R, 9.12.2022

Soome peaminister puhkes sõja teemal rääkides nutma: Putin on näidanud kurjuse palet

Marju Rõmmel
, naine.postimees.ee tegevtoimetaja
Soome peaminister puhkes sõja teemal rääkides nutma: Putin on näidanud kurjuse palet
Facebook Messenger Twitter Whatsapp
Comments 3
Soome peaminister Sanna Marin Brüsselis 25. märtsil 2022.
Soome peaminister Sanna Marin Brüsselis 25. märtsil 2022. Foto: LUDOVIC MARIN / AFP / Scanpix

Soome peaminister Sanna Marin andis väljaandele Ilta-Sanomat intervjuud, kui ühel hetkel tema jutt katkes ning ta nägu oli pisarais. «Me peame kindlustama, et Soomes ei juhtuks kunagi midagi sellist nagu praegu Ukrainas või nagu varem Soomes on juhtunud,» ütles Marin.

Soome peaminister Sanna Marin ütles intervjuus konkreetselt, et Venemaa presidendi Vladimir Putini käitumine on arusaamatu ja ebainimik. «Ta käitub täiesti jaburalt. Tema tegudel pole mõtet ja mitte midagi inimlikku. Ta on näidanud kurjuse palet.»

Venemaa jõhkrus ukrainlaste suhtes on Soome peaministrit vapustanud niisamuti nagu kõiki teisi inimesi ning tema silmad täitusid intervjuud andes pisaratega, kirjutab Ilta-Sanomat.

«Mu süda valutab. Mis õudne asi seal toimub. Laste saatus, haavatavas olukorras inimeste saatus, Ukraina rahva olukord. Sõjakoledused.» Pärast hetkelist vaikust võttis Marin end kokku ja ütles: «Peame tegema koostööd selle nimel, et Soomes ei juhtuks kunagi nii, nagu Ukrainas või Soomes varem.»

Soomes loodetakse, et president Sauli Niinistö, peaminister Sanna Marin ja olulisemad ministrid teatavad maikuus tõenäoliselt, et toetavad NATOga liitumist. Kuid praegu alles arutletakse liitumise üle, konsulteeritakse komisjonides ekspertidega, et parlamendiliikmed ja parteid saaksid oma seisukohta kujundada.

Peaministrina ei saa Marin veel oma seisukohta NATO asjus välja öelda. «Pean oluliseks, et riigi juhtkond väljendaks üheskoos oma seisukohti selles küsimuses siis, kui selleks on õige aeg. Tahame anda ruumi protsessile. Lisaks käib meil tihe dialoog Rootsiga. Ühtlasi sobitame nende ajakava meie ajakavadega,» ütles Marin.

Parlamendi arutelu kestab tõenäoliselt maikuu keskpaigani. Tõenäoliselt ei tee ka Soome valitsus enne otsust, kui asi on parlamendis läbi arutatud – kuigi selline võimalus on olemas. Üks viivituse põhjus on Marini sõnul Rootsi. Seal on protsess Soomest aeglasem.

Märksõnad
Tagasi üles