Kim Clijsters on 39-aastane tipptennisemängija, kes teatas oma profikarjääri lõpetamisest selle aasta alguses. Naise karjäär on olnud aga muljetavaldav: ta on neljakordne suure slämmi meister. Seejuures suutis ta koju tuua mitu tähtsat võitu ka siis, kui oli juba emaks saanud. Milliseid väljakutseid pereelu ja tippspordi ühendamine endas kujutas, rääkis praegune Eurospordi tenniseekspert esmaspäeval Eurospordi rubriigis «Legend’s Voice» (tlk legendi hääl).
Mitte, et Serena Williams peaks veel midagi tegema, et oma nime tenniseajalukku kirjutada, kuid tänavuse US Openi teises ringis Anett Kontaveidi alistamisega jättis ameeriklannast endast lihtsalt veelgi suurema märgi maha.
Serena Williams on tõeline tenniselegend, kuid ei ole temagi kriitikast pääsenud. Eriti teravaks läksid asjad siis, kui ta ütles avalikult välja, et meeste ja naiste jaoks on pereelu ja sportlasekarjääri ühendamine drastiliselt erinev kogemus.
Kim Clijsters tõdes, et Serena Williamsi sõnad emaduse ja professionaalse spordi kohta puudutasid teda sügavalt. «Kui sa pead professionaalse sportlasena valima perelisa või pensionile jäämise vahel, siis see on meeste ja naiste jaoks erinev,» ütles Clijsters. «See on lihtsalt fakt.»
Serena otsuse puhul oli kuulda palju kommentaare ja nurinat, kuna ta ütles otse välja: kui ta oleks mees, saaks ta teha karjääri nagu Tom Brady. «Inimesed, kes suhtusid sellesse negatiivselt, ei saa aru, mida naise jaoks lapse saamine tähendab,» sõnas Kim. «Kui ta poleks tundnud soovi peret luua, siis oleks ta veel kaks aastat mänginud. Minu keha muutus pärast kahe, kolme lapse saamist – see on lihtsalt fakt. Roger Federeri jaoks on isaks saamine hoopis teine kogemus kui tema abikaasale emaks saamine.»
Emana ja sportlasena võitmise saladus on lihtne: püsi hetkes
Kim Clijstersilt on palju küsitud: mida on vaja, et emana suure slämmi turniiril võita. «Ma võitsin pärast oma tütre Jada sündi kolm suurturniiri ja ma arvan, et võti on selles – tuleb asju võtta nii, nagu need su teele satuvad,» mõtiskleb 39-aastane tippsportlane tänasel päeval. «Tennisemängijatena püüame oma eesmärke planeerida. Aga kui sa saad emaks – ja ma kaotasin pärast seda oma isa – on see sinu elus väga mõjuvõimas muutus, mis mõjutab ka käitumist väljakul. Ma olin ema, ma olin abikaasa, ma pidin suhtlema oma tiimiga, oma treeneriga, oma mehega, oma lapsehoidjaga... Väga tähtis oli oskus elada hetkes.»