R, 9.12.2022
EHMATAV TULEMUS ⟩ Eestis tehtud ninaperatsioon rikkus Soome kaunitari näo
Lisatud pildid!
Henna Havila. Foto: Instagram/@hennahavila
Marju Rõmmel
, naine.postimees.ee tegevtoimetaja
Eestis tehtud ninaperatsioon rikkus Soome kaunitari näo
Facebook Messenger Twitter Whatsapp
Comments 1

31-aastane Henna Havila otsustas poolteist aastat tagasi ninaoperatsioonile minna. Kui ta oleks teadnud, milline tulemus teda ees ootab, oleks ta kogu ülejäänud elu oma kühmulise ninaga leppinud.

2020. aasta septembris sõitis Henna Eestisse iluoperatsioonile. Operatsioon pidi olema lihtne ja kliiniku töötajad professionaalsed, vahendab Iltalehti.

«Ma poleks kunagi osanud sellist põrgut ette kujutada,» ütleb Soomest pärit Henna.

Tema valitud kliinik (Postimees Naise toimetusele on kliiniku nimi teada) oli saanud head tagasisidet ning pakkus oma klientidele ka lisateenuseid, mida paljud teised kliinikud pakkuda ei suutnud. Henna otsustas just selle kliiniku kasuks ka seetõttu, et see lubas korraldada sõidu reisisadamast kliinikusse ja tagasi, hotellis viibimise ja järelkontrolli Soomes.

Juba algusest peale oli kõik kahtlane

Henna märkas juba enne operatsiooni, et asjad ei pruugi olla nii, nagu kokku lepitud. Sadamast sihtkohta teda ei sõidutatud ja kliiniku pakutud hotell osutus Henna sõnul hosteliks. Siiski tahtis naine uskuda, et kõik saab kenasti laabuma. Ta oli juba Eestis ja maksnud ka broneerimistasu 500 eurot.

Lõpuks ei täidetud ka kolmandat lubadust, mille kliinik oli välja reklaaminud – järelkontroll Soomes. Selle juurde tuleme aga hiljem tagasi.

Ravimid tuli ära jätta

Hennal on mõned autoimmuunhaigused, mille tõttu ta võtab vastavaid ravimeid. Kaks nädalat enne operatsiooni helistati Hennale kliinikust ja küsiti, milliseid ravimeid ta tarvitab. «Mul kästi enne operatsiooni kõik ravimid ära jätta,» sõnab naine.

See palve tuli Hennale umbes kaks nädalat enne operatsiooni ning ta tegi nii, nagu kästud. Arstid olid ju siiski professionaalid, keda tuli usaldada. Üks ravim, millest Henna loobus, oli Oxiklorin.

«Oxiklorin aitab limaskestade kuivuse korral. Kui ma lõpetasin ravimi võtmise, algasid kohutavad sümptomid. Mu nina hakkas veritsema ja sügelema. Aevastasin palju ja nina limaskestad kuivasid ära,» meenutab Henna.

Ebameeldivate sümptomite tõttu uuris Henna guugeldades, kas enne ninaplastikat on vaja need ravimid ära jätta. «Selgus, et ravimite võtmist ei ole vaja katkestada, seega alustasin uuesti ravimitega. Mu ninasõõrmed olid nii kehvas seisus,» meenutab ta.

Soovitati suuremat ninalõikust

Kõigele vaatamata läks Henna enesekindlalt kliinikusse. Ta jõudis kohale ning maksis taksosõidu eest 15 eurot. Henna oletas, et kliinik maksab raha tagasi, kuna talle oli lubatud sõitu terminalist sihtkohta. Taksosõidust rääkides kuulis ta vaid etteheiteid. Henna lõi käega, sest see oli kõigest 15 eurot.

Edasi algas operatsioonieelne konsultatsioon. «Nad püüdsid mind veenda, et lisaks nina tasandamisele peaksin tegema ka korraliku ninalõikuse. Nad püüdsid veenda, et mulle sobiks paremini väike graatsiline nina,» kirjeldab Henna kliiniku töötajate soovitusi. Väikest nina ta siiski ei tahtnud.

«Ma ütlesin, et tahan lihtsalt nina keskel olevast kühmust lahti saada. Tahtsin pärast operatsiooni ikka veel välja näha, nagu olen oma pere liige.» Henna meenutab, et ta pidi enda otsust kohutavalt kaitsma.

Pärast operatsiooni oli enesetunne väga halb

Siis oli aeg operatsiooniks. 3790 eurot maksnud lõikus kestis alla tunni. Henna ütleb, et ärkas narkoosist paanikas ja tal oli kohutavalt külm. Teda on varemgi mitu korda narkoosi alla pandud, kuid neil kordadel polnud ta midagi sellist kogenud. «Tundsin end pärast operatsiooni väga halvasti,» lisab Henna.

Kui ta ärkas, oli Hennal ninal plastmask, mis pigistas nina. Samuti sai ta koju kaasa ravimid antibiootikumikuuri tarvis.

«Koju jõudes tundsin kergendust. Kogu see kogemus Eestis oli olnud ärritav,» tunnistab ta. Enesetunne kiskus kodus aga kohutavaks, sest nina oli ülimalt valus. Hennale anti juhend, et survemaski tuleb kasutada 15 päeva. Naisele tundus see aeg pikk.

Ka see ei teinud asja lihtsamaks, kui ta luges teiste kliinikute kodulehtedelt, et tavaliselt võib maski peal hoida umbes 7–10 päeva. Henna suhtles Eesti kliinikuga ja tal lubati mask üks päev varem ära võtta.

