Tänane Äripäev kirjutas, et Euroopa Liidus on juba levinud regulatsioon, mille kohaselt peaks börsiettevõtte nõukogudes olema 40 protsenti naisi. Ning kui Eesti seda üle ei võta, ruulib Marianne Mikko sõnul meie riigis ainult keskealine heteromees, mis tähendab, et kohta pole noortel, vanadel ega naistel.
Vikerraadio palus antud teemat kommenteerida EENA presidendil Pille Ruulil.
Ruuli hinnangul on sookvootide kehtestamise teema teravalt üles kerkinud seoses sellega, et Euroopa otsib võtit majanduskriisist väljatulemiseks ning meeste-naiste ühtlasema kaasatusega ettevõtteid ja organisatsioone uurides on selgunud, et nad on teistest tulemuslikumad.
«Norra on olnud teatud mõttes lipulaev ja pioneer ja toonud ise kõige rohkem välja kasutegurit, mis on saavutataud mõlema poole kaasamisel juhtimisprotsessi,» selgitas Ruul, miks kogu maailm Norrat eeskujuks toob.
Norra edulugu ei alanud Ruuli sõnul aga mitte ettevõtete juhatustest, vaid poliitikast. «70ndatel aastatel, kui revolutsioon toimus seal selles osas, saavutati tulemusena naiste suurem kaasamine poliitikasse, seehulgas parlamenti ja valitsussse,» märkis ta.
EENA president rõhutas, et Norra saavutused tulenevad kõigest sellest, mis eelnes börsiettevõtete kvootidele. Üheks toimivaks instrumendiks on Ruuli sõnul Norras olnud ka kohustuslik isapuhkus, mis aitas tasakaalustada töö- ja pereelu.
Ruul ise peab kvoote väga äärmuslikuks mehhanismiks. «Üldiselt on kõikidele ühiskondadele tervislikum, kui suudetaks saavutada selline tulem pehmemal moel.»
Hea on tema sõnul siiski see, et teemale pööratakse tähelepanu ja tänu sellele julgevad naised ise rohkem oma töö ja karjääriga seotud unistusi ellu viia.