R, 9.12.2022

LAPSERÖÖV SOOMES ⟩ Kuidas suutis kolme lapse isa jätta 9-aastase kinniseotuna metsa?

Marju Rõmmel
, naine.postimees.ee tegevtoimetaja
Kuidas suutis kolme lapse isa jätta 9-aastase kinniseotuna metsa?
Facebook Messenger Twitter Whatsapp
Comments
Jalanõud ripuvad puu otsas. Pilt on illustratiivne.
Jalanõud ripuvad puu otsas. Pilt on illustratiivne. Foto: Shutterstock

Soome avalikkust on viimastel nädalatel raputanud Helsingis Kulosaaris toimunud lapserööv. Käesoleva nädala kolmapäeval avalikustas politsei juhtumi kohta õudseid üksikasju.

Kahtlustatav mees röövis lapse relva ähvardusel, sidus ta auto põrandale kinni ja kattis tema näo. Pärast seda said lapse hooldajad lapse telefonilt väljapressimisteate. Lõpuks jättis mees lapse puu külge seotuna metsa. Politsei sõnul oli teo eesmärk lapse vanematelt raha välja pressida.

Soome kriminaalajaloos on tegemist küllaltki haruldase juhtumiga. Kui Iltalehti mehe tausta uuris, selgus, et lisaks varem toime pandud kuritegudele on ta muuhulgas kolme lapse isa.

Mis võis panna mehe nii julmalt käituma?

Soome vangide psühhiaatriahaigla ülemarst Alo Jüriloo kinnitab, et toime on pandud äärmiselt karm kuritegu. Kohtupsühhiaatri sõnul võib midagi nii julma teha vaid inimene, kes on eriti halastamatu ja antisotsiaalne. «Tõenäoliselt peab tal olema ka psühhopaatilisi jooni,» lisab Jüriloo.

Jüriloo rõhutab, et ta ei ole juhtunuga täpselt kursis ning hindab asja üldisel tasandil meedias ilmunud info valguses. 

Kahtlustataval on omal kolm last

Lapseröövis kahtlustataval mehel on ulatuslik kriminaalne ajalugu. Teda on süüdi mõistetud paljudes kelmustes, aga ka tapmise eest. Pärast vanglast vabanemist on mees uusi kuritegusid toime pannud. 

Jüriloo väitel on kahtlustata mehe tegevuses oma loogika. Ta viitab varasematele  sarnastele lapseröövi juhtumitele, kus kurjategijatel on tavaliselt varasem kriminaalne taust.

Iltalehti andmetel on kahtlusalusel kolm last. Jüriloo toonitab, et võime lapsi saada ei tähenda, kas ja kuidas ta suudab nende eest hoolitseda. «Jah, ka psühhopaatidel on lapsed. Hoopis teine asi on see, kuidas nad oma lapsi kohtlevad ja nende eest hoolitsevad,» ütleb ta.

Mehel on olnud elatisnõudeid, kuid need on maksmata. Kohtutäitur on kolme lapse isa tunnistanud varatuks.

Politsei: laps sai ise vabaks

Politsei teate kohaselt lõppes Kulosaari juhtum pärast mitmeid tunde õnnelikult: laps pääses ise vabadusse.

Olukord oli lapse jaoks väga hirmutav ja traumeeriv. Kuigi olukord oli väga ohtlik, oli laps Jüriloo hinnangul erakordselt tegutsemisaldis. Ilma lapse enda tegudeta oleks olukord võinud hoopis teisiti lõppeda. Kui inimene läheb oma tegudega nii kaugele ja ta on varem tapmise eest karistatud, siis pole teada, kuidas see asi oleks võinud lõppeda.

Samas imestab Jüriloo, kuidas võis kurjategija arvata, et ta ei jää oma teoga vahele. Kohtupsühhiaatri sõnul tuleks mõelda, kas praegune seadusandlus on piisav selliste kurjategijate puhul.

«Meil ​​puuduvad võimalused selliste inimeste vaos hoidmiseks, mistõttu on suur oht, et nad jätkavad oma antisotsiaalset tegevust,» ütleb Jüriloo.

Praegu on Jüriloo sõnul olukord selline, et kui karistus lõpeb, siis lastakse inimene tagasi vabadusse. Seda isegi siis, kui on teada, et ta tõenäoliselt paneb toime järgmiseid kuritegusid. 

TAUST: Politsei kahtlustab, et üheksa-aastane laps rööviti 22. aprilli hommikul Helsingis Kulosaaris, kui laps oli teel kooli. Pärast seda saatis teo toimepanija lapse vanematele sõnumi, milles ta nõudis raha.

Lapserööv leidis aset veidi enne kella üheksat hommikul. Mees jättis lapse Sipoos kinniseotuna metsa, kust laps pääses ise vabaks kella 13 ajal päeval. Kahtlusalune võeti kinni kella 15 ajal.

Märksõnad
Tagasi üles