«Kindlasti on doonorluse süsteemile oma mõju jätnud koroonaepideemiaga seotud teemad. Me kogume verd üldiselt vastavalt vajadusele. Haiglastes on viimastel aastatel tööiseloom pisut muutunud - sellest on olnud sõltuv ka verevajadus,» selgitas Põhja-Eesti Regionaalhaigla verekeskuse juhataja Ave Lellep.
Lellep lisas, et verd kogutakse üldjuhul vastavalt haiglate tellimustele. «Pean siinkohal tunnistama, et langustrend on olnud pikemaaegsem. Juba enne esimest koroonalainet nägime teatud verekomponentide vähenemist. Sellel võib olla veelgi põhjuseid. Näiteks, uute tehnoloogiate kasutuselevõtmisel kirurgias. Lisaks ka vereülekande põhimõtete muutumises tänapäevasemaks,» sõnas ta.
Verekeskuse juht sõnas, et kätte on jõudnud kriitiline hetk, mil doonorite abi on väga tarvis. «Oleme jõudnud täna selle piiri peale, kus enam allapoole me verevajadusega enam ei liigu. Seega, päris kindlasti on kõige alumine piir kätte jõudnud,» märkis ta.
«Doonorite vajadus on jätkuv. Vereasendajaid ei ole täna olemas ja ilmselt pole ka lähiajal tulemas. Vere ainsaks allikaks on ikka vaid teine inimene,» sõnas Lellep.
Kui vaadata doonorite vanuselist piiri, siis uuringu kohaselt on viimase viie aasta jooksul noorte doonorite osakaal tublisti vähenenud. «Ehk pean siis silmas just 18-25 aastaseid noori. Nende hulk on tunduvalt kahanemas. Doonorid muutuvad vanemaks ja keskealiste doonorite hulk seevastu jälle kasvab,» märkis ta.
«Kui vaadata demograafilist jaotust elanikkonna hulgas, siis noori on tõepoolest vähem. See teeb aga mind murelikuks - eakamad inimesed on nende patsientide hulgas, kes vereülekandeid väga vajavad. Noorte hulgas oleks vaja järelkasvu ja doonorlust kui sellist tuleks nende hulgas rohkem teadvustada,» lisas ta.