R, 9.12.2022

ERAKORDNE SÜNDMUS ⟩ Hispaania talent avaldas Eestile armastust

Lisatud video võimsast etendusest
Kristina Herodes
, ajakirjanik
Hispaania talent avaldas Eestile armastust
Facebook Messenger Twitter Whatsapp
Comments
  • Esmakordselt ajaloos jõudis Madridi moenädalal lavale Eestile pühendatud kollektsioon.
  • «Estonia» oli Hispaania moelegendi Juan Duyose sädelev nägemus meie maast.
  • Lavale tulid hiigelnaised, kõndivad puud ja keskööpäike.

Meie siin Eestis ehk ei teagi, et meie maagiline riik vallutas Hispaania moelugude pealkirjad ning pea iga hispaanlane teab täna: «Eesti on moes!» Kuidas see juhtus?

Tunnustatud Hispaania talent Juan Duyos pühendas oma 25. aastapäeva kollektsiooni Eestile. Inspiratsiooni kogus moelooja ringreisil Setomaal ja Muhumaal, avastades siinseid traditsioone ja disaini.

«Tahtsin näidata Eestimaa hinge, puudutada selle sügavamaid tahke,» selgitas moelooja Juan Duyos Postimehele antud eksklusiivses intervjuus.
«Tahtsin näidata Eestimaa hinge, puudutada selle sügavamaid tahke,» selgitas moelooja Juan Duyos Postimehele antud eksklusiivses intervjuus. Foto: Biel Sol

Juan Duyos on Hispaanias moelooja, keda teavad kõik. Kui Duyos ereda talendina moetaevasse tõusis, võis teda nimetada Hispaania Gallianoks. Ta on võitnud ridamisi mainekaid moeauhindu. Tema unikaalseid kleite kannavad Euroopa kuninglike perekondade liikmed, kuulsused ja avaliku elu tegelased. Kleitide hinnad küündivad 15 000 – 30 000 euroni, kuid soovijatest puudust pole. Ainsa Eesti meedia esindajana avanes Postimehel võimalus Juan Duyost Madridi moenädalal intervjueerida.

Hispaania moelegend Juan Duyos ja loo autor. FOTO:
Hispaania moelegend Juan Duyos ja loo autor. FOTO: Foto: Dimitrios Papaioannou

Tunded tähtsamad kui detailid

Mis on Eestis nii erilist, mis mujalt tulnule muljet avaldaks? Duyos võtab selle kokku kolme sõnaga: uhkus, emotsionaalsus, loodus. Tunded on tähtsamad kui detailid. «Paljudes riikides reisides ei teki mul mingit inspiratsiooni,» tunnistab talent. «Eestis seevastu hakkas iga asi, mida nägin, kohe mu peas riiete kuju võtma. Mind mõjutasid ka helid, maitsed, metsad, aasad, arhitektuur, rahvakunst... Kogu aeg visandasin. Eestis on midagi maagilist, täiesti unikaalset!»

Enim avaldas muljet uhkus. «Kui uhked eestlased oma maa üle on ning kui haruldane see on Euroopas. Kõik segunevad, oma unikaalsust ei osata väärtustada.» Loovhing toob esile muinasjutulisust, ausust ja ehedust.

Kollektsiooni kulminatsiooniks saigi metsa kujutav osa, kus lavale kõndisid massiivsed põlispuud – naismodell istus meesmodelli õlgadel, udurohelised volangiseelikud sulatasid kaks keha ühtseks hiidfiguuriks. «Tahtsin puude kaudu rõhutada Eesti võimsate naiste suurust,» selgitab disainer. «Ja avaldada austust teie metsadele.»

Maagiline number laval oli inspireeritud Eestimaa metsadest. FOTO:
Maagiline number laval oli inspireeritud Eestimaa metsadest. FOTO: Foto: Biel Sol
Meesmodellid tulid lavale seelikutes. FOTO:
Meesmodellid tulid lavale seelikutes. FOTO: Foto: Biel Sol
Metsamuinasjutt moe vormis. FOTO:
Metsamuinasjutt moe vormis. FOTO: Foto: Biel Sol

Mis hispaanlasele enim maitses? «Must leib,» tuleb kiire vastus. «Ma ostsin seda suure hunniku kaasa. Viisin emale, jagasin sõpradele. Eesti köögis on palju naturaalseid, puhtaid maitseid, mida kogu maailm hindab. Siin pole mitte midagi võltsi, aga kogu maailm on seda täis. Eestis on veel alles päris asjad ja rikkumata loodus. Reis Eestisse on unikaalne kogemus.»

