Haridusminister Tõnis Lukas: kool on tasakaal rahuloleva õpetaja ja õnneliku lapse vahel

Raadio Elmar
Copy
Tõnis Lukas
Tõnis Lukas Foto: Postimees / SILLE ANNUK

Haridus- ja teadusminister Tõnis Lukas loodab, et äsja alanud kooliaasta läheb kõigil täie ette ja igaüks leiab sel teekonnal uue alalise oskuse, teadmise või hea harjumuse, mida ellu rõõmsalt kaasa võtta. Minister jagas raadio Elmar otse-eetris ka seika enda koolitee kõige esimesest päevast. 

«1. september on meie kõigi jaoks tähtis aeg. Õigupoolest kõigi jaoks, kes on koolis käinud ja kes saadavad oma lapsi või sugulasi kooli just praegu. See on kõigi Eesti elanike jaoks tõeliselt väärtuslik päev,» märkis Haridus- ja teadusminister Tõnis Lukas raadio Elmar hommikuprogrammis. 

Minister meenutas seika oma koolitee esimesest päevast. «Mul on see tegelikult päris hästi meeles! Meie kooli ajaloolises aulas, praeguses Gustav Adolfi Gümnaasiumis, pandi meid kenasti ridadesse istuma. Mina sattusin ühe poisi kõrvale, kelle nimi oli Mati. Otsustasime kohe hakata ka pinginaabriteks. Mäletan ka aabitsat ning klassijuhatajat...esimest päeva mäletan hästi,» sõnas ta.

«Suhtlen oma toonaste koolikaaslaste ja õpetajatega vähem, kui oleks viisakas. Kuid meil on Facebook keskkonnas suhtlemisgrupp ja seetõttu olen aktiivsemate klassikaaslaste tegevustega kursis,» märkis ta.

Lukas saatis tervitused teele kõikidele õpilastele. «Soovin, et see aasta läheks täie ette! Et oleks pingutamist ja seda igas tegevuses. Kui pingutad, annab see lõpuks rahulduse tunde. Loodan, et igaüks leiab sel õppeaastal mingi alalise oskuse, teadmisi või hea harjumuse. Olgu see õppeaasta selline, mille saab ellu kaasa võtta. Jõudu ja head tuju,» soovis ta.

«Kõige olulisem on muidugi koostöö. Kool ongi koostöö koht. See on koostöö perekondade, vanemate, laste ja õpetajate vahel. Kogu koormat ei saa jätta vaid kooli õlule. Nutisõltuvus, vähene magamine - need mõjutavad last kahtlemata ka koolis ja tõstavad sellega õpetaja koormust. Kui õpetaja on rahulolev, on tal aega kõikide õpilastega positiivses mõttes tegeleda. Kool on tasakaal rahuloleva õpetaja ja õnneliku lapse vahel,» rääkis minister.

Lukas märkis, et järjest enam liitub kutsekoolide ridadesse ka täiskasvanuid õppijaid. «Samas, ka põhikooli järgseid õppijaid võiks seal rohkem olla. Kuid kutsekoolidel on kohati raskuseid õpilaste vastuvõtmisega. Seal, kus on õppimise huvi suurem, pole gruppides alati ruumi. See on kindlasti ka raha küsimus. Kutseharidus on hariduse tüüp, millele tuleb rohkem tähelepanu pöörata. See on jäänud üldhariduse ja kõrghariduse varju,» lisas ta.

«Inimesed pöörduvad konkreetsete oskuste poole ja teevad seda isegi teisel või juba kolmandal haridusringil olles. Kohati ka siis, kõrghariduse kraad juba omandatud. Kas siis huvi pärast, enese täiendamise eesmärgil või lausa elukutse vahetamiseks. Kutsekool on muutumas kindlasti popimaks,» tunnistas haridus- ja teadusminister Tõnis Lukas raadio Elmar hommikuprogrammis.

Kuula intervjuud SIIN.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles