanik
Sanna Marini Instagrami postitus on pälvinud erakordselt suurt rahvusvahelist tähelepanu
Facebook Messenger Twitter Whatsapp
Comments
Soome peaminister Sanna Marin
Soome peaminister Sanna Marin Foto: IMAGO/Dwi Anoraganingrum/Scanpix

Soome peaminister Sanna Marin on sotsiaalmeedias väga populaarne, näiteks Instagramis on tal üle miljoni jälgija ja ta on pälvinud palju rahvusvahelist tähelepanu. 

Soome peaminister Sanna Marin postitas laupäeval Instagrami pildi, millel on ta õues, mustades sportlikes riietes, kõrvas juhtmeteta kõrvaklapid. Pildi juures pole ühtegi kommentaari, vaid must südamekujuline emotikon ja foto on saanud pea 85 000 meeldimist. 

Kommentaarides on aga täiesti erandlik nähtus. Seal kordub üks ja seesama teemaviide #mahsaamini. Peaminister Marin avaldab jõhkras politseirünnakus tapetud iraani naisele oma toetust. 

Mahsa Amini oli 22-aastane naine, kes suri 16. septembril Iraanis politseivägivalla ohvrina. Ta oli koos oma vennaga Teheranis, kui Iraani moraalipolitsei ta vahistas ja süüdistas riietumisreeglite rikkumises. Iraanis peavad naised riietuma islami tavade järgi, ehk kaetud peavad olema käed, jalad ja juuksed. Mahsal puudus väidetavalt näokate.

Avalikkusele teadaolevalt väidetakse, et Aminit peksti kuni teadvuse kaotamiseni. Lisaks oli tema pead vastu politseiautot pekstud. Amini langes koomasse. Võimude väitel ütles naise süda üles, kuid tema vanemate sõnul oli ta seni olnud täiesti terve.  

Marini Instagrami jälgijad nõudsid, et Soome peaminister räägiks Iraani naiste eest ja näitaks oma toetust.

Suured meeleavaldused

Juhtum on põhjustanud Iraanis laialdasi proteste ja meeleavaldusi. Naised põletavad hidžabe ehk pearätte. BBC andmetel on protestide käigus seni hukkunud 35 inimest.

Iraani president Ebrahim Raisi ütles, et Amini surma hakatakse ametlikult uurima. Meeleavaldusi on ta nimetanud rahutusteks. Julgeolekujõud on arreteerinud juba sadu inimesi. Riigi siseminister Ahmad Vahidi on avalikult väitnud, et Aminit ei pekstud.

Märksõnad
Tagasi üles