Eestimaa niitude õied kõrgmoe käsitööna.
Eestimaa niitude õied kõrgmoe käsitööna. Foto: Biel Sol

Eesti teekond moetaevasse

Kuidas jõudis Eestimaa loodus, rahvakunsti pärand ja ainulaadsus rahvusvahelisele moeareenile ning vallutas Hispaania moepressi? Juhus see muidugi pole. Selge see, et loovhingi sundida ei saa, kuid neid on võimalik inspireerida.

«Eesti kultuurist ning loodusest inspireeritud kollektsioon jõudis Madridi Fashion Weeki lavale koostöös EASi ja Kredexi ühendasutuse Visit Estonia tiimiga,» selgitab ühendasutuse turismijuht Rainer Aavik (pildil). Pakkusime Hispaania talendile võimalust veeta jaanipäeva eel nädala Eestis, teejuhiks EKA moekateedri juht ja etnograafia asjatundja Piret Puppart. Käidi Setomaal, Muhumaal, metsikus looduses ja ürgses suitsusaunas.

«Meie rõõmuks on Hispaania, Itaalia ja Prantsusmaa näidanud üllatavalt suurt huvi Eesti kui reisisihtkoha vastu. Kuid tähelepanu võitmiseks ei piisa ainult kaunitest fotodest. Koostöö moelooja Duyosega on hea näide sellest, kuidas reisijate südamesse pugeda läbi armastatud kohalike artistide loomingu. Nagu kirjutas üks kohalik meediaväljaanne: Eesti on moes, ja seda tänu Duyosele.»

Moetiimi reisikulud kattis EASi ja Kredexi ühendasutus.

Rainer Aavik FOTO:
Rainer Aavik FOTO: Foto: Visit Estonia

Milline vägi!

Duyose teejuhiks oli EKA moeosakonna juht ja etnomoe kirglik entusiast Piret Puppart. «Mis moeloojat eriti puudutas, oli seto vägev kultuuripärand,» meenutab ta. «Kui ta leelotamist kuulis, see naelutas ta paigale. Võimas! Milline vägi!»

Sedavõrd sädelev ja sillerdav Eesti? Aga jaa – meie rahvakunstis on helmeid, rahasid, litreid ja kuldniite küllaga. FOTO:
Sedavõrd sädelev ja sillerdav Eesti? Aga jaa – meie rahvakunstis on helmeid, rahasid, litreid ja kuldniite küllaga. FOTO: Foto: Biel Sol

Eesti-tiirul põigati ka Muhu saarele, kus maailmanimega moetalent sai tutvuda meie elavaks legendiks saanud meistri Sirje Tüüri tikanditega. Kõik need Eestimaa niitude lilled õitsevad nüüd Duyose demi-couture-kleitidel. Jõuti veel Heimtali muuseumi Anu Raua juurde, Lilli Jahilo, Sigrid Kuuse ja Embassy of Fashioni ateljeedesse.

Maailmaklassi disainer Duyos lausus Eesti talentide suhtes tunnustavalt: «Siin ei kopeerita seda, mida maailma moepealinnades tehakse, vaid aetakse täiesti oma joont. Ma näen siin traditsioone ja kultuuripärandit modernses vormis. See jääks maailmas erilisena silma.»

Milliseid Eesti elamusi veel moe keelde tõlgiti? «Taevaskoda jättis tohutu elamuse,» jutustab Puppart. «Sealse allika tänamine ja seentega punaseks värvitud lõngade sidumine pühade puude külge. Pärja punumine – meile nii tavaline, aga hispaanlased olid rabatud – corona de flores! (Lillekroon – toim.) Eesti on üks maagiline maa, vahel me ise oleme sellega nii harjunud, et ei pane tähelegi.»

Tavaliselt demonstreerivad moodi kõndivad modellid, Eestimaa niidud, metsad ja päikeseloojangu värvid seevastu tantsisid Hispaania rahvusballeti esituses.
Tavaliselt demonstreerivad moodi kõndivad modellid, Eestimaa niidud, metsad ja päikeseloojangu värvid seevastu tantsisid Hispaania rahvusballeti esituses. Foto: Biel Sol
Duyose etendus «Estonia» algas seto leeloga ning jätkus Portisheadi tumedakõlalise albumi «Dummy» saatel. «Muusika täis maagiat, uhkust ja raskemeelsust. Sama tajusin Eestis.»
Duyose etendus «Estonia» algas seto leeloga ning jätkus Portisheadi tumedakõlalise albumi «Dummy» saatel. «Muusika täis maagiat, uhkust ja raskemeelsust. Sama tajusin Eestis.» Foto: Biel Sol
Duyos plaanib kindlasti Eestisse naasta ja loodab saada eestlastelt tagasisidet. «Mulle oli suur au teha kollektsioon nii erilisest maast nagu Eesti.»  
Duyos plaanib kindlasti Eestisse naasta ja loodab saada eestlastelt tagasisidet. «Mulle oli suur au teha kollektsioon nii erilisest maast nagu Eesti.»  Foto: Biel Sol

Stiilsed naised saunas

«Nii palju stiilseid naisi,» ütleb moedisainer tunnustavalt kohaliku tänavapildi kohta. «Eestlannad ja hispaanlannad on väga erinevad! Juba need blondid juuksed... Aga mitte see ei üllatanud mind, vaid loomulik ilu. Sa veel näed sellist asja siin. Näha on, et naised pööravad tähelepanu sellele, kuidas nad välja näevad, mis on paljudes paikades kadumas. Eesti naised hoolivad heast maitsest.»