Lubatud järelkontrolli ei toimunud

Kliinikust teatati Hennale, et nad ei saabu oma Helsingi kontorisse järelkontrolli tegema. Naisele öeldi, et tulgu ta selleks ikkagi ise Eestisse. Sel ajal olid piirid koroonaolukorra tõttu aga suletud ja Henna hakkas uurima, mis edasi saab. Kuna tegemist oli mõjuva põhjusega, oleks ta üle piiri siiski lubatud, kuid ta ei julgenud oma tervisega riskida. Olukord ajas meele mustaks, sest talle oli lubatud järelkontrolli Soomes.

Naise sõnul tuli Eesti kliinikust karm reaktsioon. «Nad vihastasid mu peale ja käskisid mul ise ninamaski eemaldada. Kliinik aga ei andnud nõu, kuidas seda teha,» on Henna hämmeldunud.

Kui tal õnnestus mask kenasti maha saada, vaatas sealt vastu šokeeriv tulemus! Ta nina oli sõna otseses mõttes kõver ning tunduvalt hullem kui enne protseduuri. 

Vasakul on Henna nina enne operatsiooni ja paremal tulemus, mida Eesti mainekas ilukliinik tegi:

«Ma tõesti kartsin»

Pärast maski eemaldamist möödus kaks päeva ja nina hakkas tugevalt kuumama ja paistetas üles. Parema ninasõõrme juurde tekkis kahtlane muhk. Henna võttis uuesti kliinikuga ühendust, kuid vajalikku abi ta ei saanud. Seetõttu läks naine Soome arsti juurde, kus talle öeldi, et ninasõõrmed on põletikulised. Ainus väljapääs oli teha uus antibiootikumikuur.

Tema nina kuju oli täielikult muutunud ning ninasõõrmesse oli tekkinud armkude. Henna lootis, et aeg parandab olukorda, kuid seda ei juhtunud. «Lisaks tursele vajus mu nina kokku ja paindus täielikult. Hingata sain vaid läbi teise ninasõõrme. Ma tõesti kartsin,» kirjeldab ta oma läbielamisi.

Henna võttis uuesti Eesti kliinikuga ühendust ning palus neil end aidata. Sealt aga tulid vaid süüdistused ning naisele anti mõista, et ta on tüsistuste tekkimises ise süüdi. Hennale öeldi kirjavahetuse teel, et ta oleks pidanud tulema Eestisse maski maha võtma. Samal visiidil oleks talle tehtud ka hormoonsüste.

Henna kuulis hormoonsüstidest siis esimest korda, mistõttu tahtis ta nende kohta rohkem teada. Vastust ei tulnud. Seepeale küsis naine kliinikust epikriisi ehk protokolli operatsiooni ja ravi käigu kohta. Kliinik andis epikriisi, kuid seal ei öeldud, millist tehnikat kühmude eemaldamiseks kasutati. Varsti pärast seda tema kirjadele enam ei vastatud.

«Ma nutsin iga kord, kui peeglisse vaatasin,» räägib Henna. Ta tundis, et jäi oma murega täiesti üksi. Samuti ei julgenud ta kogetust kellelegi rääkida. Vaid kaks tema head sõpra teadsid olukorrast. Hennal oli häbi, sest ta tundis, et teda on petetud.

Pärast ebaõnnestunud ninaoperatsiooni varjus soomlanna oma koju. Ta langes masendusse ega tahtnud kedagi näha. Henna julges kodust välja minna vaid kord nädalas, et teha kohustuslik toidupoe tiir. Ta võttis iga päev valuvaigisteid.

Mis sai edasi?

Soome naine võttis ühendust tarbijakaitsega ja läbielatu põhjal öeldi Hennale, et tal on õigus raha tagasi saada. Eesti kliinik aga ei nõustunud tema nõudmistega. Euroopa tarbijakaitse saab tegutseda ainult läbirääkijana, nad ei saa nõuda makseid. Henna on asja edasi kaevanud ka Eesti tervishoidu ning suhelnud Eesti politseiga.

Suunamudija ja modellina töötanud Henna elu jäi pärast ebaõnnestunud iluoperatsiooni seisma. Ta tundis, et ei saa sellise ninaga enam kuhugi minna. Ta töötles sotsiaalmeediasse postitatud pilte, et keegi ei näeks, mis tema ninaga juhtus. Abi polnud aga kusagilt saada.

«Nüüd sain oma elu tagasi»

Henna kogus raha teise operatsiooni jaoks. 2022. aasta aprillis õnnestus soomlannal läbida uus lõikus. Seekord uuris ta põhjalikumalt tausta. Operatsioon tehti uuesti Eestis, kuid teises kliinikus.

Kõigele vaatamata tahtis ta taas Eestisse operatsioonile tulla.

Henna tundis, et konsultatsioon uues kliinikus toimus hoole ja täpsusega. Selgus, et Henna polnud ainuke eelmise kliiniku patsient, kes sellesse uude kliinikusse lõpptulemust korrigeerima tuli.

Korrigeeritud nina: 

«Mulle öeldi, et vasakult poolt on eemaldatud liiga palju ja paremalt poolt peaaegu mitte midagi. Nägi välja, nagu neil oleks operatsioon poole peale jäänud,» kirjeldab Henna esimeses kliinikus kogetut.

3000 eurot maksnud parandusoperatsioonist on möödas neli kuud. «Nüüd sain oma elu tagasi,» rõõmustab Henna.

Poolteist aastat põrgut on aga oma jälje jätnud. Hennal on välja kujunenud ninakompleks. Ta on hakanud oma nina pidevalt pildistama, et veenduda, et see ei ole kõver.

Märksõnad
Tagasi üles