Eesti moedelegatsioon Madridi moenädalal, vasakul Visit Estonia välismeedia projektijuht  Jana Kutšinskaja, etnomoe tulihingeline entusiast ja EKA moeosakonna juht Piret Puppart ning kirglik moeajakirjanik ning teemaveebide juht Kristina Herodes. FOTO:
Eesti moedelegatsioon Madridi moenädalal, vasakul Visit Estonia välismeedia projektijuht  Jana Kutšinskaja, etnomoe tulihingeline entusiast ja EKA moeosakonna juht Piret Puppart ning kirglik moeajakirjanik ning teemaveebide juht Kristina Herodes. FOTO: Foto: Leonidas Kanavetsados

Milline elamus Eestis aga kõige rohkem üllatas? «Suitsusaun – see oli midagi... väga erilist, meie midagi sellist ei tee. Kuumas, totaalselt alasti,» kirjeldab Duyos tuliselt. «Alguses oli kõhe, et mis nüüd juhtuma hakkab. Kahtlusi oli. Hirmus polnud. Pärast tundsin, et olen kõigi inimestega palju lähedasemaks saanud. See kogemus oli väga proovimist väärt.»

Tunnustatud Hispaania moetalent Duyos andis Eesti motiividele, loodusele ja valgusele täiesti ainulaadse muinasjutulise vormi.
Tunnustatud Hispaania moetalent Duyos andis Eesti motiividele, loodusele ja valgusele täiesti ainulaadse muinasjutulise vormi. Foto: Biel Sol
Seto hõberahadest ehted ja lillepärg kaeluseks.
Seto hõberahadest ehted ja lillepärg kaeluseks. Foto: Biel Sol
Litrisära meie kutluuripärandist.
Litrisära meie kutluuripärandist. Foto: Biel Sol
Muhu lilletikandid ohtra valgusega.
Muhu lilletikandid ohtra valgusega. Foto: Biel Sol
Eestimaa päikesloojangu värvid ja aasalilled.
Eestimaa päikesloojangu värvid ja aasalilled. Foto: Biel Sol

Maailma kauneimad päikeseloojangud

Kollektsiooni finaaliosa oli pühendatud Eestimaa suve valgetele öödele. Lavale voogas kõige imelisem gamma kuldsetest kuni lillakasroosade taevavarjunditeni. «Selle gamma ma kirjutasin maha Eestimaa taevast,» teatas Duyos. «Maailma kauneimad päikeseloojangud!» Moeloojale jättis kustumatu mulje ka pea ööpäevaringne valge aeg justkui keskööpäike. Tänu Duyose moeetendusele teab nüüd kogu Hispaania moepublik Eestimaa valgete ööde maagiast.

Modellina astusid üles Hispaania rahvusballeti artistid. FOTO:
Modellina astusid üles Hispaania rahvusballeti artistid. FOTO: Foto: Biel Sol
Valgus – see lummas hispaania talenti. Meie suveööd ei lähegi pimedaks! FOTO:
Valgus – see lummas hispaania talenti. Meie suveööd ei lähegi pimedaks! FOTO: Foto: Biel Sol

Juan Duyos lõi Eestist täiesti omalaadse moevisiooni. Palju lilli, sära, sädelust ja helgust. «Aga see on ju kevadsuvine kollektsioon aastaks 2023,» hüüatab Duyos, justkui oleks sära suves midagi sama loomulikku nagu päike. «Tahtsin edasi anda taevavärvide plahvatust. Teil on ju selline aeg suvel, kui üldse pimedaks ei lähe! See hakkab sõna otseses mõttes pähe ja avaldas mulle nii sügavat muljet!»

Jumestus lisas hiilgust ja haldjalikkust. FOTO:
Jumestus lisas hiilgust ja haldjalikkust. FOTO: Foto: Biel Sol
Eestimaa keskööpäike. Me ehk ise ei saagi alati aru, kui maagiline on meie suvi. FOTO:
Eestimaa keskööpäike. Me ehk ise ei saagi alati aru, kui maagiline on meie suvi. FOTO: Foto: Biel Sol
Lähedalt vaadates tunneb meie aasalilled ära küll! FOTO:
Lähedalt vaadates tunneb meie aasalilled ära küll! FOTO: Foto: Biel Sol
Märksõnad
Tagasi üles